Epidémiu chrípky ľahšie zvládnete s Vincentkou

Počty chorých s chrípkou v decembri minulého roka rástli na Slovensku i v Českej republike a hygienici hodnotili situáciu ako začínajúcu epidémiu. Hranica 1500 ochorení na 100 000 obyvateľov je už plošná epidémia. Začiatkom nového roka sa situácia zlepšila, ale začiatok školského po prázdninách by mal situáciu opäť zhoršiť. Niektoré nemocnice vyhlásili zákazy návštev. Najlepšia prevencia proti chrípke je očkovanie, otužovanie a vyhýbanie sa miestam, kde sa sústreďuje väčší počet ľudí. Pokiaľ už chrípka prepukne, pomáha pokoj na lôžku, zvýšená konzumácia vitamínov, z liekov potom prinášajú úľavu paracetamol a ibubrofen. Najviac sú chrípkou ohrození seniori, deti, diabetici, onkologicky chorí, fajčiari a obézni.

Chrípka je ochorenie, ktoré sa nesmie podceniť a dôležité je vyležať ju. Pri chrípke nepomáhajú antibiotiká, pretože je to vírusové a nie bakteriálne ochorenie. Na urýchlenie liečenia a úľavu pomáhajú rôzne babičkovské recepty – čaj s medom a citrónom, dostatok spánku a osvedčená minerálna voda Vincentka.

20110914-160319_600x400

Primár MUDr. Jiří Hnátek, vedúci lekár Kúpeľov (Lázní) Luhačovice, a. s, k tomu poznamenáva: ,,Ochorenie sa najčastejšie prenáša vdýchnutím vzduchu, v ktorom sú infikované kvapôčky, alebo kontaktom s infikovanými predmetmi, a to predovšetkým v miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú školy, verejné dopravné prostriedky, kiná, divadlá, atď. Liečba sa uskutočňuje predovšetkým pomocou prípravkov, ktoré tlmia symptomatické prejavy, ako sú nosné kvapky, lieky znižujúce teplotu či bolesť. Odporúčame popíjať aj minerálnu vodu Vincentku, prípadne ju kloktať. Inhalácia tejto vody je vhodná až na doliečenie po odznení akútnych príznakov. Táto voda pôsobí vďaka svojmu zloženiu ako čisté expektorans, liečivo zrieďujúce hlien, ktorý produkujú dýchacie cesty a uľahčuje tak jeho vykašliavanie. Veľmi dôležitá je prevencia na zabránenie šírenia nákazy hlavne častejším umývaním rúk alebo nosením tvárových rúšok. Najvhodnejšia je izolácia chorých osôb tak, aby nechodili do kolektívov.”

Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., ktorá vlastní práva na jej plnenie do fliaš dodáva: ,,Vincentka pomáha odstraňovať sekundárne následky a nepríjemné sprievodné prejavy ochorenia dýchacích ciest. Predovšetkým pomáha zlepšovať dýchanie. Pri ochoreniach dýchacích ciest sa nadmerne tvoria hlieny, ktoré blokujú dýchacie cesty, dutiny a hromadia sa v hrtane, nose a priedušnici. Svojou konzistenciou sťažujú ich vykašliavanie či vyfúkanie. Oxid uhličitý, ale aj soli vo Vincentke obsiahnuté, majú tú schopnosť, že rozpúšťajú hlieny a následne umožňujú pacientovi, aby sa ich zbavil. Vincentka je prírodná liečivá minerálna voda vyvierajúca v Kúpeľoch Luhačovice a nazýva sa aj liekom našich babičiek. Jej priaznivé účinky sa prejavujú pri širokom spektre ochorení. Vincentka preukázateľne pomáha pri chrípke, angíne, ochoreniach horných aj dolných dýchacích ciest, ale aj pri žalúdočných a iných problémoch.”

nasalis-komercne

J. Šumšal ďalej poukazuje nato, že každé z ochorení dýchacích ciest si vyžaduje iný spôsob aplikácie Vincentky. Do nosa, prípadne aj do krku, je vhodná aplikácia Vincentky v spreji. Na hrtan a hornú časť priedušnice je dobré aj kloktanie Vincentky priamo z pohára alebo z fľaše. Pri zápale dutín je najlepšie používať plastovú kanvičku a Vincentku NASALIS. Na dolné dýchacie cesty, kam sa Vincentka nedá dopraviť predchádzajúcimi spôsobmi, je najlepšia jej aplikácia vdychovaním cez inhalátory. Vhodné je i vdychovanie pár z vyvíjača pary, alebo pri jej varení v odkrytom hrnci v kuchyni. Dobré je aj naparovanie pod uterákom nad Vincentkou. Pôsobí to na horné i dolné dýchacie cesty, ale aj dutiny, pretože vtedy pozitívne účinkuje aj zahriatie samotnou parou. Rozširuje to cievy, prekrvuje ich a pomáha zbaviť sa studených hlienov. Vincentka pôsobí aj preventívne, ešte pred nástupom choroby. Je preto dobré pravidelne, ráno aj večer, Vincentku kloktať.

            Primár J. Hnátek, ďalej vysvetľuje: ,,Inhalácia prírodnej minerálnej vody je najdôležitejšou formou liečby chorôb dýchacích ciest v akciovej spoločnosti Kúpele Luhačovice. Na tento účel sú využívané práve vody typu Vincentka, ktoré sú rozprášené na veľkosť častíc do 10 u. Väčšie kvapky 10 u a viac sa usadzujú v nosohltane, menšie prenikajú hlbšie až do alveol (pľúcnych mechúrikov). K výrobe hmloviny používame prístroje na stlačený vzduch, ktorý je vyrábaný centrálne pre každé inhalatórium. Liečebná metodika v Kúpeľoch Luhačovice je založená na využití prírodných minerálnych vôd na čele s Vincentkou. Sú to alkalické, hydrouhličitanochloridosodné, jódové vody, ktoré sú silne mineralizované (Na, K, Mg, Ca, Mn, chloridy, bromidy, jodidy, sírany) s vysokým obsahom voľného oxidu uhličitého. Využívajú sa na pitnú liečbu, inhaláciu a kúpele. K zriedeniu hlienov prispieva aj alkalická reakcia minerálnych vôd, rovnako ako uhličitany, ióny jodidové či bromidy. Kalciové ióny pôsobia protizápalovo, spazmolyticky (uvoľnenie stiahnutie vnútorných orgánov) a majú stimulačný vplyv na činnosť riasinkového epitelu, ktorým je sliznica dýchacích ciest pokrytá. Podobne priaznivo pôsobia aj ďalšie zlúčeniny obsiahnuté v luhačovickej minerálnej vode. Voľný oxid uhličitý, ktorý sa pri inhalácii tiež vstrebáva, spôsobuje roztiahnutie kapilár, čím je zaistený zvýšený prietok krvi cez chorú sliznicou a tým odplavovanie toxických medziproduktov zápalu. Urýchľuje tiež vstrebávanie minerálnych vôd a dráždi dýchacie centrum. Chemický či farmakochemický účinok inhalačných minerálnych vôd nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje chorú sliznicu dýchacích ciest. Miestny účinok aerosólovej hmloviny sa prejavuje tiež fyzikálne, čiže mechanicky, tepelne a osmoticky. Predovšetkým tepelný účinok má inhalácia na horné dýchacie cesty.”

lahev_novy_vizual_r

Firma Vincentka vyvinula celú škálu výrobkov, ktoré sú vyrobené na báze Vincentky tak, že sa z nej získava silný koncentrát a ten sa primieša do krémov, zubných pást, pastiliek. Pastilky sú veľmi dobré pri ochoreniach krku, angínach, ale aj pri strate hlasu a oslabení hlasiviek. Vincentka je vhodná pre všetky vekové kategórie. Pre malé deti od 0 do 3 rokov existuje špeciálny sprej s aplikátorom. Vincentka je vhodná aj pre alergikov s alergickou nádchou.

Viac informácií je na www.vincentka.cz, www.lazneluhacovice.cz

jitrocel-r

Related Post