Výber peňazí z bankomatu v zahraničí s konverziou alebo bez ?

Ak ste v zahraničí kde sa platí inou menou ako je Euro a potrebujete vybrať hotovosť z bankomatu, je pravdepodobné, že bankomat Vám bude pri výbere peňazí ponúkať tzv. výber s konverziou alebo bez konverzie.

V niektorých prípadoch sa Vám na obrazovke zobrazia tlačidlá “Výber s konverziou” a “Výber bez konverzie” alebo sa zobrazí informácia, že pri výbere bude použitá konverzia a zobrazia sa tlačidlá “Prijať” a “Odmietnuť”.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že medzi oboma možnosťami nie je veľký rozdiel. Pri výbere jednej z možností však môžete zaplatiť za celkový výber viac ako pri voľbe druhej možnosti. Prípadne môžete získať pri výbere menej peňazí. Dôvod je nasledovný:

Výber s konverziou – znamená, že spoločnosť, ktorá prevádzkuje bankomat vykoná konverziu cudzej meny. Pri konverzii použije vlastný kurz a prípadne započíta aj percentuálny alebo fixný poplatok.

Výber bez konverzie – znamená, že konverziu vykoná Vaša banka v ktorej máte účet. Konverzia je vykonaná s použitím bankového kurzu a uplatnením podmienok konkrétnej banky.

Tzv. výber z bankomatu s konverziou sa anglicky nazýva DCC (Dynamic Currency Conversion). Pri DCC sa často stáva, že výber z bankomatu Vás vo výsledku môže stáť podstatne viac. V závislosti od vyberanej sumy to môže byť 10 až 20 percent, no v niektorých prípadoch to môže byť aj viac v porovnaní s výberom bez konverzie.

Vyberať peniaze z ATM v zahraničí je tak často výhodnejšie bez DCC.

Pri voľbe DCC vykoná bankomat konverziu meny a z účtu je následne odpočítaná Vaša domáca mena, resp. mena v ktorej je účet vedený. 

Pri výbere bez konverzie je suma priamo odpočítaná z účtu, s použitím menového kurzu banky.

S možnosťou využiť DCC je možné sa menej často stretnúť aj pri platobných termináloch.

Related Post