Súdy. rozsudky, judikáty

Právnych predpisov má každá krajina nespočetné množstvo, a práve takéto právne normy určujú čo sa smie, prípadne, čo je zakázané. Vyznať sa v nich však nie je úplne jednoduché, nielen pre ich množstvo, ale niekedy aj pre ich protichodné alebo príliš komplikované znenie. O výklad takýchto zákonov sa snažia právnici, ale konečné slovo má vždy súd.

Ak sa teda stane prípad, že niekto poruší zákon, alebo dôjde k sporu, tak to bude riešiť sudca. To aký sudca bude mať daný prípad na starosti záleží hlavne od povahy prípadne závažnosti takého porušenia zákona alebo sporu.

Počas súdneho konania nastávajú rôzne výpovede, či už obžalovaného alebo žalobcu, ale samozrejme aj svedkov. Na základe zistených skutočností a dôkazov následne sudca vydá rozsudok.

Takéto rozsudky v občianskom súdnom konaní musia obsahovať vždy poučenie o odvolaní. Následne na základe tohto dotyčná osoba, ktorej sa rozsudok týka, môže dané rozhodnutie súdu prvého stupňa napadnúť odvolaním, pokiaľ to zákon nevylučuje. Podobne, ale s menšou modifikáciou funguje odvolanie i v trestnom konaní, tu však existuje i odpor. Ten smeruje proti trestnému rozkazu. Odvolanie sa následne rieši na vyššom súde, prípadne rozhoduje až najvyšší súd.

Hoci v našom právnom systému nefunguje prostriedok ako precedens, ktorý je bežný v americkom systéme, aj na našich súdoch sa dá využiť ako podklad pre súd súdne rozhodnutie z iného prípadu. Hovoríme o využití judikátov. Judikát je vlastne rozsudok prípadne rozhodnutie vyššieho súdu. Judikatúra je teda možnosť zistiť ako rozhodovali súdy v prípadoch podobných tomu vášmu aktuálnemu.

Aj keď teda precedens na Slovensku nefunguje, môže nižší súd prihliadať na judikáty vyšších súdov. To znamená, že ak má právnik prípad, ktorý je podobný s iným prípadom z minulosti v ktorom súd rozhodol v prospech strany právnika, tak ho môže použiť na súde ako judikát, čo mu môže pomôcť vyhrať daný spor.

Related Post