Vypadávanie vlasov môže súvisieť s vašou stravou

Viete, čo je jedným z najlepšie strážených tajomstiev pre zdravé vlasy? Myslíte si, že je to nejaký drahý prípravok alebo luxusný šampón? Potom ste na omyle! Aj keď vlasové prípravky v značnej miere ovplyvňujú kvalitu vlasov, možno budete prekvapení, ale vyvážená strava dokáže spraviť s vlasmi hotové zázraky. Odborníci sa zhodujú, že zdravá strava so správnym pomerom bielkovín, železa a ďalších látok, môže prispieť k lepšie vyzerajúcim a zdravým vlasom. Ak v poslednej dobe ste zaznamenali nadmerné vypadávanie vlasov, strava môže tento problém vyriešiť.

 Prečo vlasy vypadávajú a čo je to zdravý vlas?

Vlasy začnú vypadávať z rôznych príčin. Môže to ovplyvňovať genetika, hormonálne zmeny, ochorenia a nedostatok živín.

Zdravý vlas je vlas, ktorý rastie zodpovedajúcim spôsobom z každého folikulu,  ľahko sa neláme  a pokožka hlavy je zdravá. Potom sú vlasy lesklé, živé a ľahko zvládnuteľné.

Vyvážená strava môže dodať vašim vlasom všetky živiny, ktoré potrebujú, aby splnili túto definíciu pre zdravé vlasy.

Aké vitamíny  a minerály prijímať pre obmedzenie vypadávania vlasov?

Proteín je dôležitý pre zdravé vlasy

Vaše vlasy potrebujú vyváženú stravu, ktorá poskytuje všetky odporúčané vitamíny, minerály a ďalšie živiny potrebné pre dobré zdravie.

Vlas sa skladá z prevažne bielkovín, čo znamená, že vlasy potrebujú k rastu nevyhnutne proteín. Nielen vlasy, ale aj nechty sú tvorené z proteínových vlákien. Preto sa často stáva, že  sa súčasne vyskytujú problémy s vlasmi aj s nechtami.

Asi 90% našich vlasov je v rastovej fáze. Táto fáza trvá približne 2 až 3 roky. Na konci tejto doby, vlasy vstúpia do pokojovej fázy, ktorá trvá asi 3 mesiace pred tým, než sú staré vlasy nahradené novými. Ak človek neprijíma dostatok bielkovín, neúmerný počet vlasov môže prejsť do pokojovej fázy.

Pokožku hlavy  pokrýva priemerne 300 000 vlasov a každý deň vypadne približne 50 až 100. Pri tomto počte si teda nemusíte robiť vrásky na čele. Vlasy vypadávajú každému a je to úplne prirodzené. Ak zaznamenáte nadmerný počet vypadnutých vlasov, skúste sa pozrieť na svoj jedálniček.

Aj nedostatok železa môže spôsobiť vypadávanie vlasov

Proteín nie je jedinou živinou pre udržanie zdravých vlasov. Tiež je potrebné železo, vitamín E, a stopové prvky, ako je selén, meď a horčík, ktoré pomôžu udržať vaše vlasy v dobrej kondícii. Všetky sa podieľajú na výrobe rôznych proteínov, ktoré tvoria vaše vlasy.

Najlepším zdrojom železa v strave je mäso. Mušle, ustrice a  chudé mäso, bravčové mäso a ryby sú dobrými zdrojmi železa.

Ak ste vegetariáni a mäso vám moc nevonia, jedzte cereálie, sojové bôby, tekvicové semienka, bielu fazuľu, šošovicu a špenát.

Vitamín B a rast vlasov

Vitamíny skupiny B  sú dôležité pre reguláciu metabolizmu a udržiavanie centrálneho nervového systému. Ale sú tiež dôležité pre zdravú kožu a vlasy. Niektorí dietológovia tvrdia, že niektoré vitamíny skupiny B – ako B-12 (tiež kobalamínu), biotín, niacín a – môžu prispieť k posilneniu vlasov a k zastaveniu vypadávania vlasov.

B-vitamín môžeme nájst  v celozrnných výrobkov, v karfiole, v mrkve, v tmavej listovej zelenine, hovädzej pečeni, hydine, vajciach, sójových bôboch, orechoch,  v avokáde a v strukovinách.

Vitamín B-12 je obsiahnutý tiež v potravinách živočíšneho pôvodu ako je mäso a mliečne výrobky. Ak sa obávate, že môžete mať deficit tohto vitamínu, čím trpia zväčša starší ľudia a vegetariáni, siahnite po doplnku, ktorý zakúpite v lekárni. Dospelý človek by mal prijať 2,4 mikrogramov denne.

Zdravá strava môže napomáhať k zdravým vlasom a zastaviť vypadávanie vlasov. Nezabudnite však, ak trpíte alopeciou areata a máte na hlave ustupujúce miesta či lysiny, vitamíny vám v tomto prípade pravdepodobne nepomôžu. O liečbe sa poraďte so svojim lekárom.

 

Related Post