Za účinkami českých kúpeľov prichádzajú ľudia z celého sveta. Populárne sú tiež jednorazové wellness kúry

Kúpeľné procedúry majú pozitívny vplyv na telo, myseľ a podľa prieskumov aj na celkovú kvalitu života. Už dávno neplatí, že kúpeľnú starostlivosť vyhľadávajú iba chorí pacienti. S cieľom relaxácie si ju totiž chce vychutnať stále viac ľudí bez zdravotných problémov. Variantom sú pobyty v bežných kúpeľných rezortoch, popularitu si však získavajú rovnako jednorazové kúry dostupné vo wellness centrách. A Česká republika ich v oboch prípadoch ponúka celý rad.

Toľko prírodných liečivých zdrojov, akými oplýva České republika, inde nenájdete. Ich účinkov si boli dobre vedomí už ľudia pred storočiami, s postupujúcimi rokmi rástol počet záujemcov, a preto sa z českých krajov stala kúpeľná veľmoc, ktorá je vyhľadávaná hosťami z celého sveta. Dve tretiny českých kúpeľov tvoria pobytové liečebné kúpele špecializujúce sa na konkrétne zdravotné ochorenie. Mnoho z nich – napríklad krušnohorský Jáchymov, krkonošské Janské Kúpele, jesenická Karlova Studánka alebo jihočeská Třeboň – je zasadených do malebnej, lesnatej prírody českých hôr a luhov, ktoré pacientom prospieva čerstvým vzduchom a kvalitnou vodou. Iné tvoria celé mestské komplexy s bohatou históriou a úchvatnou architektúrou, čím sú typické napríklad známe Františkove a Mariánske Kúpele či Luhačovice.

Záujem je o kombináciu kúpeľov a voľnočasových aktivít

Mnoho ľudí dnes kúpele vyhľadáva nielen pre zmiernenie zdravotných problémov, ale aj s cieľom odpočinku a regenerácie organizmu. Kúpeľné procedúry sa často dopĺňajú neobvyklými kúrami, masážami, kvalitnou gastronómiou či ponukou voľnočasových aktivít. Túto kombináciu ponúkajú akvaparky, ktoré sa však medzi kúpele oficiálne nezaradzujú. Jedným z nich je napríklad Aqualand Moravia, ktorý vďaka napojeniu na druhý najsilnejší sírny prameň v Českej republike ponúka liečivý balneo kúpeľ.

Obľúbenou wellness kúrou je parný aroma kúpeľ, ktorý organizmus obohacuje o liečivé silice eukalyptu, mentolu a ďalších prírodných látok, ktoré prospievajú dýchacím cestám a detoxikácii organizmu. Soľné kúpele sú netradičnou špecialitou, kde klíma, priaznivá pre zdravie dýchacieho systému a pokožky, vytvára vzduch presýtený soľnými výparmi s vlhkosťou 70 %. Kúpeľnú procedúru s dlhoročnou tradíciou predstavujú turecké kúpele Hammam s niekoľkými sálami, kde okrem klasického parného kúpeľa nájdete vyhrievaný kamenný stôl slúžiaci na peeling či telové zábaly. Moderným variantom je aj takzvaný Kneippov kúpeľ, v ktorom kombinácia teplej a chladnej vody v dvoch bazénoch stimuluje obehový systém dolných končatín.

Related Post