V boji s chrípkou pomáha Vincentka

Chrípková epidémia trápi Česko, kde už priniesla aj úmrtia  a narastá aj na Slovensku, kde od začiatku februára zatvára školy a nemocnice pred návštevami.  Pretože ide o vírusové ochorenie, na jeho liečbu nepomáhajú antibiotiká. Telo si musí poradiť v prvom rade samo, existujúce lieky slúžia skôr na posilnenie imunity a uľahčenie boja s chorobou. Jedným z najlepších podporných prostriedkov na uľahčenie dýchania a vykašliavania hlienov je minerálna voda Vincentka a výrobky s jej obsahom. Vincentka sa pri chrípke inhaluje, kloktá, vyplachuje, strieka do dutín sprejmi a cmúľa v tabletkách s obsahom solí z Vincentky.

Primár MUDr. Jiří Hnátek, vedúci lekár Lázní Luhačovice, a. s., k tomu hovorí: ,,Chrípka je infekčné ochorenie spôsobené vírusom, ktoré by sa nemalo podceniť. Najviac pomáha očkovanie, ale keď chýba, dôležité je vyležať ju. Niekedy je však nutná aj hospitalizácia a nasadenie antivirotík. Chorým prinášajú úľavu rôzne babičkovské recepty – čaj s medom a citrónom, dostatok spánku a osvedčená minerálna voda Vincentka. Klinicky chrípka prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 – 40 ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle a to po 1 až 3 dňoch od infikovania. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3 až 5 dňoch odznejú. Na úplné vyzdravenie sú potrebné dva až štyri  týždne. Najčastejšie komplikácie chrípky sú zápaly priedušiek a stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc. Komplikácie často vyžadujú hospitalizáciu rizikových osôb ako sú starí ľudia a srdciari, ktorým  môžu spôsobiť až ohrozenie života.“

Vincentka pomáha ako podporný prípravok pri vírusovej i bakteriálnej infekcii dýchacích ciest. Slúži na uvoľnenie dýchania pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacích ciest a alergiách. Ideálna je aj na prevenciu, pri ľahkom prechladnutí alebo na doliečenie kašľa a nádchy.

,,Najúčinnejšie je inhalovanie inhalátorom. Inhaluje sa náustkom alebo maskou a pritom sa zvlhčuje povrch sliznice dýchacích ciest. Tým sa zlepšuje obranyschopnosť jemných slizníc a inhalovanie prináša úľavu pri kašli. Vincentka sa však neinhaluje v prípade akútnych problémov, ale v rámci doliečenia u chronických stavov. V akútnych prípadoch je najvhodnejšie jej pitie,“ odporúča J.Hnátek.

kompozice_novy_vizual_2b_1586x1200

Dodáva, že inhalácia prírodnej minerálnej vody na čele s Vincentkou je najdôležitejšou formou liečby chorôb dýchacích ciest v a. s. Kúpele Luhačovice. V domácich podmienkach si môžete pomôcť fľašovanou Vincentkou. ,,Pri inhaláciách sa Vincentka rozprašuje na veľkosť častíc do 10 u. Väčšie kvapky 10 u a viac sa usadzujú v nosohltane, menšie prenikajú ako hmlovina hlbšie až do alveol (pľúcnych mechúrikov). Vincentka a ďalšie prírodne minerálne vody v Luhačoviciach sú alkalické, hydrouhličitanochloridosodné, jódové vody, ktoré sú silne mineralizované (Na, K, Mg, Ca, Mn, chloridy, bromidy, jodidy, sírany) s vysokým obsahom voľného oxidu uhličitého. Pri inhalácii minerálnych vôd sa ale predovšetkým uplatňuje ich komplexný účinok. Všeobecne možno účinok inhalácie minerálnych vôd zhrnúť takto: 1. účinok mukolytický (zrieďujúci hlien), 2. ovplyvnenie lokálneho metabolizmu sliznice dýchacích ciest, 3. zníženie dráždivosti slizníc horných ciest dýchacích, 4. zvýšenie sekrécie, ľahšie vykašliavanie zlepšením funkcie riasinkového epitelu, 5. protizápalový účinok. Rad odborných prác aj bohaté praktické skúsenosti našich lekárov tieto účinky potvrdzujú. Okrem inhalácie hmloviny čistej minerálnej vody sa na základe lekárskeho predpisu môžu inhalovať aj bronchodilatačné (rozširujúce priedušky) či mukolytické (uvoľňujúce vykašliavanie) medikamenty, špeciálne olejové zmesi či antibiotiká, ktoré účinky minerálnych vôd dopĺňajú alebo zvyšujú,“ vysvetľuje J. Hnátek.

Riaditeľ Vincentky, a. s., ktorá má práva na plnenie tejto minerálky do fliaš, Jan Šumšal na túto tému vraví: ,,Každé z ochorení dýchacích ciest si vyžaduje určitý preferovaný spôsob aplikácie Vincentky. Pri dutinách je najlepšie používať plastovú konvičku a Vincentku NASALIS.  Do nosa, prípadne aj do hrdla, je vhodná aplikácia Vincentky v spreji. Na hrtan a hornú časť priedušnice je dobré aj kloktanie Vincentky priamo z pohára alebo z fľaše. Na dolné cesty dýchacie, kam sa Vincentka nedá dopraviť predchádzajúcimi spôsobmi, je najlepšia jej aplikácia vdychovaním inhalátormi.  Vhodné je aj vdychovanie pár buď z vyvíjača pary, alebo pri jej varení v odkrytom hrnci v kuchyni. Dobré je aj naparovanie pod uterákom nad Vincentkou. Pôsobí to na dýchacie cesty horné i dolné aj dutiny, pretože vtedy pozitívne účinkuje aj zahriatie samotnou parou. Rozširuje to cievy, prekrvuje ich a pomáha im zbaviť sa studených hlienov.“

4k-r nosni_sprej_standard Nasalis-komercne

Ďalej upozorňuje na to, že Vincentka pomôže nielen pri liečbe, ale aj ako prevencia. Odporúča sa kloktať najmenej 2-krát denne, ráno a večer. „Odporúčame používať aj Vincentku nosový sprej, ktorá slúži na ošetrenie sliznice nosohltanu. Používa sa na zvlhčenie sliznice celej nosnej dutiny a nosohltanu predovšetkým pri pobyte v prostredí s nízkou relatívnou vlhkosťou vzduchu, v priestoroch vykurovaných ústredným kúrením a prostredí znečistenom najmä prachovými časticami. Prípravok obsahuje iba 100% čistú prírodnú minerálnu vodu Vincentka a po minutí obsahu stačí doliať Vincentku z fľaše. Sprej nie je návykový. Vincentku môžete bez obáv používať ako podporný prípravok v prípadoch bakteriálnej i vírusovej infekcie dýchacích ciest. Slúži pre uvoľnenie dýchania pri akútnych (spreje) a chronických ochoreniach dýchacích ciest (inhalácie) a alergiách. Vincentka je ideálna na prevenciu, pri ľahkom prechladnutí, na doliečenie kašľa a nádchy,“ konštatuje J. Šumšal.

Mamičky sa nemusia obávať podávať Vincentku úplne malým deťom, napríklad na uvoľnenie nosa od hlienov pre dýchanie. Pokojne sa o tom môžu poradiť s lekármi. Najlepšie je použiť sprej opatrne tak, aby sa nezasúval do nosovej dierky, ale použil sa v tesnej blízkosti. Pre vekovú kategóriu od 0 rokov je určený nosový sprejový aplikátor VINCENTKA NOSOVÝ SPREJ JUNIOR 0+, ktorý má špeciálny aplikátor s nižším tlakom rozprašovača a užším koncom. Pre staršie deti a dospelých je tu VINCENTKA NOSOVÝ SPREJ STANDARD.

Vincentka, a. s., vyvinula celú škálu výrobkov, ktoré sú urobené na báze minerálky Vincentky. Samotná Vincentka sa používa priamo pri výrobe sirupov a sprejov. Z Vincentky sa vyrába destiláciou koncentrát, ktorý sa používa na výrobu zubných pást  a hydratačných krémov. Z koncentrátu sa ešte extrahuje soľ, ktorá sa používa pri výrobe pastiliek. Pastilky sú veľmi dobré pri ochoreniach hrdla, angínach, ale aj pri strate hlasu, oslabení hlasiviek. Často ich používajú speváci, moderátori, spíkri, ľudia ktorí pracujú hlasom.

Viac informácií je na www.lazneluhacovice.cz , www.vincentka.cz

Related Post