Taktické obranné vozidlo 4×4 GERLACH sa uchádza o prvý tender. Testovanie spĺňa očakávania

Nové taktické obranné vozidlo 4×4 s názvom GERLACH z dielne spoločnosti Zetor Engineering Slovakia je medzi osmičkou uchádzačov o tender slovenskej armády. Projekt ponúka novú úroveň obrany, modularity, mobility a komfortu pre najrôznejšie typy nasadenia. Spoločnosť dnes vozidlo predstavila v oficiálnom videu.

Návrh nového vojenského vozidla pochádza z dielne Zetor Engineering Slovakia, ktorá je súčasťou skupiny HTC Investments. S novým vozidlom sa aktuálne uchádza o tender slovenskej armády na viac ako štyristo viacúčelových vozidiel 4×4. Testovanie ôsmich kandidátov vrátane vozidla GERLACH prebieha od konca júna vo VTSÚ Záhorie.

Spoločnosť dnes svoj najnovší projekt predstavila aj prostredníctvom oficiálneho videa. Jeho autorom je produkčná filmová spoločnosť Pixels Production. Informácie o vozidle v ňom dopĺňajú reálne zábery z testovania. To prebiehalo v uplynulých týždňoch a na terénnom okruhu sa pri ňom overovalo, či GERLACH splní teoretické predpoklady.

Testovaná bola nielen rýchlosť a vlastnosti vozidla pri pohybe terénom, ale aj ďalšie parametre, napríklad schopnosť prekonávať vertikálne aj horizontálne prekážky – v tomto prípade zákop šírky jeden meter a schod výšky pol metra – či stúpavosť vozidla. Aj v tomto ohľade GERLACH splnil očakávania konštruktérov.

Projekt, ktorý cieli nielen na slovenský trh, ale aj ďalšie krajiny, ktoré budú v najbližších rokoch realizovať nákup obdobnej bojovej techniky, je pripravený aj na vysokú voliteľnú balistickú a protimínovú ochranu až na STANAG 4569 volume 3 proti improvizovaným výbušným zariadeniam. Kabína vozidla je dimenzovaná tak, aby sa do nej pohodlne vošlo až šesť členov posádky s váhou do 120 kg a výškou do 190 cm. Priestor pre náklad dokáže pobrať až 1 500kg záťaže, v prípade núdze aj ďalšiu posádku.

Potenciálni zákazníci majú možnosť konfigurovať priestor pre posádku na 2+2, 2+3, a dokonca aj 2+4 členov, prispôsobiť však je možné aj samotné využitie vozidla. Rodina vizidiel GERLACH už teraz počíta s variantami pickup, ambulantné vozidlo, RCWS (vozidlo s diaľkovo ovládanou zbraňovou stanicou), vozidlo s manuálne ovládanou zbraňovou stanicou a tiež HWS (heavy weapon station). V prípade záujmu je možné tento zoznam rozšíriť aj o variant RDV, teda vozidlo rýchleho nasadenia.

Related Post