Spoločná história Festiny a Tour de France

Festina vznikla v malom švajčiarskom mestečku La Chaux-de-Fons v roku 1902. Vtedy sa španielsky továrnik Miguel Rodriguez rozhodol založiť malú manufaktúru na výrobu vysoko kvalitných hodiniek. Manufaktúra sa pomaly rozvíjala a počas svojej 100 ročnej histórie sa stala jedným z najväčších výrobcov náramkových hodiniek na svete.

Jedna z najznámejších spoluprác spoločnosti Festina je spolupráca s Tour de France. Festina sa prvýkrát stala oficiálnou časomierou tejto súťaže v roku 1993. Ich spolupráca však začala už dávno predtým.

V roku 1989 nastúpil na Tour de France nový tím pod menom Lotus-Zahor, patriaci firme Festina-Lotus. Postupne sa názov tímu menil podľa pomerov v spoločnosti a od roku 1999 (do jeho konca v roku 2002) bol známy bol názvom Festina. Tím bol neuveriteľne úspešný, vystriedalo sa v ňom viac ako 21 najznámejších cyklistov a získal vyše 28 trofejí z cyklistických pretekov po celom svete.

Cyklistický tím Festiny sa negatívne preslávil najmä dopingovou aférou, ktorá nadobro zmenila celú Tour de France a cyklistický svet. Stalo sa to v roku 1998, kedy v aute tímového lekára objavili policajti pri bežnej cezhraničnej kontrole obrovské množstvo dopingu. Okamžite vznikol obrovský škandál a hoci sa spoločnosť Festina od dopingových aktivít dištancovala, zo súťaže bolo vylúčených niekoľko športovcov. Tím pokračoval až po celkovej zmene cyklistov.

V súčasnosti je Festina známa viac svojou časomierou ako dávnou dopingovou aférou. Oficiálnou časomierou nie len na Tour de France, ale aj na iných svetových pretekoch, ako napríklad Tour de Britain, či Tour de Suisse.

Spolupráca s Tour de France sa preniesla aj do produktovej rady Festiny. Prvá kolekcia hodiniek Tour de France vznikla v roku 1996. Hodinky obsahovali nový mechanizmus – spojenie mechanického a quartz mechanizmu – „Mecaquartz“. Hodinky boli športové, no i zároveň aj štýlové, ako je to pre Festinu typické.

Ďalšou kolekciou vychádzajúcou z „cyklistickej histórie“ Festiny je „Chrono Bike“. Táto bola predstavená v roku 2010 a odvtedy je každoročne doplňovaná a vylepšovaná. Oproti „Tour de France“ sú hodinky oveľa viac farebnejšie a živšie. Pôsobia tak modernejšie, športovejšie, no zanechali si stále dizajnový štýl typický pre Festinu.

Hodiny Festina sú obľúbené nielen vo svete módy pre ich dizajn a jednoduchý, no pritom atraktívny štýl, ale aj medzi športovcami, práve pre ich cyklistické kolekcie. Niet sa čomu čudovať, vyše storočné skúsenosti s výrobou hodiniek, v kombinácii s kvalitnými súčiastkami, zaručujú kvalitu a dlhú trvácnosť.

Related Post