Bolesť päty – čo môže byť jej pôvodom?

Baking-soda-fights-fungus-and-odor

Jednou z najčastejších príčin bolestivosti piet je takzvaná pätová ostroha, alebo calcar calcanei. Zjednodušene, jedná sa o zhrubnutie pätovej kosti.

 Príčiny:

Ostroha je špicatý výrastok v mieste úponu svalov klenby, spôsobený ukladaním vápenatých solí do oblasti pätnej kosti. Ostrohy vznikajú na mieste, ktoré je najviac zaťažené, preto sa ostrohy častejšie objavujú u ľudí  pracujúcich v stoji alebo u ľudí s nadváhou. Ostrohy sa často objavujú aj u ľudí, nosiacich zlú obuv, či opätky, či u športovcov, ako basketbalisti alebo maratónci.

shoes-for-heel-pain 

Príznaky:

Bolesť, objavujúca sa hlavne ráno po dlhom odpočinku v ľahu alebo v sede, pri bežnej, alebo pracovnej aktivite,  a pocit šklbania sa typicky objavuje v oblasti pätovej kosti.  V oblasti tkaniva vzniká opuch, a miesto je bolestivé na dotyk.  Pri stlačení oboch strán päty môžeme cítiť špongiovitú štruktúru.

Diagnostika:

Nie je pravidlom, že každá bolesť v päte musí byť hneď spôsobená ostrohami, preto sa na určenie diagnózy používa RTG vyšetrenie, prípadne ultrazvuk, CT alebo MR, na ktorých sú tieto výrastky výrazne viditeľné.

Liečba:

Pri liečbe pätových výrastkov nezaberajú bežné analgetiká ani antireumatiká. Odporúča sa odpočinok, chladenie postihnutého miesta, odľahčenie postihnutej končatiny a zníženie tlaku na kĺby. Okamžitú úľavu od bolesti poskytnú kortizónové injekcie aplikované priamo do miesta bolesti. Konečným riešením je chirurgická liečba, v prípade že zlyhá akákoľvek iná liečba.

Účinná pri zmierňovaní bolesti je fyzikálna terapia ultrazvukom, laseroterapia, rázovou vlnou a strečing postihnutej oblasti.

830175

Laseroterapia je najmodernejšia a najefektívnejšia forma svetloliečby s výraznými biostimulačnými (stimulácia kolagénu, urýchlenie regenerácie ciev, urýchlenie hojivého procesu), protibolestivými a protizápalovými (protibakteriálnymi i protivírusovými) účinkami a pôsobí tiež na zmenšenie opuchov.

Pre viac informácií o laseroterapie navštívte webstránku nášho zdravotníckeho centra BIOREŠTART.

 

Related Post