Rýchly návod na to ako sa zorientovať v obuvi pre bábätká

Rozmýšľate nad kúpou obuvi pre Vaše bábätko ale neviete sa zorientovať? Tento stručný popis Vám prezradí všetko potrebné na to aby bol Váš výber správny a boli ste spokojná Vy aj Váš drobec.

Typy obuvi

Detská obuv sa rozdeľuje do niekoľkých kategórií na základe vzhľadu a funkčnosti.

Najrozšírenejším typom sú tenisky a topánky, ktoré slúžia na bežné nosenie alebo na sviatočné príležitosti. Nielen že sú elegantným doplnkom, ale niektorí ich vďaka mäkkým materiálom odporúčajú aj na prvé krôčky.

obuv pre bábätká

Na doma sa najčastejšie bábätkám obúvajú capačky alebo elastické papučky, ktoré sa jednoducho obúvajú a vyzúvajú.

obuv pre bábätká

Materiály

Detské topánky sú zvyčajne vyrobené z bavlny, látky alebo kože. Malé percento má časť topánky vyrobenej zo syntetických materiálov, pretože tie nie sú také priedušné a nožička sa v nich zvykne potiť. Vnútro je takmer vždy bavlnené, aby bolo mäkkučké a zaistilo pohodlie Vášmu dieťatku. Menej sa používa látka, a len mizivé percento má vnútro zo syntetickej sieťoviny. Vložky v topánkach sú vždy rovné, nikdy nie sú anatomicky tvarované, aby sa nožičky prirodzene vyvýjali.

Zapínanie

Prevažná väčšina topánok a tenisiek má klasické šnúrové viazanie, niektoré však majú namiesto šnúrok elastickú gumičku ktorá vyzerá ako šnúrky. Občas sa používa aj kombinácia so suchým zipsom.

U dievčenských topánok prevažuje zapínanie na suchý zips alebo gumička.

obuv pre bábätká

Capačky zvyknú mať zapínanie na suchý zips, prípadne na dvojitý suchý zips, vďaka ktorému sa bábätku nezosunú z nôh.

Papučky zvyknú mať elastické boky, takže sa ľahko a rýchlo nasúvajú na nožičky bábätka.

obuv pre bábätká

Podrážka

Podrážka je prevažne bavlnená a nachádzajú sa na nej malé gumené bodky ktroré slúžia proti pošmyknutiu. Niektoré topánky majú podrážku hladkú, alebo sú na nej rôzne vzory. Minimum topánok má gumenú podrážku, pretože nie sú určené na chôdzu po vonku.

obuv pre bábätká

Tvary

Capačky sú zväčša zateplené aby udržali nožicku v teple, takže kompletne obopínajú nohu až nad členky. Letne capačky sú priedušnejsie, majú skôr tvar sandálky, avšak zapinanie je nad členkom a nemajú otvorenú špičku.

Tenisky a chlapčenské topánky prevažne kopírujú vzhľad dospeláckej obuvi. U chlapčenských topánok prevažuje decentnejší slušný dizajn ktorý sa inspiruje modelmi topánok pre pánov. Dievčenské topánky sú tvarovo aj farebne rozmanitejšie. Okolo otvoru na nožičku sa zvyknú nachádzať rôzne ozdobné prvky ako krajky alebo farebné lemovanie. Častým ozdobným prvkom sú mašle rôznych tvarov a farieb na špičke topánky.

obuv pre bábätká

Papučky sú zväčša nižšie ako ostatné typy detskej obuvi. Taktiež zvyknú kopírovať dospelácke modely.

Veľkosti

našom eshope používame štandardné európske číslovanie. Najmenšie číslo je 15, čiže dĺžka nohy bábätka je 85 mm, najväčšie číslo je 19, kde dĺžka nohy je 120 mm. Vždy treba brať do úvahy fakt že nožička musí byť v topánke voľnejšia, takže treba myslieť na rezervu. Navyše detská noha rastie pomerne rýchlo, takže sa nebojte kľudne kúpiť aj obuv väčšej veľkosti. Viac o veľkostiach a o tom ako správne zmerať bábätku nohu nájdete v našej tabuľke veľkostí.

Related Post