Európske banky by nemali čakať na spásu od ECB

Európske banky čelia veľkému politickému tlaku. K tomu pridajme voľby vo Francúzsku, Veľkej Británii a Nemecku, ktoré môžu úplne zmeniť európsku ekonomiku.

A americký prezident chce meniť reguláciu celého sektora v USA. Bankári tak žijú v neistých časoch a investorom často nie sú schopní uspokojivo odpovedať na ich otázky.

Jednu vec ale európske banky urobiť môžu – vziať si príklad z finančných inštitúcií na Wall Street a zlepšiť takzvanú operačnú páku, konštatuje Asset Management.

Teoreticky ide o jednoduchú vec. Čím viac znížite fixné náklady, o to viac sa rast výnosov premietne do ziskov. Inak povedané, dôjde k zlepšeniu operačnej páky.

Brian Moynihan z Bank of America o nej pri zverejnení posledných štvrťročných výsledkov hovoril niekoľkokrát a investorom sa plány na znižovanie fixných nákladov páčia, ale v praxi je pomerne zložité to dosiahnuť.

Marže európskych bánk sú pod tlakom zo strany novej regulácie, ktorá zvyšuje ich náklady. K tomu pridajme zložité systémy odmien a negatívne sadzby, ktoré tlačia nadol úrokové sadzby. Viac na Európske banky by nemali čakať na spásu od ECB.

Related Post