Ako vypočítať čistú mzdu

Zamestnávateľ je zodpovedný za zrážky dane a iné odpočty z hrubej mzdy zamestnanca. Vedieť, ako vypočítať čistú mzdu je dôležité pre správne a podľa zákona vedené mzdové účtovníctvo.

Zistite, aký je rozdiel medzi hrubou a čistou mzdou, a ako vypočítať čistú mzdu z hrubej mzdy.

Hrubá mzda vs. čistá mzda

Cena práce na výplatnej páske nie je to, čo vám bude pripísané ako mzda na váš osobný účet. Zamestnanca však zaujíma najmä výška mzdy po zdanení. Aký je teda rozdiel medzi hrubou a čistou mzdou?

Čo je hrubá mzda?

Hrubá mzda je príjmom zamestnanca pred odpočítaním daní a iných povinných odvodov.

Čo je čistá mzda?

Čistá mzda je mzda, ktorú dostane zamestnanec po odpočítaní zrážok zo mzdy. Čistú mzdu môžete nájsť odpočítaním daní a iných povinných odvodov z hrubej mzdy.

Aké sú zrážky?

Ak chcete získať od hrubého na čistú mzdu, musíte odpočítať zrážky. Zrážky zo mzdy sú čiastky, ktoré sa zrážajú každému zamestnancov. Existujú povinné aj dobrovoľné zrážky.

Typy odvodov miezd, ktoré sú povinné, zahŕňajú mzdy a dane z príjmov. Musíte odvádzať zrážky na sociálne zabezpečenie, zdravotné odvody a dane z príjmu.

Do povinných odpočtov dane, ako sú rodičovské príplatky sa tiež započítavajú do hrubej mzdy.

Dobrovoľné zrážky zahŕňajú zdravotné, invalidné a životné poistenie, penzijné fondy a podobne.

Ako vypočítať čistú mzdu

Potrebujete pomoc pri výpočte čistého platu? Jej výpočet je skutočne komplikovaný. Pri jej výpočte musíte zahrnúť množstvo variabilných faktorov. Existujú však praktické nástroje na okamžitý výpočet čistej mzdy. Výpočet čistej mzdy on-line je vyhľadávaným nástrojom. Mzdová kalkulačka vám pomôže veľmi rýchlo.

Platovakalkulacka.sk ponúka on-line výpočet čistej mzdy. V porovnaní z inými kalkulačkami pre výpočet čistej mzdy však ponúka množstvo praktický detailov. Zistite výšku vášho platu jednoducho!

 

Related Post