Akú zubnú kefku si vybrať, Miswak alebo…?

To, že čistenie zubov a celková ústna hygiena je skôr nutnosť, ako pôžitok, vieme všetci. Dôvod, prečo si najmenej dvakrát denne čistíme zuby a medzizubné priestory, ošetrujeme si ďasná a vyplachujeme ústa, je jednoduchý. Všetci si chceme zachovať zdravé zuby a ďasná, vyhnúť sa bolestivým zákrokom u zubára a udržať si chrup čo najdlhšie. Kto by túžil po protéze už v mladom veku? Asi nikto. Dodržiavať pravidlá ústnej hygieny má aj iné výhody. Svieži dych a príťažlivý vzhľad vďaka žiarivému úsmevu. Na Slovensku je v ponuke množstvo zubných kefiek a prípravkov na dentálnu hygienu, avšak nie všetky sú kvalitou a spoľahlivosťou na rovnakej úrovni. Prírodná zubná kefka Organic Miswak Stick je vyrobená z koreňa dreviny Salvadora persica a má pridanú hodnotu. Čistí samozrejme mechanicky pomocou prírodných štetín tvorených vnútorným lykom koreňa. A čo vás možno prekvapí – a tým je úplne výnimočná – počas používania uvoľňuje aktívne látky, kompletne sa starajúce o vaše dentálne a ústne zdravie. Miswak objavili a používali už starovekí Babylonci, Egypťania, Rimania či Gréci. Na slovenskom trhu je absolútnou novinkou a unikátom.

Poďme si teraz porovnať klasickú zubnú kefku a prírodnú  zubnú kefku miswak. Obe tieto pomôcky sú štúdiami považované za rovnako efektívne v starostlivosti o zuby. Miswak je prírodný a zubná kefka je priemyselne vyrábaná. Miswak je pripravený na použitie kdekoľvek, klasická zubná kefka sa používa v kúpeľni. Miswak obsahuje mnoho aktívnych zložiek, pri použití plastovej zubnej kefky potrebujeme zubnú pastu, kde býva aktívnou zložkou väčšinou iba fluorid. Tu samozrejme záleží na druhu a tiež cene zubnej pasty. Čo sa týka mechanického čistenia, štetinky miswaku ležia v rovnakom uhle ako rúčka, čo je problematickejšie pri čistení stoličiek, ale efektívnejšie pri čistení medzizubných priestorov, kde sa usádza najväčšie množstvo zubného povlaku.

Či sa teda rozhodnete pre zubnú starostlivosť založenú na pozitívnych účinkoch prírody, alebo miswak zvolíte ako doplnkovú starostlivosť, necháme už na vás.

Mnoho odborných štúdií, ako aj laikovi ukazuje internetový prehliadač, dokázalo, že miswak z dreviny Salvadora persica obsahuje viac ako desať rôznych chemických zložiek, ktoré sú pokladané za užitočné v rámci dobrej ústnej a zubnej hygieny. Sú to: fluorid, zlúčeniny kremíka, kyselina trieslová, živice, alkaloidy – salvadorín, éterické oleje – sinigrín, síra, vitamín C, uhličitan sodný, chloridy, vápnik, benzylizotiokyanát (BIT) a ďalšie, ako kyselina salicylová, steroly, trimetylamín, saponíny a flavonoidy. Niektoré z týchto zložiek odstraňujú škvrny a bielia zuby, iné chránia pred zubným kazom, iné majú antibakteriálne a antiseptické účinky, ďalšie pomáhajú hojiť a regenerovať tkanivo, ďalšie podporujú remineralizáciu zubnej skloviny a iné dodávajú miswaku chuť a vôňu. Príroda sa v tomto prípade predviedla ako profesionálny dentista! Nemôžeme sa dočkať, až miswak vyskúšame.

Related Post