TEPORE dodáva ekologické izolácie, ktoré dýchajú

Drevovláknité izolácie STEICO poskytujú zdravé bývanie v zimnom aj letnom období

 

Firma TEPORE, s.r.o., je priamym obchodným a technickým zastúpením firmy STEICO, ktorá je najväčším výrobcom drevovláknitých izolácií na svete. Na slovenský trh dodáva okrem drevovláknitých izolácií aj ďalšie prírodné materiály, konštrukčné systémy a konopné izolácie. Okrem toho dodáva aj hlinené omietky v kombinácii s drevovláknitými doskami, fúkanú drevovláknitú izoláciu a ďalšie ekologické materiály. Konštrukčné systémy sú difúzne otvorené, možno povedať, že „dýchajú“ a zabezpečujú zdravé bývanie. TEPORE sa zameriava na presadenie ekologických izolácií, ktoré predlžujú životnosť budov a prispievajú k ekonomickej návratnosti zatepľovacích systémov. Návratnosť vstupných nákladov na izolačný materiál je veľmi dôležitý a málo spomínaný parameter. Preto je voľba správnej izolácie kľúčová.

 

„Základom našich tepelných izolácií je drevné vlákno získavané z  ihličnatých stromov,  smrekov alebo borovíc. Obnoviteľnosť zdrojov je kľúčový faktor pre ďalšie generácie a využívanie  týchto zdrojov v stavebníctve je pomerne zriedkavé. Väčšina ľudí na Slovensku pozná tieto materiály už z minulosti pod ľudovým názvom ,Hobra‘. Materiály z drevného vlákna nie sú žiadnou módnou novinkou, ale sú to materiály overené desaťročiami.

Drevovláknitá izolačná doska má najväčšiu objemovú hmotnosť zo všetkých bežne používaných izolácií. Vzhľadom k tomu má výnimočné akumulačné vlastnosti a je ťažké si predstaviť dosiahnutie príjemnej a vyrovnanej klímy vnútorných priestorov po celý rok bez jej použitia. Zatepľovací systém z drevného vlákna rieši aj problémové horúce letné obdobia. Máme kompletný systém nadkrokvového zateplenia strešných konštrukcií, ktorý predstavuje obrovský krok vpred pri riešení tepelnotechnických parametrov budov. Izolácie STEICO sú vyrábané z dreva bez škodlivých prísad,“ hovorí Jakub Čajko z firmy TEPORE.

 

Dodáva, že produktové portfólio firmy STEICO počíta desiatky produktov, ktoré sa používajú na izolácie striech, stien, stropov a podláh. Ponúkajú zdravú mikroklímu vďaka difúznej otvorenosti a regulácii vlhkosti. Porézna štruktúra drevovláknitých dosiek uzatvára v sebe veľa vzduchu, čím je zabezpečená efektívna ochrana pred chladom v zime, naopak vysoká tepelná kapacita materiálu zabezpečuje ochranu pred prehrievaním v letnom období. Dôležité je, že drevovláknitá doska je jediný izolačný materiál, ktorý má veľmi efektívne vyrovnaný pomer medzi schopnosťou ochrany voči zime a schopnosťou ochrany voči letnému prehrievaniu, zároveň umožňuje ľahké spracovanie, poskytuje dokonalú ochranu pred hlukom a požiarom. Šetrí energiu, čím narastá hodnota budovy. Tieto materiály prinášajú zdravé bývanie, sú to produkty priaznivé pre životné prostredie so vzájomne zladeným systémom konštrukčných a izolačných produktov. Drevovláknité izolačné dosky sú ekologickým riešením pred chladom vo všetkých konštrukčných oblastiach použitia. Vhodné sú najmä pre nízkoenergetické a pasívne štandardy stavieb, ale aj pre rekonštrukcie.

Steny a strechy s použitím bežných, ľahkých izolačných materiálov nemajú dostatočnú tepelnú kapacitu, aby dokázali zabrániť prehriatiu konštrukcie. Ľudia to najčastejšie pocítia počas letných mesiacov v podkrovných priestoroch, kedy ani večer nedokážu naakumulované teplo vyvetrať. Stavby, kde sa používajú drevovláknité izolácie STEICO, vďaka ich objemovej hmotnosti a mernej tepelnej kapacite, dokážu omnoho lepšie odolávať vonkajším horúčavám a potláčajú prehrievanie interiéru. K týmto izoláciám patrí aj nadkrokvová izolácia STEICO, ktorá má niekoľkonásobne vyššiu objemovú hmotnosť (230 až 270 kg/m3) ako minerálne izolácie. Preto pri použití ľahkých izolácii, ako napr. sklenená vata, ktorá má fázový posun cca 6 hodín, sa v letných mesiacoch konštrukcia zohreje a sála teplo do interiéru už po šiestich hodinách, teda v čase, keď je vonku najväčšie teplo. V prípade použitia drevovláknitých izolácií, ako je napr. STEICO, kde je fázový posun podstatne vyšší (až 16 hodín a viac), sa konštrukcia zohreje v čase, keď je už noc alebo skoré ranné hodiny a naakumulované teplo vracia naspäť do exteriéru. Drevovláknité izolácie tak zabezpečujú príjemnú klímu v interiéri a tepelnú pohodu v letných mesiacoch.

 

„Docielenie tepelnej pohody sa dá s týmto materiálom dosiahnuť úplne prirodzenou, zdravotne nezávadnou cestou a to bez investícii do drahých klimatizačných zariadení, ktoré majú vysoké vstupné aj prevádzkové náklady. Koncept difúzne otvorenej konštrukcie je najvhodnejší pre zdravie človeka, pretože nebojuje s  prírodou, ale využíva prirodzené fyzikálne zákony. Funguje princípom vlhký vzduch von, suchý dovnútra. Konštrukcie s použitím parozábran sú často prirovnávané k igelitovému vrecku a k nepríjemnému boju proti prírode. Výhodou difúzne otvorených konštrukcií s použitím izolačných materiálov na báze drevného vlákna je schopnosť regulovať nadbytočnú vlhkosť, tým sa zabraňuje tvoreniu plesní v konštrukcii. Takýto typ stavebného riešenia je vhodný aj pre alergikov a ľudí so zvýšenými nárokmi na kvalitu vnútornej mikroklímy,“ uzatvára J. Čajko.

 

Mimoriadnej obľube sa teší aj fúkaná izolácia STEICOzell. Nahrádza hlavne fúkanú izoláciu z celulózy. STEICOzell sa skladá z čistých voľných drevených vlákien, vypĺňajúcich všetky duté priestory bez medzier a škár. Každé z týchto vlákien má všetky prednosti prírodného dreva: trvanlivosť, stabilitu a veľmi dobré tepelne izolačné vlastnosti. K vytvoreniu izolačnej vrstvy je materiál pod vysokým tlakom vháňaný do uzavretých častí stien, určených na vyplnenie, kde sa presne prispôsobí tvaru konštrukcie. Tým je STEICOzell vhodný ako izolačný materiál nie len pre priemyselnú výrobu strešných, stenových a stropných dielcov pre sanačné práce. Pri izolácii STEICOzell nehrá žiadnu rolu, či priestory, určené na vyplnenie, zodpovedajú štandardným veľkostiam izolačného materiálu. Pomocou kvalitnej techniky pri vháňaní je aj pri najkomplikovanejších konštrukciách dosiahnuté homogénne vyplnenie dutín bez medzier a škár. Ideálnym príkladom je aj izolovanie väzníkových konštrukcií, kedy nie je možné kvalitne zaizolovať tento priestor pomocou doskovej alebo rolkovej izolácie.

 

Firma TEPORE má Slovenským skúšobným ústavom technickým (TASUS) certifikovaný kompletný konštrukčný systém stien, stropov a striech. Certifikované konštrukčné skladby sú dostupné projektantom na vyžiadanie. S ekologickými materiálmi firmy TEPORE sa môže verejnosť zoznámiť v prezentačnej miestnosti na Hraničnej ulici 18 v Bratislave alebo v Banskej Bystrici, Kremnička 3.

 

Viac informácií: tel: 0915 987 019, www.tepore.sk.

Related Post