Svadobná cesta. Pár rád a tipy kam sa vydať na cesty

Skončilo niekoľko týždňov zariaďovania, vyberanie a organizovanie spojené s vašou svadbou. Všetka vynaložená snaha síce bola korunovaná tým úžasným okamihom, kedy ste si navzájom povedali svoje ÁNO a započali spoločnú cestu životom, vymenili ste si krásne svadobné obrúčky a napriek tomu by ste určite radi oslávili nový začiatok života niekoľkými dňami či týždne sami, niekde mimo všetky každodenné starosti. Je teda čas vyraziť na svadobnú cestu!

Ako postupovať pri výbere svadobnej cesty?

Určite ste počas všetkých svadobných príprav hovorili aj o svadobnej ceste. Rovnako ako u svadby, je dôležité, aby ste sa na cieli svojich medových týždňov zhodli alebo aby ste zvolili vhodný kompromis. Svadobná cesta pre vás môže byť symbolická, oddychová a relaxačná alebo dobrodružná a plná nevšedných zážitkov. Záleží len a len na vás, pre aký variant sa rozhodnete. V rámci plánovania isto ako prvé začnete zvažovať svoje finančné možnosti (pokiaľ ste všetko neminulu v zlatníctve 🙂 ) z ktorých vyplynie zoznam lokalít, do ktorých môžete vyraziť.

Následne vyberte miesto, ktoré spĺňa všetky požiadavky, ktoré od svadobnej cesty očakávate:

Stanovte si finančný rozpočet na cesty.
Vyberte si lokalitu.
Prečítajte si recenzie hotelov v danom mieste.
Určite si termín cesty a to s ohľadom na počasie.
Rezervujte si, objednajte si cestu.
Užívejte si jeden druhého

Ako svadobnú cestu financovať?

V prvom rade veľa párov rieši otázku financovania medových týždňov. Ak plánujete dlhšiu a finančne náročnejšie cestu, je potrebné všetko zohľadniť vo svadobnom rozpočte.
Ak nechcete na svadobnú cestu vynakladať financie vlastné, môžete, rovnako ako väčšina ďaľších novomanželských párov, požiadať svojich svadobných hostí o finančný dar a to miesto darov hmotných.

Novomanželom sa zíde dostatok financií na pokrytie celej svadobnej cesty. Pri plánovaní či priamo pri objednávaní medových týždňov odporúčame využiť ponuky first minute alebo last minute zájazdov, kedy môžete ušetriť jednotky až desiatky tisíc, ktoré môžete využiť napríklad na pokrytie výdavkov v mieste dovolenky.

Doma alebo v zahraničí?

Cieľom vašej cesty môže byť miesto, ktoré je pre vás nejakým spôsobom významné, napr. kde ste sa zoznámili, kde ste boli na prvej spoločnej dovolenke alebo kde bola vyslovená žiadosť o ruku. Možností je veľa.

Ak ste skôr priaznivci odpočinku, sladkého ničnerobenia, zamierite najskôr niekam k moru alebo do niektorého z wellness rezortov. Dobrodružné povahy ale pravdepodobne neodolajú a využijú tejto výnimočnej udalosti na splnenie si niektorého zo svojich snov a vyrazia do niektorej svojej vysnívanej destinácie. Ako hovorí klasik: “všade dobre, doma najlepšie.” Prečo nie, na SK je veľa krásnych miest, kam môžete vyraziť. Ponúkajú sa napríklad hory, kde sa v krásnej prírode schováte pred davmi ľudí a budete mať priestor užiť si sami seba.

Navyše už aj u nás je bežné, že väčšie horské chaty ponúkajú zaujímavú ponuku wellness vyžitia. Môžete tak spojiť dlhé celodenné výlety a príjemné večery zakončené romantickým odpočinkom vo vírivke, v saune alebo vo vani pri sviečkach.

Svadobná cesta napr. aj v Benátkach

Užite si svadobnú cestu v Benátkach pri romantickej plavbe na gondole

Niektorí naopak radšej zamieria do miest, kde si pri nekonečných potulkách ulicami užijú kultúru, históriu či gastronómiu, aj v tomto prípade je možnosťou SR, ponúka tiež nevyčerpateľné a zaujímavé miesta.

Tak či tak, medové týždne v Čechách majú, okrem spoločného jazyka, nespornú výhodu a tou je možnosť každoročného opakovania svadobnej cesty napríklad v rámci osláv výročia svadby. Väčšina z vás si ale pravdepodobne bude chcieť dopriať dovolenku ďalej od domova. Ste naopak vyznávači motta: “všade dobre, tak prečo byť doma?” – vyrazte za hranice našej republiky.
V Európe je rad miest priamo vyhlásených, ako mestá pre zamilovaných (Benátky, Paríž, Rím). Tie vám iste zaručia nezabudnuteľné romantické zážitky a krásne spoločné chvíle.

Pre tých, ktorí dávajú prednosť slniečku a relaxácii pri mori, dokáže aj Európa ponúknuť širokú škálu letovísk od tých najskromnejších až po tie najluxusnejšie. A pre tých, ktorí radšej od všetkého trochu, sú tu nádherné kúty prírody a scenérie, ktoré dodajú vašej svadobnej ceste tú správnu atmosféru.

Láka vás naopak exotika? Predsa len svadba a svadobná cesta býva spravidla raz za život, tak prečo si nedopriať naozaj niečo mimoriadne? Celý svet je tu na to, aby vám ponúkol zaujímavé zážitky a uspokojil tak vašu túžbu užiť si čarovné chvíle podľa vašich predstáv.

Kedy ísť na svadobnú cestu?

Určite si budete chcieť pár dní po svadbe oddýchnuť a nie hneď myslieť na balenie a ďalšie starosti spojené so svadobnou cestou. Neodkladajte ale cestu však moc dlho, predsa len sa jedná o pomyselnú čerešničku na torte, ktorou zakončíte celý svadobný proces.

Čo sa týka ročného obdobia, ktoré je k absolvovaniu svadobnej cesty najlepšie, nie je možné určiť jednoznačne. Záleží totiž na oblasti a hlavne na ročnom období, ktoré panuje v cieľovej destinácii. V čase, keď u nás prebiehajú zimné mesiace, je vhodné vyraziť napríklad do Južnej Ameriky alebo do Ázie, kde je počasie o poznanie príjemnejšie, pretože tu prebieha astronomické leto.

Naopak v našich jarných a letných mesiacoch sa v týchto oblastiach môžete stretnúť s obdobiami dažďov a hurikánov – cesty v tomto období rozhodne neabsolvujte.
Ak plánujete cestu do niektorých južných kútov Európy a vašim hlavným cieľom sú mestá a pamiatky, smerujte svoje medové týždne skôr na jarné mesiace (apríl a máj), kedy v týchto oblastiach panujú príjemné teploty okolo 20 ° C.

Kedy sa začať pripravovať na cestu?

Ak sa chystáte na svadobnú cestu u nás alebo po Európe, nič sa nestane, ak začnete zariaďovať všetko nevyhnutné len niekoľko týždňov dopredu, ak nie na poslednú chvíľu, obzvlášť ak ide o cestu v rámci Európskej únie.

Zabezpečiť si rezerváciu cez internet nie je problém, navyše sú od nás všetky európske destinácie relatívne ľahko letecky dostupné.
Ďalšou výhodou je, že väčšinu vecí môžete operatívne zariadiť veľmi rýchlo – nie sú potrebné víza a očkovanie, spravidla všade môžete platiť eurami.

Cestovanie po vlastnej osi je vhodnejšie začať plánovať niekoľko týždňov dopredu.

Potrebujete poznať zaujímavé miesta, kam by ste sa radi pozreli, mali by ste mať zaistené ubytovanie a všetky ďalšie potrebné veci, takže počítajte, že budete musieť plánovaniu určitý čas obetovať.
Na druhú stranu si môžete zaistiť len ubytovanie na prvých niekoľko dní a ďalšie všetky plány nechať až na spontánnom rozhodnutí – môžete sa tak nechať každý deň príjemne prekvapiť, kam práve dorazíte, aké miesta navštívite a aké spoločné zážitky prežijete.

Či už ste si vybrali cestu v rámci SR, po Európe alebo do zvyšku sveta, záleží, či sa na cesty vydáte sami po vlastnej osi alebo s cestovnou kanceláriou.
Môžete tiež využiť možnosť nalodenie sa na jachtu a celé medové týždne stráviť brázdením vôd.

Exotická svadobná cesta

Biele pláže, priezračná voda, to je exotická svadobná cesta
Môžete tak podľa chuti navštíviť rôzne miesta, vylodiť sa na rôznych miestach a užiť si romantickú večeru alebo nezabudnuteľný výlet.

Zložitejšie je to s exotickými destináciami.

Väčšina svadieb sa koná v lete a v tomto období v týchto krajinách často vrcholí obdobie dažďov.
Na to musíte myslieť naozaj niekoľko mesiacov dopredu a buď si termín svadby posunúť podľa vhodného termínu pre svadobnú cestu alebo odložte samotnú svadobnú cestu.
Výnimkou sú destinácie, ktoré je možné navštíviť prakticky po celý rok (Zanzibar, Maldivy, Bora Bora).
Čakanie sa však oplatí a vás čakajú neopakovateľné chvíle a úchvatná príroda.

Naše tipy:

Maledivy
Bora Bora
Kapverdy
Karibik
Zanzibar
Dominikánská republika
Dubaj
Mauricius
Benátky

Related Post