5 vecí, ktoré by ste si so sebou mali pribaliť na športovanie vonku

Stúpajúce teploty a krásne počasie, ktoré s letom prichádza, nás lákajú tráviť čas vonku. Mnohí z nás tak vymieňajú pobyt v telocvični, posilňovni či fitnes štúdiu za športovanie v prírode. V tomto článku vám poradíme, ako sa pripraviť na šport vonku a čo si so sebou pribaliť, aby vám zážitok nepokazili drobné zdravotné nepríjemnosti.

Na spáleniny od slnka

Pri športovaní vonku sa nám môže ľahko stať, že svoju pokožku vystavíme slnečnému žiareniu na neprimerane dlhý čas. Ak sa predtým zabudneme namazať krémom s dostatočným ochranným faktorom, môže dôjsť k spáleniu pokožky. „Ľahko spálenú pokožku, ktorá je začervenaná, citlivá, svrbí a páli, je možné ošetriť prípravkami s pantenolom. Ten pokožku upokojuje a pôsobí protizápalovo. Navyše urýchľuje hojenie ľahších slnečných popálenín a pokožku hydratuje. I preto je vhodné pantenol používať po každom slnení,“ vysvetľuje Klára Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka pantenol ako penu, ktorej aplikácia je šetrná. „Ak sa však na koži objavia pľuzgieriky, mali by sme vyhľadať lekára,“ dodáva Minczinger.

Proti dehydratácii

Intenzívny športový výkon býva sprevádzaný potením. Naše telo ním reaguje na zvýšenie tepla, ktoré je spôsobené intenzívnou prácou svalov. Ak vonkajšia teplota stúpne nad 28 °C, začneme sa potiť aj bez nadmernej fyzickej záťaže. Pri športovaní vonku by sme na pitie mali teda pamätať o to viac. Strata tekutín totiž môže spôsobiť nielen zníženie výkonnosti, ale taktiež zhoršenie koordinácie a väčšiu únavu. Kvôli dostatočnej rehydratácii organizmu je vhodné poobzerať sa po prípravkoch, ktoré obsahujú ióny a glukózu. Glukóza na seba viaže molekuly vody, a tým doplňuje ióny a vodu stratené v priebehu potení. Mierne sladené tekutiny sa potom do tela vstrebávajú lepšie než čistá voda. Tieto prípravky sú na našom trhu k dostaniu taktiež vo forme šumivých tabliet.

Na svalové kŕče

Počas športovania nás môže často stretnúť nepríjemná svalová kŕč. Tá môže byť spôsobená napríklad stratou tekutín, ktorá vedie k úbytku minerálov. Dôležité je teda poobzerať sa po zdrojoch horčíka v kombinácii s vitamínom B6. Tieto látky prispievajú k normálnemu fungovaniu svalov a k zníženiu vyčerpania a únavy. V potrave môžeme horčík nájsť v špenáte alebo v brokolici. Medzi výživovými doplnkami s obsahom horčíka a vitamínu B6 je možné nájsť šumivé tablety s vitamínom B6, vitamínom C a s vysokým obsahom horčíku, až 375 mg. Táto jedinečná kombinácia a forma zabezpečí silnejší a rýchlejší účinok.

Na zvýšenie imunity

Letné športovanie vonku so sebou môže okrem príjemných zážitkov priniesť tiež prechladnutie. To prichádza často pre spotenie po fyzickej záťaži. Prechladnúť však môžeme aj vtedy, keď po kúpaní zostaneme v mokrých plavkách, v ktorých potom v tieni hráme napríklad volejbal. Okrem funkčného oblečenia a prezliekanie sa do suchého odevu by sme taktiež mali myslieť na posilňovanie svojej imunity. K správnemu fungovaniu imunitného systému napomáha napríklad vitamín C, ale taktiež niektoré vitamíny z B-komplexu. Z prírodných zdrojov je na vitamín C bohatá napríklad šípka alebo ružičkový kel. Cennými zdrojmi komplexu vitamínov skupiny B sú napríklad kvasnice, pšeno alebo strukoviny.

Na posilnenie srdca

Športovanie nám pomáha posilňovať celý kardiovaskulárny systém, a podporovať tak našu fyzickú kondíciu. Ak chceme tento proces ešte ďalej podporiť, je dobré poobzerať sa po 3-omega mastných kyselinách. Ich najväčším zdrojom sú morské ryby a pomáhajú udržať zdravý krvný tlak aj srdce. „3‑omega mastné kyseliny je vhodné prijímať spolu s koenzýmom Q10. Táto kombinácia totiž prispieva k udržaniu celkovej dobrej kondície a zvýšeniu vitality. Zároveň kladne pôsobí na životnú energiu,“ vysvetľuje Eva Stanislavská, marketingová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka prípravok CoOmega, ktorý spája 3-omega mastné kyseliny a koenzým Q10 v jednej kapsule.

Panthenol pena Generica, 150 ml.

Prináša úľavu, upokojuje a príjemne chladí pokožku nadmerne ožiarenú slnkom, alebo obdobne podráždenú. Používanie je vhodné predovšetkým v oblastiach, kde dochádza k podráždeniu a začervenaniu kože v dôsledku námahy, UV žiarenia, ožiarenia v soláriách, vplyvom počasia, trením a pod.

Fluidex® Generica, eff. tbl. 20

Výživový doplnok s obsahom minerálov a glukózy na prípravu perorálneho nápoja. Roztok, ktorý vznikne po rozpustení jednej tablety v 150 ml pitnej vody, je hypotonický (228 mmol/l), nehrozí predávkovanie prípravkom. Prípravok obsahuje 60 mmol/l sodíka (Na +). Fluidex ® tablety neobsahujú arómu, farbivo, umelé sladidlo ani iné ochucovadlá.

Magnesium 375 mg + B6 Generica forte with Vitamin C, eff. tbl. 10

Prípravok obsahujúci horčík, vitamín B6 a vitamín C. Šumivé tablety majú pomarančovo-broskyňovo-marakujovú príchuť. Vyznačujú sa výbornou rozpustnosťou bez sedimentu. Prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému a správnej funkcii psychiky, k zníženiu vyčerpania a únavy a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Zároveň ako zdroj horčíka prispieva k správnemu fungovaniu svalov a k udržaniu zdravých kostí a zubov. Prípravok je určený ľuďom všetkých vekových kategórií, ktorí trpia nedostatkom horčíka. Neobsahuje umelé farbivá, je vhodný pre diabetikov, ľudí trpiacich laktózovou intoleranciou a alergiou na lepok.

Magnézium 250 mg + Vitamín C Generica, eff. tbl. 20

Vitamínovo-minerálny prípravok s obsahom horčíka a vitamínu C. Prípravok sa používa na doplnenie dennej dávky horčíka. Horčík spolu s vitamínom C prispievajú k správnemu fungovaniu nervového systému, k správnej funkcii psychiky, k zníženiu vyčerpania a únavy a k správnej látkovej výmene dôležitej na tvorbu energie.

Magnézium B6 Generica, eff. tbl. 20

Vitamínovo-minerálny prípravok s obsahom horčíka a vitamínu B6. Prípravok je určený ľuďom všetkých vekových kategórií, ktorí trpia nedostatkom horčíka. Neobsahuje umelé farbivá, je vhodný pre diabetikov, ľudia trpiacich laktózovou intoleranciou a alergiou na lepok. Šumivé tablety majú pomarančovo-broskyňovo-maracujovú príchuť. Vyznačujú sa výbornou rozpustnosťou bez sedimentu.

Vitamín C 1 000 mg Generica, eff. tbl. 20

Prípravok s obsahom vitamínu C. Prípravok obsahuje 20 šumivých tabliet s príchuťou limetky a vyznačuje sa vynikajúcou rozpustnosťou bez sedimentu. Prípravok s obsahom vitamínu C. Prípravok obsahuje 20 šumivých tabliet s príchuťou limetky a vyznačuje sa vynikajúcou rozpustnosťou bez sedimentu.

B-komplex forte plus Generica, eff. tbl. 20

Polyvitamínový prípravok. Šumivé tablety s príjemnou broskyňovou príchuťou. Unikátna kombinácia vitamínov skupiny B, zinku a zvýšenej dávky vitamínu C. Vďaka rozpustnej forme sa okamžite vstrebe, ihneď dodá potrebné látky na celý deň. Neobsahuje kofeín ani umelé stimulanty, farbivá a konzervačné látky, je vhodný aj pre diabetikov. Obsiahnuté vitamíny skupiny B a vitamín C prispievajú k správnej látkovej výmene dôležitej na tvorbu energie.

CoOmega Generica, cps. 60

CoOmega Generica obsahuje 60 mg koenzýmu Q10 a vysoko koncentrovaný rybí tuk (180 mg EPA/120 mg DHA). Táto kombinácia prispieva k udržaniu celkovej dobrej kondície, k zvýšeniu vitality a kladne pôsobí na životnú energiu. 3-omega mastné kyseliny (EPA a DHA) pomáhajú udržať zdravý krvný tlak, zdravé srdce, zdravý kardiovaskulárny systém, normálnu a zdravú hladinu triglyceridov v krvi.

CoOmega obsahuje pravý rybí olej z Nórska získaný z rýb severných oceánov. Ide o jeden z najčistejších rybích olejov na svete, prírodnú formu účinnej látky vo forme triglyceridov, ktoré majú vysokú vstrebateľnosť. Použitý koenzým je získaný fermentačnou cestou, čo je prirodzený biologický proces. Takto získaný koenzým je identický s koenzýmom prítomným v organizme.

O spoločnosti Generica

Spoločnosť Generica, s.r.o je najväčším slovenským výrobcom výživových doplnkov so sídlom v Piešťanoch. Portfólio spoločnosti ponúka viac ako 50 produktov určených na prevenciu a podporu liečby rôznych ochorení. Na slovenskom trhu pôsobí Generica už 16 rokov. Snahou spoločnosti je  naďalej prinášať na trh kvalitné inovatívne výrobky, ktoré sú cenové dostupné pre širokú verejnosť.

Výrobky spoločnosti Generica sú vysoko kvalitné, čoho dôkazom je výroba výživových doplnkov pre svetové farmaceutické spoločnosti a certifikát ISO 9011 a 14001, ktorého je Generica držiteľom už od roku 2004.

Kontakty

PharmDr. Klára Minczinger

produktová manažérka

e-mail: k.minczinger@generica-bohemia.cz

tel.: +420 724 378 098

Veveří 102, 616 00 Brno

www.generica-bohemia.cz

Ing. Eva Stanislavská

marketingová manažérka

e-mail: marketing@generica.sk

tel.: +421 33-77 636 13

Vrbovská 39, SK-921 01 Piešťany

www.generica.sk

Related Post