Oblečte dieťa v zime správne!

Veľa mamičiek rieši neustále dilemu, ako správne obliecť dieťa do chladného, jesenného či zimného počasia. Niekto skôr preferuje obliecť dieťa viac, aby mal istotu, že neprechladne, niekto sa zasa prikláňa k teórii zdravého otužovania a nechce dieťa zbytočne prehrievať. Ako nájsť ten správny kompromis? Určite ste už počuli o vrstvení oblečenia a ak aj náhodou nie, povieme si o tom trochu viac do hĺbky. Oblečenie by sa malo skladať z troch základných vrstiev, pri ktorých je dôležité ich materiálové zloženie.

Prvá vrstva, spodná, plní funkciu odvádzať pot a vlhkosť ďalej od tela a tým zabezpečiť pocit tepla a sucha. Keďže je v kontakte priamo s detskou pokožkou, mala by byť s prírodného materiálu ako je bavlna, vlna, prípadne ich zmes pre lepšie vlastnosti. Pre maličké deti, ktoré sa ešte veľa nehýbu je ideálna biela 100% bavlna, ktorá neobsahuje žiadne farbivá, na ktoré môže byť detská pokožka mimoriadne citlivá. Pre staršie deti, ktoré sú aktívne, hýbu sa a potia, existujú rôzne zmesi vlny. Vlna je ideálna na udržiavanie tepelného komfortu, ale samotná vlna je kúsavá, preto sú lepšie zmesi, ktoré vedia zabezpečiť väčšiu jemnosť, prípadne pružnosť materiálu a sú pre dieťa pohodlnou a príjemnou voľbou.

sm_536181_Taival_536180_Tavast_527271_Savo_527270_Sturm_536217_Cepheus_Kids_drinking_hot_chocolate

Druhá vrstva je tepelný izolant, je to hrejivá vrstva, ktorá má v chladnom počasí dodávať tepelný komfort a pritom by nemala brániť prestupu vlhkosti ďalej od tela. Keďže vzduch najlepšie izoluje, táto vrstva by ho mala vedieť v svojej štruktúre udržať čo najviac. Druhá vrstva býva často z umelých materiálov ako je fleece. V studenom a vlhkom počasí, keď už klasické materiály nepracujú si fleece dokáže udržať svoje termoizolačné vlastnosti pričom je jemný, mäkký a rýchlo schne.

Tretia vrstva by mala mať niekoľko základných vlastností. Chrániť voči vetru, vode, ale zároveň byť priedušná a pri deťoch aj oderuvzdorná, aby oblečenie čosi vydržalo, keďže deti vedia dať oblečeniu poriadne zabrať. Do veľmi chladného počasia sú ideálne páperové výrobky, ktoré majú najlepšie termoizolačné schopnosti a pritom sú ľahké a skladné. Do vlhkého počasia, keď páperie stráca svoje termoizolačné schopnosti, sú zasa lepšie umelé materiály, ktoré si vedia udržať svoje vlastnosti aj pri zmene vlhkosti.

sm_518428_511260_527280_538025_531303_527279_Let_it_snow

Problém je, že kvalitného zimného detského oblečenia je na Slovensku nedostatok. Veľké reťazce sa cenou aj dizajnom oblečenia tlačia na prvé priečky v predaji, ale materiálovo a kvalitatívne pokrivkávajú. Kúpiť vlnené detské termoprádlo alebo funkčnú, prípadne páperovú zimnú detskú bundu či detský zimný overal je u nás problém. Nestalo sa Vám niekedy, že ste kúpili krásnu zimnú detskú bundu, ale po prvom praní ste ju mohli vyhodiť, prípadne v nej bolo dieťaťu zima? Niekedy sa oplatí radšej zainvestovať viac a byť si istý, že sa môžem na oblečenie spoľahnúť a dieťaťu v nom nebude zima. Kto iní, ak nie takí severania vedia o zimnom oblečení viac. Ak ste ešte nepočuli o Fínskej značke Reima tak je na čase dozvedieť sa viac. Predáva celosvetovo a je na trhu už viac ako 70 rokov a pomaly si získava popularitu aj na Slovensku. Inšpirujte sa jednoduchým a čistým severským dizajnom a kvalitou a doprajte svojim deťom oblečenie, v ktorom môžu svoj voľný čas vonku tráviť v teple, suchu a pohodlí za každého počasia. Kolekciu tejto značky nájdete na tu.

 

Related Post