• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Ako na komín?

01/10/12 Tags: dlažba, heluz, komín, komíny, murivo, preklady

Trápia vás technické parametre komína, neviete ako na jeho revíziu, alebo ste sa práve s niekým stavili o to, aký vplyv má sila vetra na ťah komína? Tento článok vám ponúkne niekoľko pre laika zrozumiteľných rád a k tomu vymenúva aj základné parametre, ktoré by mal každý komín mať.

Komín by mal byť v prvom rade bezpečný. Kvôli požiarnej ochrane musí byť v takom stave, aby nemohlo jeho vplyvom, či nedostatočnou údržbou dôjsť k požiaru. Preto je tiež nutné ho pravidelne čistiť a každý rok ho kontrolovať s revíznym odborníkom, ktorý vám v prípade kladného hodnotenia vydá osvedčenie o revízii. Neradno to podceňovať. Keby vám totiž v prípade kontroly prišli na to, že za posledných 12 mesiacov nebola žiadna revízia komína vykonaná, mohli by ste dostať pokutu až približne 800 eur.

A ako sa na revíziu môžete pripraviť? V podstate nijako. Nedostatky sa riešia až po odbornej kontrole. Revízny technik posúdi, či je horľavá stavebná konštrukcia dostatočne ďaleko. Zhodnotí celkový stav komína a overí, či je k nemu zaistený bezpečný a voľný prístup. Nakoniec technik ešte posúdi celkové usporiadanie spalinových ciest v súvislosti so stavebnou konštrukciou, ďalšími priestormi a strechou.

Čo sa týka parametrov komína, podľa slovenských noriem by mal na výšku merať minimálne 5 metrov, a to od pripojenia sopúcha až po ústie komína. Ak je táto výška menšia, je pre predĺženie možné použiť nerezový nástavec alebo ventilátor pre odvod spalín.

Na komínový ťah má vplyv aj prúdenie okolitého vzduchu. Ak je teda napríklad bezvetrie, potom sa komínový ťah chová podľa empirických vzorcov. Ak ale fúka vietor, začína to mať vplyv aj na tento ťah. Jeho vplyv môže byť kladný, ale aj záporný. Záleží na viacerých faktoroch. Napríklad ak vietor veje cez hrebeň strechy smerom od komína, potom môže spaliny “vyťahovať” z komína a zvyšovať komínový ťah. Rovnako tak ale môže spaliny zrážať a ťah naopak znižovať. Z toho, ako je komín umiestnený zo strany za hrebeňom strechy, je potom aj úmerná rýchlosť prúdenia vetra. Čím väčšia rýchlosť, tým väčšie účinky na komínový ťah.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273