Kde v Bratislave kúpiť byt?

Plánujete si kupovať byt v Bratislave? Počas roku 2013 klesal počet dokončených bytov na predaj a stúpal predaj tzv. „bytov z papiera“. Aký má tento trend výhody a nevýhody a ktoré stavby sú aktuálne v Bratislave populárne, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Aký byt kúpiť?

Výrazom „byty na papiery“ sa označuje predaj zatiaľ iba naplánovaných bytov, ktoré sú ešte vo výstavbe, alebo dokonca pred ňou. Tento druh bytov je zväčša lacnejší, ako už dokončené byty. Preto sa ich predaj zvýšil predovšetkým v Bratislave, kde je cena bytov výrazne vyššia ako v zbytku slovenska. Zatiaľ čo niektoré staršie projekty sú stále neobsadené i po rokoch, niektoré novostavby sú skoro vypredané už vo fáze plánovania.

Dôvodom nižšej ceny je predovšetkým snaha získať čo najrýchlejšie kupcov. Predaj bytov niekoľko mesiacov, či dokonca rokov po dokončení projektu, je oveľa náročnejší a nevýhodnejší, ako predať byty ešte pred postavením a to i napriek nižšej cene. Cena projektu sa navyše často v priebehu jeho stavby zvyšuje. I keď sa pri projektovaní stavby ráta s určitou finančnou rezervou, dodatočné náklady spôsobené problémami ju nezriedka výrazne prekročia. Kúpa bytu pred jeho dokončením sa preto zväčša finančne oplatí. Výhodou je aj to, že byt si môže záujemca vopred prispôsobiť podľa seba, čím šetrí nemalé peniaze a úsilie, vynaložené do jeho rekonštrukcie.

Nevýhoda bytov „z papiera“ spočíva predovšetkým v malej možnosti posúdiť ich kvalitu. Cena o nej bohužiaľ nie vždy vypovedá a byty nezriedka trpia vadami, spôsobenými príliš rýchlou stavbou, snahou ušetriť na materiáloch a kvalifikovaných pracovníkoch, či jednoducho stojí na nevhodnom podloží. Z tohto hľadiska majú značnú výhodu už postavené byty, ktorých kvalitu a reálne prevedenie si môžete overiť na vlastné oči. Treba však povedať, že nie každá obhliadka s odborníkom odhalí nedostatky. Tie sa môžu prejaviť až po dlhšej dobe.

Populárne novostavby v Bratislave

Odpoveď na túto otázku samozrejme záleží predovšetkým od vašich požiadaviek. Či už ide o dochádzanie za prácou či výber podľa prostredia, pri kúpe už postavených bytov máte zväčša voľnejšiu ruku. Z novostavieb si musíte jednoducho vybrať. Keďže v Bratislave ich však v posledných rokoch pribudlo veľa, výber máte naozaj široký. Jedným z najzaujímavejších projektov bude pravdepodobne polyfunkčný trojvežový dom Panorama City pri Bratislavskom nábreží. Ten ponúka 606 bytov v cenovom rozsahu od 100 000 až do 550 000 Eur. Okrem architektonickej dokonalosti sa môže popýšiť aj polohou takmer v centre a bohatými možnosťami čo sa týka športového a kultúrneho vyžitia.

Trocha kľudnejšiu alternatívu inšpirovanú prírodou ponúka projekt Vinohradis. Bytový dom sa nachádza relatívne blízko centra, no zároveň v kľudnom prostredí vinohradníckych svahou malých karpát. Nachádza sa v časti Vinohrady, spadajúcu pod Nové Mesto. Kľudná poloha pod lesom, no zároveň jednoduchá prístupnosť do centra vás bude stáť od 156 000€ do 223 000€.

Novostavba Dinei v Novej Dedinke, iba kúsok za Bratislavou, je oveľa ekonomickejšie riešenie, ako spomínané 2 projekty. Cena bytov sa pohybuje od 39 000€ do 99 000 € a sú vhodné predovšetkým pre rodiny s deťmi. Ide o kľudné prostredie, v okolí ktorého sa nachádza množstvo ihrísk pre deti. Zaujímavou možnosťou pre mladých ľudí je projekt Papaver, nachádzajúci sa v Ružinove – Vlčom Hrdle. Ide o jednoduché menšie byty s cenou okolo 45 000€, ktoré sú vhodné predovšetkým pre mladých ľudí, začínajúcich nový život.

Related Post