Bardejovské kúpele sa predstavia na UITT V Kyjeve

Bardejovské kúpele sa budú prostredníctvom Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR), v dňoch 23.-25. októbra 2013, prezentovať na medzinárodnej výstave cestovného ruchu UITT (Ukraine International Travel and Tourism Exhibition) v ukrajinskom Kyjeve. Ukrajinskí klienti sú, od tohto roka, najpočetnejšími zahraničnými návštevníkmi Bardejovských kúpeľov. Kým vlani za prvých 9 mesiacov roka absolvovalo v Bardejovských kúpeľoch pobyt 139 ukrajinských hostí, s počtom prenocovaní 998, v tomto roku za rovnaké obdobie to už bolo 492 hostí, s počtom prenocovaní 3 426. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.
,,Na výstave v Kyjeve sa zúčastníme už po niekoľký raz, takže sa dá povedať, že sme stálymi vystavovateľmi. Prezentujeme sa v stánku SACR, spolu s ostatnými slovenskými subjektmi. O túto výstavu je vždy veľký záujem. Radi sa tu prezentujú vystavovatelia a na svoje si prídu aj návštevníci. Treba zdôrazniť, že je to vysoko profesionálna výstava, kde sa dohadujú kontrakty s obchodnými partnermi a má pre nás veľký prínos a efektivitu. Aj za tohtoročný medziročný nárast ukrajinskej klientely na 3,5-násobok vlaňajška, čiastočne vďačíme prezentácii kúpeľov na ukrajinskom trhu,“ zdôraznila T. Šatanková.
Dodala, že Bardejovské kúpele sú obľúbené aj v ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu – hlavne u rusky hovoriacich turistov – Rusov a Bielorusov. Rovnako ich počty medziročne rástli. Kým za tri štvrte roka 2013 navštívilo Bardejovské kúpele 154 ruských hostí, s počtom prenocovaní 1 742, za rovnaké obdobie tohto roka to bolo 251 hostí, s počtom prenocovaní 2 879.
,,Rusky hovoriaci klienti a východné trhy sú pre nás zaujímavé a perspektívne. Sú to vďační klienti a dobrí hostia. Navyše Bardejovské kúpele majú najväčšiu výhodu zo všetkých slovenských kúpeľov, keď približne tretina našich zamestnancov je rusínskeho pôvodu a komunikácia s týmito hosťami im nerobí problémy. Jazyková blízkosť, spolu s pohostinnosťou, je pre týchto hostí veľmi významným faktorom, ktorý prispieva k tomu, že sa k nám radi vracajú. Páči sa im krásna príroda, čistý vzduch a liečebná starostlivosť. V zime radi pobyt v kúpeľoch kombinujú s lyžovaním. Zaujímajú sa aj o historické a kultúrne pamiatky. Majú radi slovenskú kuchyňu, míňajú tradične viac peňazí ako návštevníci z iných krajín, lebo naše ceny sú pre nich prijateľné,“ vymenovala T. Šatanková.
Dodala, že k výraznému nárastu návštevnosti prispelo aj to, že v závere minulého roka Slovensko zjednodušilo proces vydávania víz pre tých občanov Ruska a Ukrajiny, ktorí k nám prichádzajú na turistiku.
,,Nárast bol hlavne u Ukrajincov, keďže na udelenie víz im stačí aj elektronická kópia voucheru – Prighlasenia. Tiež možnosť získať viacvstupové víza až na 5 rokov výrazne zjednodušila cestovanie na Slovensko a umožnila Bardejovským kúpeľom získať si stálu klientelu aj z východu. V poslednom čase Ukrajinci k nám prichádzajú nielen letecky, ale aj osobnými autami, pretože to majú do Bardejova na ich pomery blízko. Hlavným problémom limitujúcim zvyšovanie návštevnosti Bardejovských kúpeľov je veľmi zlá dopravná infraštruktúra. Najbližšie letisko je až v poľskom Krakove, dokonca klienti sú nútení cestovať vlakom 36 hodín z Moskvy do Košíc, ak sú náhodou letenky na daný termín vypredané. Privítali by sme zavedenie priamych leteckých liniek z Ruskej federácie na Slovensko. Napríklad do Popradu alebo na Sliač,“ uzavrela T. Šatanková.

Bardejovské kúpele boli aj v minulosti obľúbeným cieľom ruských návštevníkov. V roku 1821 sa tu zastavil cestou z kongresu v Ľubľane ruský cár Alexander I. Ochutnal vodu z Lekárskeho prameňa a zachoval sa aj pohár, z ktorého pil. Cár sa zúčastnil aj na skvelom bankete a údajne sa na ňom tak dobre cítil, že spontánne zvolal: ,,Tu žiť a zomrieť“. Kúpele si vychutnávali aj iné ,,pomazané“ hlavy – v roku 1895 manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

Historici zaznamenali aj dva pobyty ruských vojsk na území Bardejovských kúpeľov. Po porážke revolúcie z rokov 1848-49 sa v kúpeľoch ubytovali ruskí vojaci generála Paškieviča a zanechali ich značne zdevastované. Počas 1. svetovej vojny, v roku 1915 počas takzvanej ,,Brusilovovej ofenzívy“, boli kúpele opäť poškodené. Jeden vojenský útvar bol ubytovaný priamo v kúpeľoch. Vojnové udalosti pripomína v kúpeľnom parku kamenný Pomník padlým ruským hrdinom z roku 1932. V novšej histórii Bardejovské kúpele navštívil bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin.

Viac informácií na : www.kupele-bj.sk
Centrálne rezervačné oddelenie:
Tel.: 054/477 4346, 477 2717 Fax: 054/472 3549
E-mail: rezervacie@kupele-bj.sk, pk@kupele-bj.sk

Related Post