Spoznajte svet očami slávnych maliarov alebo 5 tipov na netradičné jarné cesty

Blížiaca sa jar priamo volá po načerpaní síl a slnečných lúčov po dlhej zime. Ideálne sú prechádzky rozkvitnutým Parížom alebo slnečnou Barcelonou. Ak vás už nebavia bežné pamiatky, pozrite sa na miesta, kde kedysi črpali inšpiráciu najväčší umelci dejín. Vyberte sa tento rok na jar po stopách slávnych maliarov. Nemusíte sa ale zatvárať do múzeí, ale radšej sa vyberte na prehliadku ich rodných miest alebo miest, kde vznikali ich najslávnejšie obrazy.

Ak vás zaujíma umenie, skúste si počas nasledujúcich mesiacov vyhradiť aspoň tri dni času a pozrite sa na miesta, ktoré inšpirovali iných. S prebúdzajúcou sa prírodou načerpáte nielen nové sily, ale možno aj inšpiráciu pre vlastnú prácu a projekty. Namiesto preľudnených múzeí a dlhých rád pred umeleckými dielami sa ale radšej vydajte na úplne neznáme miesta. Rodné mestá alebo dedinky slávnych umelcov vám totiž možno o danom človeku prezradia omnoho viac. Ďaleko od turistických atrakcií si okrem iného vychutnáte autentickosť miesta a krajiny.

Tip: Prejdite sa rozkvitnutým francúzskym vidiekom

Kde inde začať svoje putovanie po stopách slávnych maliarov ako vo Francúzsku. Namiesto Paríža ale radšej zamierte na francúzsky vidiek. Konkrétne do malej dedinky Giverny na severe Francúzska. Práve toto miesto je totiž povinným výletom pre všetkých milovníkov impresionizmu a Moneta. Claud Monet tu pobúdal medzi rokmi 1883 a 1926. Rozhodne nevynechajte takzvanú Jardin d´Eau alebo vodnú záhradu, ktorá sa prelína množstvom Monetových slávnych obrazov.

Keď už budete vo Francúzsku, zájdite aj do Arles. Farebné domy napovedia, kde Vincent van Gogh čerpal inšpiráciu na dvesto plátien, ktoré tu počas svojho pätnásťmesačného pobytu namaľoval. Nenechajte si ujsť ani návštevu bývalej nemocnice, v ktorej mu kedysi prišívali ucho.

Tipy na dovolenku:

Moulin Plaza ***, raňajky, letecky, od 308 eur, viac tu

Tip: Do Barcelony za Gaudím

Ak obdivujete prácu Gaudího, urobte si čas a zájdite sa tento rok na jar konečne pozrieť na jeho prácu do Barcelony. Narážať na ňu budete takmer na každom kroku. Uniknúť by vám nemali Casa Batlló a Casa Milá, ktoré vo väčšine sprievodcov nájdete skôr ako La Pedrera. Snáď ani nie je potrebné spomínať nedokončenú katedrálu Sagrada Família, ktorá je svojím vzhľadom absolútne unikátna. Hoci sa z nej už stal symbol turizmu, pohľad nahor zvnútra katedrály vám nesprostredkuje žiadna pohľadnica ani sprievodca. Barcelona neinšpirovala len Gaudího, bola domovom aj pre začínajúceho umelca Picassa. Môžete sa tak prejsť po miestach, ktoré ho v mladosti inšpirovali a ovplyvnili jeho prácu. Prejdite sa po Reina Cristina. „Ak sa prejdete na ulici Mercé k domu s číslom 3, dostanete sa na miesto, kde Picasso spolu s rodinou býval. Na jedlo sa zastavte v Els 4 Gats, kam nielen Picasso, ale aj Gaudí chodili jesť a diskutovať o umení,“ radí Ivan Šidla, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka pobyty do všetkých európskych metropol.

Tipy na dovolenku:

Catalonia Atenas Hotel ****, bez stravy, letecky, od 404 eur, viac tu 

Tip: Mexiko Fridy Kahlo

Ak sa chcete na jar vybrať o niečo ďalej, navštívte Mexiko. Rodnú krajinu výraznej umelkyne Fridy Kahlo a jej partnera Diega Rivery. V dome Casa Azul, kde prežila celý život, sa dozviete o jej osude a prezriete si mnoho jej osobných vecí. Okrem šperkov a oblečenia, v ktorom sa kedysi prechádzala po mexických uliciach, si môžete pozrieť aj listy alebo jej zbierku mexického umenia.

Tipy na dovolenku:

El Tukan Hotel and Beach Club***, raňajky, letecky, od 1 571 eur, viac tu

Tip: Posledná večera v Miláne

Návšteva Milána poteší všetkých. Či už ste milovníkom talianskej kuchyne, kultúry alebo maliarskej školy, pobyt v tomto meste bude patriť určite k vrcholom tohtoročnej jari. Po tom, ako si vychutnáte chrumkavú pizzu alebo domáce cestoviny a posilníte sa šálkou silného espressa, zájdite sa pozrieť do Cenacolo Vinciano, kde nájdete slávnu a tajomnú Da Vinciho maľbu Posledná večera. „Vzhľadom k obľúbenosti miesta je ale lepšie zarezervovať si lístky vopred, aby ste nemuseli stať hodinu v rade,“ odporúča Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.

Tipy na dovolenku:

Ibis Milano Centro ***, raňajky, letecky, od 215 eur, viac tu

Tip: Za rozkvitnutými tulipánmi a holandskými umelcami

Veľkou mierou do vývoja maliarstva zasiahli aj holandskí maliari. Spojte zaujímavé s príjemným a vydajte sa do jarného Holandska voňajúceho po tulipánoch navštíviť miesta, ktoré ovplyvnili Boscha či Rembrandta. Ak sa vyberiete po stopách Rembrandtových, najskôr sa pozrite do Leidenu, kde maliar strávil detstvo. Viac ako sto tisícové mesto nájdete na juhu Holandska, asi štyridsať kilometrov od Amsterdamu. Okrem typických kanálov a veterných mlynov v Leidene nájdete aj jednu z najstarších európskych univerzít, kde aj sám Rembrandt študoval. Následne sa môžete presunúť, rovnako ako on, od hlavného mesta Amsterdamu. V dome, ktorý si postavil so svojou ženou Saskiou, dnes nájdete múzeum venované jeho životu a práci.

Tipy na dovolenku:

Casa 400***, raňajky, letecky, od 340 eur, viac tu

Related Post