Vincentka je svojim zložením ideálna na dopĺňanie minerálov

Pri súčasných tropických teplách si dajte pozor na dehydratáciu

 

Tropické počasie, ktoré už niekoľko dní v kuse počas tohto leta sužuje takmer celú Európu, je mimoriadne veľkým náporom na ľudské zdravie. Veľmi dôležité je preto zabrániť dehydratácii, dodržiavať pitný režim a dopĺňať tekutiny a minerály vylúčené z tela potením. V opačnom prípade hrozí celý rad komplikácií, ktoré môžu viesť až ku kolapsu. Jedným z najosvedčenejších spôsobov dopĺňania minerálov pre ľudský organizmus je pitie minerálnych vôd, z hľadiska zloženia je mimoriadne vhodná svetoznáma Vincentka z Luhačovíc.

 

Výkonný riaditeľ Vincentky, a. s., Ján Šumšal k tomu hovorí: ,,Minerálna voda Vincentka je svojim zložením priam predurčená na vyvážený pitný režim a dopĺňanie minerálov predovšetkým počas horúčav a pri zvýšených vylučovaniach potu pri väčšej fyzickej námahe. Svojim obsahom iónov sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru, jódu, pomáha obnovovať rovnováhu týchto prvkov v organizme. Navyše obsahuje aj biogénne prvky, akými sú lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt, vo fyziologickom pomernom zastúpení. Jednou z najväčších výhod Vincentky je jej osmolalita. Osmotickým tlakom 634,7 kPa sa Vincentka blíži osmolalite ľudskej krvi a vnútrobunkových tekutín, práve preto je tak účinná pri vstrebávaní.“

 

Ako však ďalej upozorňuje, dôležité je aj množstvo vypitej Vincentky a jej podiel na celkovom zavodnení organizmu. Vzhľadom na jej vysokú mineralizáciu sa preto odporúča rozumná konzumácia. Celková denná spotreby všetkých tekutín pre dospelého človeka sa uvádza na úrovni 2-3 litre, pri väčšej fyzickej záťaži a horúčavách aj viac. Vincentka je však nevhodná pre ľudí so zlyhávajúcimi obličkami, s ochorením obličiek alebo opuchom dolných končatín. Tu sa treba poradiť s lekárom. Rovnako tak sa odporúča lekársky konzultovať jej pitie v tehotenstve. Uvoľňovať dýchacie cesty sprejom a inhaláciami však môžu aj tehotné ženy.

 

,,Pri bežnej pitnej kúre sa Vincentka väčšinou podáva 2-krát denne na lačno pred raňajkami a pred večerou v dávke cca 2,5 – 3,5 dcl, čo je 0,5 až 0,7 l denne. Účinná pitná kúra má trvať 15 až 20 dní. V horúčavách a pri väčšej fyzickej záťaži sa môže mierne zvýšiť aj denná konzumácia Vincentky. Táto minerálka je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Svojím obsahom minerálnych solí pomáha regenerovať vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu pri ťažkej fyzickej práci, športe, pobyte v teplom prostredí a horúčkovitých ochoreniach. Pri väčšej pravidelnej konzumácii je dobré poradiť sa o odporúčaných množstvách s lekárom. Vincentka je síce svojím pôvodom morskou vodou, ale svojim zložením, obohatením ďalšími minerálnymi prvkami, oxidom uhličitým a zriedením podzemnou vodou sa od morskej vody líši. Vincentka je viac ako trojnásobne menej slaná. Kým morská voda má cca 35 g solí na liter, Vincentka cca 10 g/l. Navyše more, z ktorého Vincentka pochádza, bolo praveké treťohorné a neznečistené. Ide tak o 100% čistý prírodný produkt,“ upozorňuje J. Šumšal.

 

V letnom období sa Vincentka osvedčila hneď niekoľkými spôsobmi. Buď sa pije ako studená alebo sa použije na riedenie ovocných štiav, na zálievku zeleninových šalátov, k zapíjaniu pri konzumácii alkoholu a kávy. Vychladená a zmiešaná s kvalitným suchým vínom v pomere 1:1 ako strik chutí výborne a znižuje kyslosť vína. Veľmi vhodná je na úpravu žalúdočnej kyseliny po nadmernom požívaní mastných jedál. Prináša úľavu po nadmernej konzumácii alkoholických nápojov.

 

Leto bez Vincentky si nevedia predstaviť ani českí biatlonoví reprezentanti Michal Krčmář a Ondřej Moravec. Túto svetoznámu liečivú minerálnu vodu používajú na pravidelné dopĺňanie tekutín a minerálov po tréningu. Rovnako tak používajú pri nádche Vincentku nosový sprej na uvoľňovanie hlienov a pastilky pri bolesti hrdla. Spreje Vincentka pomáhajú biatlonistom aj zvlhčovať sliznicu pri klimatizácii v lietadlách a preplachovanie dutín Nasalisom používajú ako prevenciu pred ochorením dýchacích ciest.

 

,,Minerálna voda Vincentka balená vo fľašiach sa využíva predovšetkým na pitné kúry a inhalácie, kde má najväčší účinok na tráviace a dýchacie ústrojenstvo. Pitná kúra upravuje činnosť žalúdka, čriev, pankreasu a podporuje sekréciu žlčníka. Priamo pritom ovplyvňuje sliznicu zažívacích orgánov. Pokiaľ ju pacient pije dlhodobo a pravidelne, tak pôsobí protizápalovo a reguluje sekréciu. Vincentka svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a prvkov umožňuje rozpúšťanie hlienov nielen v žalúdku a črevách, ale aj v dýchacích cestách. Odporúča sa aj na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest a hlasiviek dospelých i detí. Liečba u detí znižuje početnosť akútnych ochorení a dávok užívaných liekov, obmedzuje komplikácie a zlepšuje kvalitu života  a zaradenie do kolektívu. Na prevenciu zubného kazu sa používa na vyplachovanie úst,“ vymenúva J. Šumšal.

 

Dodáva, že minerálna voda Vincentka sa nielen pije a inhaluje, ale aj kloktá, kúpe sa v nej, rozprašuje sa nosovým sprejom, požíva sa na výplach a vo výrobkoch na báze tejto minerálnej vody sa aj cmúľa, čistia sa ňou zuby, zvlhčuje sliznicu a rozpúšťa hlieny.

 

Viac informácií je na www.vincentka.cz.

Related Post