Cítite pri chôdzi či inej aktivite bolesť v bedrovom kĺbe?

images

Bedrový kĺb je pohyblivé spojenie viacerých kostí, ktoré sa vo vnútri väzivového puzdra dotýkajú plochami pokrytými chrupavkou.  Čím je kĺbová záťaž vyššia, tým je chrupavka hrubšia.

 Jedným z najčastejších degeneratívnych ochorení bedrového kĺbu objavujúca sa prevažne u ľudí nad 40 rokov je práve artróza bedrového kĺbu (koxartróza). Tá vzniká nadmernou záťažou, kedy dochádza k opotrebovaniu chrupaviek, k zmenám na kĺbovom puzdre, na svalových úponoch a svalstve a  postupne sa mení statika a biomechanika kĺbu, čím sa skracuje končatina, čo vedie ku krívaniu pri chôdzi.

Faktory, ktoré môžu vyvolať vznik koxartrózy sú:

  • genetika,
  •  starší vek,
  • zranenie/úraz,
  • nadváha.

Príznaky:

V úvode ochorenia je prítomná štartovacia bolesť, ktorú strieda bolesť po dlhšom zaťažení a neskôr sa vyskytuje aj pokojová bolesť.

Zo začiatku môžete pociťovať bolesť v stehne alebo v trieslach. Neskôr sa môže bolesť zintenzívniť, obmedzí sa pohyblivosť boku, pacient pociťuje stuhnutosť v danej oblasti, pukanie či krívanie pri chôdzi. Obmedzená je rotácia postihnutého kĺbu.

Bolesť sa môže zhoršovať v dopoludňajších hodinách, alebo po intenzívnej telesnej aktivite. Po relaxácií  sa ostrá bolesť stráca, ale nepohodlie ostáva. Vďaka stuhnutosti  a pokroku choroby v bedrovom kĺbe vzniká zápal.

Diagnostika:

Základným diagnostickým vyšetrením sú ultrazvuk, elektromyografické vyšetrenie (EMG), alebo rontgen (RTG) bedrového kĺbu, v niektorých prípadoch sa využíva aj magnetická rezonancia (MRI), či počítačová tomografia (CT).

bedr.klb

Liečba:

Liečba koxartrózy sa začína najprv nefarmakologickou liečbou, ktorú tvorí pohybová liečba, fyzikálna liečba, alebo protetická liečba. 

Správne cvičenie a strečing dokáže uľaviť od akútnej bolesti či pôsobí ako prevencia. Pri bolestiach bedrového kĺbu je dôležité precvičovať aj chrbticu a naťahovať všetky potrebné svaly.

fyzikálnej terapie sa využíva najčastejšie ultrazvuk, akupunktúra, laseroterapia, magnetoterapia, kúpeľná liečba a rôzne relaxačné procedúry, ktoré pozitívne pôsobia na celý organizmus, stimulujú metabolizmus a regeneračné procesy. Odporúčajú sa aj rôzne teplé zábaly, suché či bahenné, ktoré relaxujú svaly a pôsobia upokojujúco a analgeticky.

Veľmi úspešnou v liečbe bolesti bedrového kĺbu sa osvedčila unikátna TR terapia, ktorá cielene distribuuje do tkaniva vysokofrekvekvenčné elektromagnetické vlnenie, čím výrazne znižuje bolesť, uvoľňuje hypertonické svaly, zmierňuje opuch a podporuje regeneráciu a urýchľuje hojenie tkaniva.

Pre viac informácií o možnostiach liečby bolesti bedrového kĺbu a o unikátnej TR terapii, navštívte stránky nášho zdravotníckeho zariadenia BIOREŠTART. Taktiež nám môžete napísať o bezplatnú konzultáciu.

 

 

 

Related Post