Bolesť ramenného kĺbu môže byť zvesťou „zmrznutého ramena“

04-24-14_wt_self_massage_shutterstock

Bolesť ramena, či „zmrznuté rameno“, alebo aj adhezívna kapsulitída, je veľmi nepríjemné ochorenie prejavujúce sa stuhnutím a bolestivosťou ramenného kĺbu s obmedzenou pohyblivosťou.

Príčiny:

Za vznik zmrznutého ramena môže hrubnutie tkaniva okolo kapsuly, v ktorej sú uzavreté kosti, väzy a šľachy tvoriace ramenný kĺb. Tento proces obmedzuje pohyb ramenného kĺbu, a vznik rizika sa zvyšuje pri zotavovaní sa zo zranení alebo ochorení, ktoré bránia v pohybe hornej končatiny – napr. mŕtvica.

„Zmrznuté“ rameno sa objavuje u ľudí vo veku medzi 40 a 65 rokom, a je častejší u žien než u mužov. Postihnuté môžu byť obe ramená, no najčastejšie je to rameno nedominantnej ruky.

Príznaky:

Symptómy sa objavujú v troch štádiách, postupne, a časom sa zhoršujú, potom sa samé zlepšia. Takýto stav môže trvať aj niekoľko rokov.

  • „Mrznúce“ štádium – kedy akýkoľvek pohyb v ramennom kĺbe spôsobuje bolesť a rozsah pohybu v ramene začína byť obmedzený.
  • „Zmrznuté“ štádium – v tomto štádiu sa síce bolesť ramena môže zmierňovať, no taktiež sa stáva tuhším, a jeho pohyblivosť je čoraz komplikovanejšia.
  • „Rozmrazovacie“ štádium – rozsah pohybu v plecovom kĺbe sa začína zväčšovať.

Niektorí pacienti môžu pozorovať zhoršujúcu sa bolesť v noci, pri spánku.

rameno

Diagnostika:

Vychádza väčšinou len z príznakov, podstatou je fyzikálne vyšetrenie počas ktorého vás lekár požiada, aby ste pohybovali v ramennom kĺbe a zameriava sa na bolesť v pleci počas aktívneho a neskôr aj pasívneho pohybu. Pre vylúčenie inej príčiny vzniknutých ťažkostí môže lekár zvoliť zobrazovacie vyšetrenia ako napríklad röntgen (RTG), alebo vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MRI).

Liečba

Hlavným cieľom liečby je uľaviť od bolesti a stuhnutosti, a samozrejme udržať rameno čo najpohyblivejšie. Okrem užívania liekov od bolesti a proti zápalu, sa odporúča pravidelne s ramenom cvičiť, formou rehabilitácie a fyzikálnej terapie.

Veľmi úspešnou v liečbe bolesti ramena sa preukázala unikátna TR terapia, ktorá cielene distribuuje do tkaniva vysokofrekvekvenčné elektromagnetické vlnenie, čím výrazne znižuje bolesť, uvoľňuje hypertonické svaly, zmierňuje opuch a podporuje regeneráciu a urýchľuje hojenie tkaniva. 

 

Pre viac informácií o možnostiach liečby bolesti ramena a o unikátnej TR terapii, navštívte stránky nášho zdravotníckeho zariadenia BIOREŠTART, kde ponúkame širokú škálu jedinečných rehabilitačných a fyzikálnych prístupov, masáži a manuálnych technik, tak ako aj proces komplexnej diagnostiky prostredníctvom nášho vyškoleného tímu, masérov, fyzioterapeutov a lekárov.

 

 

 

 

 

Related Post