Leto v ponožkách?

detske_nozkyLetné mesiace si obyčajne spájame s bosými chodidlami v mäkkej zelenej tráve, v horúcom piesku, v bazéne alebo v morských vlnách. No keď ide o najmenšie nôžky, často siahame aj v najväčších horúčavách po dupačkách a ponožkách, aby sme ochránili zdravie svojich drobčekov. Je to správne?

Názory na to, či majú bábätká spať počas leta v ponožkách, alebo bez nich, sa líšia. Kým niektorí tvrdia, že cez noc sa majú chodidlá vyvetrať a užiť si slobodu, druhí sa riadia zásadou: „S ponožkami aj do postele.“ To, ako sa rozhodnete vy, závisí od miestnosti, v ktorej dieťa spí, aj od jeho organizmu.

Ak radi spíte pri otvorenom okne, potom sú detské ponožky takmer nevyhnutné. Deti ostanú len málokedy celú noc prikryté, rady sa otáčajú, kopú a nôžky by tak mohli zostať nechránené aj celú noc. Aby drobcovi nebolo príliš teplo, namiesto dlhého pyžamka zvoľte len voľné tričko a plienku. Spodná časť tela tak zostane odkrytá a bábätku nebude horúco, no najdôležitejšie časti, teda nôžky a chrbátik, budú v teple.

V zatvorenej miestnosti môžete ponožky odložiť, no pre istotu v noci niekoľkokrát nôžky drobca skontrolujte. Ak má studené pršteky, pre istotu by ste mu ich mali zas obliecť. V opačnom prípade však nechajte chodidlá odhalené.

Aj počas dňa sú ponožky vítaným pomocníkom, obzvlášť, ak máte doma približne ročného drobca skúšajúceho prvé kroky. Vyberajte však detské ponožky s vysokým podielom bavlny, aby boli príjemné na dotyk a dostatočne vzdušné. Nezabudnite na pevnú gumku na okraji, aby sa z nožičiek nezošmykli, no zároveň nebránili cirkulácii krvi.

Pri prechádzke vonku, pikniku na lúke či pobyte pri mori môžete ponožky na chvíľku odložiť, aby si bábätko zvyklo na pocit štekliacej trávy či zrniečok priesku medzi prštekmi. Dávajte však pozor, kam stúpa a nôžky potom dôkladne umyte.

Related Post