4 choroby, ktoré si môžete priviezť z dovolenky pri Stredozemnom mori

Leto je čas dovoleniek, ktoré mnohí z nás trávia v krajinách okolo Stredozemného mora. Okrem krásneho opálenia a letných zážitkov si však domov môžeme priviesť taktiež nepríjemné choroby. V tomto článku sa dočítate, s akými chorobami sa môžeme stretnúť v Taliansku, Chorvátsku alebo v Egypte a ako sa im účinne brániť.

Hepatitída A
Na dovolenke nás môže popri iných ochoreniach ohroziť hepatitída typu A. Je známa aj ako choroba špinavých rúk a najčastejšie sa prenáša v dôsledku nedostatočnej hygieny, prípadne po zjedení znečistenej potravy. Tou môžu byť aj kocky ľadu v nápoji pripravenom zo znečistenej vody alebo nedostatočne tepelne spracované ryby. Prvé príznaky choroby sa objavia po 2 až 7 týždňoch a sú podobné bežnej chrípke. Dochádza k zvýšeniu teploty, bolestiam svalov a kĺbov, nevoľnosti, zvracaniu a nechutenstvu. Chorému sa potom odporúča pokoj na lôžku a podávanie liekov, ktoré chránia pečeňové bunky a podporujú ich obnovu. Proti hepatitíde typu A sa možno chrániť očkovaním, o ktoré môžeme požiadať svojho praktického lekára. Je tiež možné užívať extrakt z pestreca mariánskeho, ktorý prispieva k ochrane pečene. Na našom trhu ho nájdeme ako silymarín.

Cestovateľská hnačka

Veľa turistov počas dovolenky postihne takzvaný hnačka cestovateľov. Príčin tohto ochorenia je celý rad, od zlej hygieny, cez zmenu stravy až po časový posun a únavu. Obvykle za nimi môžu stáť kmene baktérie E. coli. „Aby sme sa hnačke vyhli, nemali by sme v nápojoch piť ľad. Na ulici by sme nemali kupovať zmrzlinu ani jedlá s plodmi mora. Z ovocia a zeleniny by sme mali jesť len tie druhy, ktoré si môžeme sami olúpať. V prípade, že hnačkou ochorieme, mali by sme dbať na dostatočný prísun tekutín. Pre rehydratáciu sú vhodné prípravky s obsahom iónu a glukózy,” vysvetľuje Klára Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka šumivé tablety Fluidex na prípravu roztoku zaručujúceho rehydratáciu organizmu. „Je taktiež možné poobzerať sa po aktívnych kmeňoch, ktoré prispievajú k zvýšeniu črevného komfortu. V súčasnej dobe sa už dajú dostať aj v kapsuliach, ktoré sa nemusia skladovať v chladničke, a sú preto vhodné na cestovanie,” dodáva Minczinger.

Brušný týfus

Pri cestovaní do Tuniska, Alžírska či Egypta býva turistom odporúčané očkovanie proti brušnému týfusu. Tým sa môžeme nakaziť z vody kontaminovanej baktériou Salmonella enterica typhi. K znečisteniu vody dochádza výkalmi chorého. Riziko nákazy existuje aj v prípade, že zjeme nedovarené jedlo pripravené z infikovaného zvieraťa. Týfus sa prejavuje náhlou vysokou horúčkou so zimnicou. Medzi príznaky sú ďalej nechutenstvo, nevoľnosť a kašeľ. Očkovanie proti týfusu by malo ísť ruka v ruke s ďalšími preventívnymi opatreniami, medzi ktorými nájdeme aj prísne dodržiavanie hygieny. Aj v tomto prípade sa odporúča vyhýbať sa ľadu a piť len balenú alebo prevarenú vodu. Stravovať by sme sa mali len v takých zariadeniach, u ktorých je zrejmé dodržiavanie hygienických predpisov.

Malária

Malária patrí medzi ochorenia, ktoré môžu mať fatálne následky. Určité riziko nákazy existuje v prípade cestovania do niektorých končín Egypta. Prenášačom je komár, ktorý po uštipnutí infikuje človeka parazitom malárie. Tento parazit sa potom usadí v ľudskej pečeni, ktorej bunky napáda. V tejto dobe zvyčajne nie sú pociťované žiadne symptómy. Neskôr však parazit začne napádať aj červené krvinky a vylučuje do krvi toxín, ktorého pôsobením dochádza po 10 až 28 dňoch k typickým prejavom malárie. Medzi tie patrí horúčka, zimnica, bolesti hlavy a svalov alebo únava. Nakazený môže aj zvracať alebo ochorieť žltačkou. Ak sa chceme pred maláriou chrániť, mali by sme s aspoň mesačným predstihom navštíviť lekára, ktorý nám predpíše antimalarické prípravky. Samozrejmosťou by mala byť ochrana pred poštípaním, ktorú predstavujú napríklad repelenty alebo vhodné oblečenie.

Silymarin 140 Generica, cps. 60

Jediný produkt na trhu obsahujúci štandardizovaný extrakt z pestreca mariánskeho – silymarín a esenciálne fosfolipidy. Silymarín podporuje zdravie pečene, prispieva k jej ochrane a detoxikácii a pomáha udržiavať jej funkciu. Okrem toho napomáha podporovať čistenie tela a trávenie. Zároveň prispieva k ochrane buniek a tkanív pred oxidačným poškodením.

Fluidex® Generica, tbl. eff. 20

Šumivé tablety na prípravu roztoku s obsahom iónov a glukózy. Zaručujú rehydratáciu organizmu, dodávajú stratené ióny. Upravujú prekyslenie pri stratách vody z organizmu, napríklad počas hnačky, vracaní a pri nadmernom potení.

Probicus Generica, cps. 30

Kapsule s obsahom 10 miliárd CFU biologicky získaného čistého kmeňa Lactobacillus plantarum 299v. Aktívne baktérie sú lyofilizované, čo zaručuje ich životnosť a tým aj účinok. Navyše nie je nutné ich skladovať v chladničke. Baktérie sú chránené acidorezistentnou technológiou Star®, ktorá im poskytuje 100% ochranu proti žalúdočným kyselinám a umožňuje, aby sa baktérie uvoľnili až v čreve.

O spoločnosti Generica

Spoločnosť Generica, s.r.o je najväčším slovenským výrobcom výživových doplnkov so sídlom v Piešťanoch. Portfólio spoločnosti ponúka viac ako 50 produktov určených na prevenciu a podporu liečby rôznych ochorení. Na slovenskom trhu pôsobí Generica už 16 rokov. Snahou spoločnosti je  naďalej prinášať na trh kvalitné inovatívne výrobky, ktoré sú cenové dostupné pre širokú verejnosť.

Výrobky spoločnosti Generica sú vysoko kvalitné, čoho dôkazom je výroba výživových doplnkov pre svetové farmaceutické spoločnosti a certifikát ISO 9011 a 14001, ktorého je Generica držiteľom už od roku 2004.

Kontakty

PharmDr. Klára Minczinger

produktová manažérka

e-mail: k.minczinger@generica-bohemia.cz

tel.: +420 724 378 098

Veveří 102, 616 00 Brno

www.generica-bohemia.cz

Related Post