Elegantné, úsporné a kvalitné – také sú okná z Makrowinu

Tlačová informácia Detva, 02. 09. 2014

Kvalitným dreveným oknám sa nič nevyrovná
Každý schopný projektant a stavbár vie, že medzi najkritickejšie časti domu z hľadiska úniku tepla patria stavebné otvory samotné a ich výplne -teda okná a dvere. Pri projektovaní moderných nízkoenergetických a pasívnych domov, ale dnes už aj bežných domov, je dôležité vedieť vybrať také okná i dvere, ktoré spĺňajú náročné tepelnotechnické požiadavky noriem a zároveň sú estetické a majú dlhú životnosť. Nemenej dôležité je profesionálne osadenie okien pomocou okenného tesniaceho systému a konzultácie s výrobcom už v čase prípravy projektu. Predíde sa tak neskorším nedorozumeniam priamo na stavbe. Práve okná a dvere sú tými časťami domu, kde nie je namieste šetrenie na kvalite. Je rozhodne lepšie radšej si zvoliť možno na prvý pohľad drahšie, ale zato overené materiály a výrobky od renomovanej firmy, ako si znehodnotiť dom poruchovými a nekvalitnými materiálmi neznámych výrobcov, či dovozcov.
Spoločnosť Makrowin, s.r.o., Detva patrí medzi výrobcov najkvalitnejších energeticky úsporných drevených a drevohliníkových okien na Slovensku. So svojimi výrobkami sa presadila nielen na domácom trhu, ale aj v USA, Rakúsku a Nemecku. V súčasnosti Makrowin vyrába viac ako pätnásť typov drevených a drevohliníkových okien. Na svoje výrobky používa osvedčený prírodný recyklovateľný materiál – drevo, kvalitné trojsklá, tesnenia, kovania a náterové materiály, ktoré dlhodobo drevo chránia a pritom zdôrazňujú jeho krásu. Zákazníci majú na výber profily s rôznou konštrukčnou šírkou, umožňujúce široké uplatnenie – od menej náročných stavieb až po nízkoenergetické, pasívne a nulové domy. V technologickom procese výroby drevených a drevohliníkových okien používa spoločnosť ako základnú surovinu lepený štvorlamelový hranol, kde sa lepia lamely dreva s radiálnym a poloradiálnym rezom.
Riaditeľ spoločnosti Makrowin, s.r.o., Detva Ing. Dušan Majer nedá dopustiť na stáročiami overený materiál na výrobu okien: ,,Drevo je krásny a pri správnom ošetrení aj trváci materiál s nezameniteľným charakterom. Pre výrobu okien je dôležitý nielen druh dreva, ale aj jeho výber z tých častí stromu, ktoré majú radiálnu kresbu a sú najkvalitnejšie. Výrobok z takto vybraného dreva má potrebnú konštrukčnú pevnosť a tvarovú stálosť. Samotné tepelnoizolačné vlastnosti dreva zaručujú dlhú životnosť okien – povrchová teplota na interiérovej strane rámu okna je vyššia, teda pri bežných teplotách a relatívnej vlhkosti v interiéri nedochádza ku kondenzácii vodných pár na drevených častiach okna. Dôležité je aj správne vysušenie drevených hranolov, citlivé opracovanie a výsledná ochrana a údržba výrobkov z dreva, v tomto prípade okien a dverí. Štruktúra dreva predurčuje jeho relatívne nízku dĺžkovú rozťažnosť a prispieva tak k tvarovej stálosti okien i iných výrobkov z dreva. Vyššia objemová hmotnosť má pozitívny vplyv na tlmenie hluku prenikajúceho do interiéru.“
Poukázal na to, že drevo je z psychologického a senzorického hľadiska výborný materiál, dotyk dreva „pohladí dušu“, drevo zútulňuje domov, je na pohmat teplé, príjemné. Navyše je to materiál ľahko opracovateľný, materiál obnoviteľný, bezo zvyšku recyklovateľný – šetrný k životnému prostrediu, lebo pri jeho spracovaní sa, v porovnaní s inými materiálmi používanými na výrobu okien, produkuje minimum oxidu uhlíka. Dokonca stromy počas svojho života sú „pľúcami planéty“.
„Najčastejšie sa zákazníci pýtajú na povrchovú úpravu drevených okien. Používaním vodou riedených lazúr sa oproti minulosti odstránila najväčšia záťaž životného prostredia vznikajúca pri výrobe okien či nábytku. Používali sa laky na báze rozpúšťadiel. Kvalita náterov sa počas doby ich vývoja zlepšila a postupne sa predlžujú časové intervaly, pokým je potrebná obnova vonkajších náterov. Pri výbere náterov je nevyhnutné dbať nielen na cenové a estetické hľadisko, ale aj na ekologický vplyv a technické hľadisko, ako hrúbka náteru pri zachovaní pružností, UV stabilita a pod. Makrowin používa iba nátery od rakúskej spoločnosti ADLER. UV žiarenie časom poškodzuje každý materiál, kvalitný však neskôr. V prípade dreva pôvodný náter je možné obnoviť prebrúsením a novým nalakovaním,“ vysvetlil D. Majer.
Nosným produktom spoločnosti je profil MAKROWIN QUADRAT FB, ktorý predstavuje špičku v najnovších trendoch na trhu -drevohliníkových oknách, pre jeho vynikajúce izolačné schopnosti, funkčnosť a dizajn. Drevohliníkové okná poskytujú komfort a pocit tepla aj pri nižšej teplote vzduchu v miestnosti vďaka výrazne vyššej povrchovej teplote okna. A tým umožňujú výraznú úsporu energie vo vykurovacom období – od okna nesála chlad, pocitová teplota je vyššia, obyvatelia domu s kvalitnými oknami ho zbytočne neprekurujú. Naopak v lete v kombinácii s exteriérovým tienením zabezpečia neprehrievanie vzduchu v interiéri. Je možné ich zaskliť izolačným trojsklom s Ug=0,5 W/(m2K).
Spoločnosť Makrowin, s.r.o. je významným slovenským výrobcom drevených okien a dverí od roku 1997. Je aj výrobcom presklených posuvných stien a dodávateľom doplnkov k oknám – exteriérové a interiérové parapetné dosky, siete proti hmyzu, exteriérové a interiérové tienenie. Firma je držiteľom certifikátu systému manažérstva kvality, ocenenia Slovak Gold za drevené okno Makrowin 88, certifikátu Inštitútu pre pasívne domy v Darmstadte pre okno MAKROWIN 88G2, ktoré je teda vhodné pre pasívne domy. Je dlhoročným členom Zväzu spracovateľov dreva SR. Firma zaznamenala za prvý polrok roku 2014 nárast tržieb oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 14 %, a to najmä zvýšeným exportom do USA.
Viac informácií je na: www.makrowin.sk , alebo na tel: +421 45 5455346,
e-mail: info@makrowin.sk

Related Post