Preventívne prehliadky – prečo sú dôležité

Preventívne prehliadky u lekárov berie väčšina ľudí už ako samozrejmosť, aj keď ešte pred sto rokmi to bol iba sen. Najčastejšie chodia ľudia na prehliadky k zubárovi, všeobecnému lekárovi alebo ku gynekológovi. Každá prehliadka má svoje špecifiká, v závislosti na odbore, v ktorom sa vykonáva.

Každá žena by mala vedieť, čo všetko zahŕňa preventívna prehliadka u pediatra. Ak máte bábätko, mali by ste vedieť, že do jedného roka veku máte nárok až na deväť prehliadok. Tri z nich by ste mali absolvovať do troch mesiacov od narodenia dieťaťa. Pri každej z týchto prehliadok musia lekári urobiť rôzne vyšetrenia a postupom času, ako dieťa rastie, sa robia ďalšie prehliadky do prvého roku, pri ktorých sa kontroluje vývoj a zdravotný stav bábätka.

Pre tehotné ženy je tiež dôležitá preventívna starostlivosť v tehotenstve, na ktorú majú nárok u svojho gynekológa bezplatne. Samozrejme musia mať zdravotné poistenie. Na preventívnu prehliadku u gynekológa má raz za rok nárok každá žena od 18 rokov alebo od prvého tehotenstva. Prehliadka zahŕňa všetky potrebné vyšetrenia telesných funkcií, napríklad skríning krčka maternice, vaginoskopiu a podobne.

Všeobecne sa prehliadky považujú za dôležitý zdroj informácií o pacientovi a zároveň za formu prevencie pred chorobami. Vďaka nim môžu naši lekári včas zistiť rôzne poruchy organizmu a predísť tak vypuknutiu choroby. Ak sa práve chystáte na nejakú preventívnu prehliadku, zistite si najprv, načo všetko máte nárok a čo všetko musíte zo zákona podstúpiť. Viac sa o tom môžete dozvedieť cez odkazy v tomto článku. V prípade, že ste na nejakej prehliadke boli, môžete svoju spokojnosť prejaviť aj tak, že ohodnotíte svojho lekára cez internet, aby aj ostatní mali možnosť sa rozhodnúť. Stačí kliknúť na odkaz na začiatku článku.

Related Post