Bardejovské kúpele slávnostne otvorili hlavnú sezónu

V Bardejovských kúpeľoch v piatok 3. júna 2016 slávnostne otvorili hlavnú kúpeľnú sezónu. Vzhľadom na rozšírenie kapacít od januára 2016 o vynovený štvorhviezdičkový hotel Alexander a v auguste o zrekonštruovaný hotel Alžbeta, kúpele očakávajú, že sa im zvýši návštevnosť. Prejaviť by sa to malo ako v počte návštevníkov, tak aj v počte prenocovaní. Informoval o tom Jaroslav Komora, generálny riaditeľ Bardejovských  kúpeľov.

 

,,V roku 2015 navštívilo Bardejovské kúpele spolu 22 124 osôb a počet prenocovaní predstavoval 231 085. V roku 2014 to bolo 22 831 osôb a 223 491 prenocovaní. V hlavnej sezóne sme mali kapacity vypredané a aj preto počty návštevníkov boli približne na rovnakej úrovni ako rok predtým. Potešiteľný bol minuloročný rast prenocovaní o 4,6 %. Menej priaznivý však bol pokles počtu zahraničných návštevníkov. Ich podiel sa znížil z 10 % v roku 2014 na 8 % v roku 2015. Je to dôsledok pokračujúceho poklesu kúpnej sily mien na Ukrajine a v Rusku, ktoré boli predtým sľubne rastúcimi trhmi. Zo zahraničia prišlo vlani 1553 klientov s 9689 ošetrovacími dňami (cca 7%). Najviac ich bolo z ČR a Poľska. Počas letnej sezóny navštívilo Bardejovské kúpele aj cca dvestotisíc jednodňových návštevníkov,“ konštatoval J. Komora.

Poukázal aj na to, že v tomto roku sa podarilo, resp. darí dokončiť rozšírenie kapacít o zrekonštruované hotely Alexander a Alžbeta, čo zvýši ich atraktivitu a počty hostí.

 

Technický riaditeľ Bardejovských kúpeľov, a. s., Jozef Bača, k tomu dodal: ,,Za posledných 8 rokov v kúpeľoch prebiehali rozsiahle rekonštrukcie a modernizácia, investovalo sa viac ako 10 mil. EUR do liečebnej starostlivosti, ubytovania a športového vyžitia pre klientov. Bardejovské kúpele, a. s., majú teraz lôžkovú kapacitu v hlavnej sezóne až 1000 lôžok, počet zamestnancov sa pohybuje od 245 do 290.“

Pripomenul, že v januári kúpele uviedli do prevádzky štvorhviezdičkový hotel Alexander, ktorý vznikol komplexnou prestavbou bývalého hotela Minerál za približne 6,6 mil. EUR. Na východ od Vysokých Tatier je najväčším kongresovým hotelom v Prešovskom kraji. Jeho kapacita je až 300 kongresových miest v 3 variabilných riešeniach a ponúka ubytovanie v 75 luxusne zariadených izbách.

,,V súčasnosti dokončujeme prestavbu historického hotela Alžbeta, ktorý nesie meno rakúskej cisárovnej Alžbety. Slávnostne ho otvoríme 21. 08. 2016 počas ALŽBETÍNSKEHO DŇA. Celkové plánované náklady na rekonštrukciu, vrátane interiéru sú 1,95 mil. EUR. Pribudne tam pamätná izba cisárovnej Sisi, luxusný apartmán SISI, výťah a kapacita sa zvýši o 26 nových lôžok. Celý projekt je realizovaný pod neustálym dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Prešove, aby bol čo najviac zachovaný historický charakter budovy, vrátane pôvodných materiálov a farieb. Základom zachovanej farebnosti Alžbety sú pôvodné farby žltá a okrová. Všade sa používajú prírodné materiály, podlahy a okná sú vymenené za nové drevené. Kúpele spolupracujú aj s akademickým sochárom, ktorý robí odliatky na zachovanie pôvodných štruktúr a detailov,“ povedal J. Bača.

 

Upozornil aj na to, že Bardejovské kúpele sa rozprestierajú na ploche 31 hektárov a vo vlastníctve spoločnosti je 33 objektov. V areáli majú mnoho pozoruhodných historických objektov, ktoré navodzujú atmosféru noblesy a sú aj architektonicky pozoruhodné a hodnotné. Najkrajšou budovou kúpeľov je secesný hotel Astória, ktorý je čiastočne zrekonštruovaný. Rekonštrukcia čaká aj na ďalší historický hotel zo začiatku 20. storočia, ktorý naposledy niesol meno Dukla. Pripravená je už architektonická štúdia a hotová je aj štúdia na športový areál so zameraním na golfové aktivity v blízkosti areálu kúpeľov.

Do komplexu spoločnosti Bardejovské kúpele, a. s., v súčasnosti patria štyri hotely – hotel Alexander****, Ozón***, Astória*** a Mier**, depandance hotelov (František, Diana), apartmánové domy Carola a Palmíra, liečebné domy Alžbeta a Helios a 10 menších ďalších ubytovacích zariadení – viliek.

 

Ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková poukázala na to, že zahraničnému rastu návštevnosti kúpeľov urobila škrt ukrajinská kríza a pád ruských cien ropy. ,,S ukrajinským i ruským trhom v budúcnosti rátame. Pomôcť by malo aj avizované zrušenie víz pre Ukrajincov. Excentrická poloha v rámci Slovenska je pre domácu návštevnosť nevýhodou, ale pre ukrajinskú klientelu je to naopak výhodou. Limitmi sú však dopravné cesty, ale aj chýbajúce letecké spojenia. Tie by pomohli aj izraelskej klientele. Tendenciu rastu majú i Poľsko, ČR a domáci trh. Dopravná situácia pre Slovákov i Čechov sa zlepší po dobudovaní diaľnice do Košíc a zrýchlení železničného spojenia. Pre zvyšovanie atraktívnosti budú Bardejovské kúpele pokračovať v marketingových a PR aktivitách a organizovaní podujatí a atrakcií pre návštevníkov.“

 

Bardejovské kúpele sú v súčasnosti jednými z najlepšie vybavených liečebných zariadení, kde sa snúbi bohatá jedinečná tradícia a moderné liečebné postupy. Bardejovské kúpele, a. s., majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Osem prameňov je zavedených do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr.

 

Už koncom 19. storočia patrili k najprestížnejším a najlepšie vybaveným kúpeľom Uhorska a celej strednej Európy. Ich liečivá sila, priaznivá poloha a jedinečné prírodné a klimatické danosti lákali popredných predstaviteľov spoločenského, vedeckého a kultúrneho života a v neposlednom rade príslušníkov vysokej šľachty. Vychutnávala si ich nielen cisárovná Alžbeta, ale pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

 

Viac informácií na: www.kupele-bj.sk

Centrálne rezervačné oddelenie:
Tel.: 054/477 4346, 477 2717, e-mail: rezervacie@kupele-bj.sk, pk@kupele-bj.sk

Related Post