Doučovanie

Slovenská stredoveká literatúra

Ako prvé musím upozorniť, že si neprejdeme celé obdobie dopodrobna, teda vybral som len časť, ktorá je z pohľadu literatúry niečím zaujímavá.

Veľkomoravské obdobie

Medzi 800 až 1000 n.l.

Toto obdobie bolo charakteristické pokusom o tvorenie literatúry a súvisia s príchodom kresťanstva.  V tomto období prišli na naše územie Konštantín a Metod a tí pred príchodom na naše územie vytvorili prvé slovanské písmo hlaholiku a jazyk staroslovienčinu, neskôr bola vytvorená cyrilika. Konštantín a Metod preložili do staroslovienčiny misál – omšovú knihu, evanjeliá – Nový zákon, breviár – modlitebnú knižku pre kňazov, žaltár –  zbierku žalmov, Súdny zákonník pre svetských ľudí.

Konštantín napísal veršovaný Proglas – predslov k svätému evanjeliu.

Metod preložil Starý zákon. K najvýznamnejším veľkomoravským pamiatkam patrí pochvala Cyrilovi Filozofovi, Pochvalné slovo na Cyrila a Metoda, tieto diela pravdepodobne napísal Kliment, teda žiak oboch vierozvestcov.

Život Konštantínov a Život Metodov tvoria Moravsko – panónské legendy, ktoré sú umeleckou prózou aj historickým dokumentom.

Autorom legendy Život Konštantínov je asi Kliment a opisuje tu Konštantínovo detstvo, štúdium, nadanie, múdrosť, predmoravskú činnosť a obhajobu staroslovienčiny pre pápežom, je napísaná prózou vznešeným rétorickým jazykom.

Legendu Život Metodov napísal pravdepodobne jeho žiak Gorazd, je kratšia, epickejšia a menej legendová.

Metodovi žiaci , pôsobiaci v Bulharsku, vytvorili diela O písmenách a život Naumov.

Ak by ste chceli dozvedieť viac zo slovenčiny ale aj literatúry tak si kliknite na moju stránku http://www.filip-en.eu a kontaktujte ma.

Related Post