5 tipov, ako môžu ľudia v strese detoxikovať svoj organizmus

Pred maturitou, skúškami na vysokej škole alebo dôležitými pracovnými povinnosťami sa často cítime byť unavení, malátni a v strese. Dôvodom nezriedka býva vysoké množstvo škodlivých látok, s ktorými sa naše telo v strese potýka. V tomto článku vám poradíme, akým spôsobom účinne detoxikovať svoje telo, a zbaviť sa tak stresu a únavy pred maturitou, skúškami alebo kľúčovými okamihmi v práci.

Škodlivé látky, ktoré sa nazývajú toxíny, sa do tela dostávajú z potravy, vody aj zo vzduchu. Náš organizmus zvládne odbúrať určité množstvo toxínov, ale zvyšok sa usadzuje v rôznych orgánoch. Toto usadzovanie sa môže byť príčinou najrôznejších zdravotných problémov. Ak sa im chceme vyhnúť, je detoxikácia správnym krokom.

Tip 1: Prečistime pečeň

Ak začíname s detoxikáciou organizmu, nemali by sme zabudnúť na očistu pečene. Tá totiž má detoxikačnú funkciu, čistí naše telo od cudzorodých látok. Ak sa táto funkcia či i len mierne zhorší v dôsledku nadmerného množstva toxínov, spoznáme to najčastejšie zvýšenou mierou únavy. S tou si nie sme schopní bez očisty pečene účinne poradiť. Únava pritom môže zásadným spôsobom poznamenať naše výsledky pri skúškach aj v práci. „V prvom rade by sme pri snahe o detoxikáciu pečene mali na čas vynechať tučné jedlá a alkohol. Ďalej je vhodné siahnuť po doplnkoch stravy z pestreca mariánskeho. Na slovenskom trhu sa predávajú pod názvom silymarín. Pomáhať môžu aj doplnky obsahujúce cholín, ktorý prispieva k normálnej funkcii pečene a k správnej látkovej výmene lipidov, vysvetľuje Klára Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka výživové doplnky na účinnú detoxikáciu celého organizmu.

Tip 2: Posilnime črevá

Hrubé a tenké črevo zohrávajú nepopierateľnú úlohu v našom imunitnom systéme. Ich nesprávna funkcia a zanesenie toxínmi môžu mať priamy vplyv na najrôznejšie ochorenia. Ďalej môžu zapríčiniť zvýšenú únavu a nedostatok energie, ktorými počas skúškového obdobia a pred maturitou často trpíme. Aj v tomto prípade platí, že by sme mali zmeniť svoje stravovanie. Okrem živočíšnych bielkovín a alkoholu by sme mali obmedziť aj príliš korenené jedlá, cukry a bielu múku. K tomu môžeme navyše pridať probiotiká, ktoré prispievajú k posilneniu črevného komfortu. Na našom trhu sa dajú zakúpiť také, ktoré obsahujú napríklad kmeň Lactobacillus plantarum 299v, ktorý bol objavený a izolovaný z ľudskej črevnej mukózy.

Tip 3: Detoxikujme obličky

Obličky čistia krv od odpadových látok. Preto by sme sa počas očisty mali venovať aj im a močovým cestám. Preťažovanie obličiek môže viesť k množstvu problémov, napríklad k bolestiam chrbtice. Ohrozovať nás môže aj rednutie kostí. S nadmernou záťažou obličiek môžu byť spojené aj kožné choroby. Samotné obličky dlho bolieť nemusia a problémy s nimi sa môžu prejavovať únavou, celkovou slabosťou alebo nechutenstvom. V čase skúšok a dôležitých úloh v práci nám táto únava a slabosť môže veľmi sťažiť učenie i pracovný výkon. Najlepšie svoje obličky detoxikujeme veľkým prísunom tekutín. Samozrejmosťou by mal byť pohyb. Ďalej by sme kvôli účinnej očiste obličiek mali obmedziť príjem alkoholu a soli. Odporúča sa používať špeciálnu soľ so zníženým obsahom sodíka.

Tip 4: Odstráňme voľné radikály

Každý deň sa v našom tele úplne prirodzene odohráva proces vzniku voľných radikálov. Tie sú vedľajším výsledkom okysličovania nášho tela a za normálnych okolností sú odstraňované. Ak však dôjde k tomu, že si náš organizmus nevie s voľnými radikálmi sám poradiť, hovoríme o takzvanom oxidačnom strese. Spúšťačom môže byť cigaretový dym, alkohol, znečistené životné prostredie alebo nadmerná fyzická a psychická záťaž, ktorá obvykle skúšky aj pracovné povinnosti sprevádza. V takom prípade existuje zvýšené riziko zlého hojenia rán, bolestí kĺbov, srdcového infarktu alebo mozgovej mŕtvice. K ochrane buniek pred oxidačným stresom prispievajú vitamíny E a C. Vitamín E môžeme nájsť napríklad v pečeni, obilných klíčkoch alebo sójových bôboch. Zdrojom vitamínu C sú šípky, chren alebo brokolica. Môžeme taktiež siahnuť po vitamínoch v podobe výživových doplnkov. Vitamín C sa dá na našom trhu kúpiť dokonca aj vo forme kvapiek.

Tip 5: Očistime srdce a cievy

V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu by sme počas jarnej detoxikácie nemali zabúdať na svoje srdce a cievy. Vďaka vhodne vykonanej očiste totiž môžeme predchádzať mnohým chorobám kardiovaskulárneho systému. Spúšťačom týchto chorôb môže byť práve stres, ktorý zažívame pred skúškami a v práci. Ak to len trochu ide, mali by sme sa ho vyvarovať, rovnako ako nadmiery alkoholu a fajčenia. Škodlivé látky z cigariet totiž spôsobujú zužovanie ciev a zvyšovanie krvného tlaku. „Pri detoxikácii kardiovaskulárneho systému by sme mali vynechať tučné mäso. Vhodnú alternatívu predstavuje mäso rybie, ktoré obsahuje rybí tuk. Ten je zdrojom 3-omega mastných kyselín EPA a DHA, ktoré prispievajú k správnej funkcii srdca a pomáhajú udržať zdravý krvný tlak,” vysvetľuje Eva Stanislavská, marketingová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ponúka rybí tuk vo forme doplnkov stravy. „Veľmi vhodná je kombinácia 3-omega mastných kyselín s koenzýmom Q10. 3-omega mastné kyseliny podporujú vstrebávanie koenzýmu,” dodáva Stanislavská.

Silymarin 140 Generica, cps. 60

Jediný produkt na trhu obsahujúci štandardizovaný extrakt z pestreca mariánskeho – silymarín – a esenciálne fosfolipidy. Silymarín podporuje zdravie pečene, prispieva k jej ochrane a detoxikácii. Pomáha udržiavať funkciu pečene a podporovať trávenie a čistenie tela. Ďalej prispieva k ochrane buniek a tkanív pred oxidačným poškodením.

Hepan Generica, tbl. 60

Obsahuje cholín, vitamíny skupiny B a ďalšie látky: inositol, metionín a vitamín E. Cholín prispieva k udržaniu normálnej funkcie pečene a k správnej látkovej výmene lipidov. Obsiahnuté vitamíny skupiny B prispievajú k správnej látkovej výmene dôležitej pre tvorbu energie. Vitamín E prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
Probicus Generica, cps. 30

Prípravok obsahuje 10 miliárd CFU biologicky získaného čistého kmeňa Lactobacillus plantarum 299v. Ten bol objavený a izolovaný z ľudskej črevnej mukózy v rámci spolupráce švédskej spoločnosti Probi AB a kanadského Inštitútu Rosell-Lallemand. Aktívne baktérie Lp299v sú lyofilizované, čo zaručuje ich životnosť a tým aj účinok. Ďalej sú chránené acidorezistentnou technológiou Star ® (Optimal stomach Acid resistance), ktorá poskytuje 100% ochranu proti žalúdočným kyselinám a umožňuje, že sa baktérie uvoľnia až v čreve. Probicus je vhodný pre diabetikov, celiatikov aj ľudí s laktózovou intoleranciou, rovnako ako pre deti od 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy.

REDUSALT® Generica, 150 g

Redusalt® je zmes solí, ktorá má o 50 % menej sodíka ako bežná kuchynská, kamenná či morská soľ, pri zachovaní rovnako slanej chuti. Môže sa používať ako náhrada za bežnú kuchynskú soľ – a to v teplej i studenej kuchyni. Neobsahuje žiadne zvýrazňovače chuti, ako napr glutaman a iné alergény. Redusalt® odporúča Slovenská nadácia srdca a Nadace pro srdce Hané, ako zdravšiu alternatívu klasickej soli.

Vitamin E 100 mg Generica, cps. 50

Mäkké želatínové kapsule s obsahom vitamínu E. Vitamín E prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Vitamin C 250 mg Generica, tbl. 120

Vitamín C prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom, k správnemu fungovaniu imunitného systému, k správnej látkovej výmene dôležitej pre tvorbu energie a k zníženiu vyčerpania a únavy. Prispieva aj k správnej tvorbe kolagénu a ku správnej funkcii krvných ciev, ďasien, pokožky, zubov, chrupaviek a kostí. Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa.

CoOmega Generica, cps. 60

CoOmega Generica obsahuje 60 mg koenzýmu Q10 a vysoko koncentrovaný rybí tuk (EPA/DHA). Táto kombinácia prispieva k udržaniu celkovej dobrej kondície, k zvýšeniu vitality a kladne pôsobí na životnú energiu. Jedna kapsula obsahuje 60 mg koenzýmu Q10, 180 mg EPA a 120 mg DHA.

O spoločnosti Generica

Spoločnosť Generica, s.r.o je najväčším slovenským výrobcom výživových doplnkov so sídlom v Piešťanoch. Portfólio spoločnosti ponúka viac ako 50 produktov určených na prevenciu a podporu liečby rôznych ochorení. Na slovenskom trhu pôsobí Generica už 16 rokov. Snahou spoločnosti je  naďalej prinášať na trh kvalitné inovatívne výrobky, ktoré sú cenové dostupné pre širokú verejnosť.

Výrobky spoločnosti Generica sú vysoko kvalitné, čoho dôkazom je výroba výživových doplnkov pre svetové farmaceutické spoločnosti a certifikát ISO 9011 a 14001, ktorého je Generica držiteľom už od roku 2004.

Kontakty

PharmDr. Klára Minczinger

produktová manažérka

e-mail: k.minczinger@generica-bohemia.cz

tel.: +420 724 378 098

Veveří 102, 616 00 Brno

www.generica-bohemia.cz

Ing. Eva Stanislavská

marketingová manažérka

e-mail: marketing@generica.sk

tel.: +421 33-77 636 13

Vrbovská 39, SK-921 01 Piešťany

www.generica.sk

Related Post