Keď je kôň celý od blata

Oteplilo sa vonku. Jar nám klope na dvere a naše štvornohé tátoše si vo výbehoch vychutnávajú mäkučké blato! Majú z toho veľkú radosť a užívajú si váľanie sa v ňom. Čo ale s tou nečistotou, keď sa rozhodneme jazdiť?

Koňa si musíme vyčistiť, vypucovať. Pozor, ak je váš miláčik celoročne vonku, má na sebe dlhú zimnú srsť, ktorá teraz na jar začne odchádzať. Treba ju vyčesať. Potrebujeme siahnuť do širšej výbavy jazdeckých potrieb pre kone. Náš box s čistiacimi pomôckami by mal obsahovať kovové žbilko, s ktorým vyčistíme najväčšiu zaschnutú špinu. Teda blato. Zároveň kovové žbilko pouvoľňuje zimnú srsť . Potom nám pomôže plastové žbilko. Dočistí jemnejšiu špinu a vyčeše zimnú srsť. Na záver použijeme na srsť kvalitnú kefu. Dobrá kefa vyhladí srsť, premasíruje pokožku. Podľa potreby použijeme kefu s krátkym alebo dlhým vlasom. Hriva a chvost si zaslúžia rovnakú pozornosť. Jazdecké potreby pre kone nám ponúkajú celý rad rôznych prípravkov na vlasovú časť koňa, teda na ošetrenie hrivy a chvosta. Spreje, šampóny, kondicionéry na uľahčenie rozčesania zlepených vlasov či umytie špinavých. Rovnako môžeme siahnuť po lesku na srsť, hrivu i chvost. Sprej s hodvábnym leskom nám obalí jednotlivé vlasy a stanú sa odolnejšími voči znečisteniu. Rovnako sa sprej dá použiť aj na srsť. Bude dobre ošetrená a odolnejšia voči znečisteniu.

V blatistom prostredí si zvýšenú pozornosť zaslúžia aj kopytá koňa. Na ich ošetrenie a vyčistenie použijeme vyškrabovák s kefou. Po odstránení zeme, blata, kamienkov… sa nám ukáže celé kopyto a môžeme posúdiť, či je v poriadku, alebo ho treba orezávať, ošetriť, či potrebuje dodať výživu. Ak je všetko v poriadku, môžeme si koňa nasedlať.

A takto si mozete v pokoji užit jazdu na koni. 🙂

Related Post