Práci v Rakúsku bráni jazyková bariéra

Veľa Slovákov láka vidina väčšej výplaty a preto často zvažujú prácu v Rakúsku. Práci väčšinou bráni jazyková bariéra. Nemci aj Rakúšania od svojich zamestnancov väčšinou vyžadujú nemčinu a na tú už Slováci zabúdajú. Aj keď už sa nemčine venuje v školách väčšia pozornosť, všeobecne platí, že Slováci sa viac zameriavajú na angličtinu. Najväčší záujem je v Rakúsku o IT špecialistov, zdravotníkov a pracovné portály už zaznamenávajú aj vyšší dopyt po iných špecialistoch. Opatrovanie v Rakúsku je oblasť, ktorá zaznamenáva vysoký dopyt po slovenských sestričkách. Ak sa jedná o vysoko špecializované pozície, napríklad programátori, doktori špecialisti, tí by mali mať rovnaký plat a pracovné podmienky ako miestni. Podľa európskej legislatívy majú Slováci na európskom pracovnom trhu rovnaké práva ako pracovníci tuzemskí. A vzhľadom k slovenským platom si polepšia, pretože platový rozdiel je 50 – 100 percent.

Technici, remeselníci a zdravotníci, ktorí vedia po nemecky, môžu bez obáv vyraziť za lepším platom k našim susedom. Práca sa pre nich vždy nájde. Pracovné portály registrujú rast ponúk o prácu lekára, ošetrovateľa a opatrovateľov. Záujem je aj o čašníkov a kuchárov. Na rakúskom trhu je podľa odborníkov okrem iného dopyt po zamestnancoch v ubytovacích službách. Práca vo Viedni láka aj au – pair a domáce gazdinky či opatrovateľky.

Práca v Rakúsku je určite veľkou výzvou a možnosťou ako si vylepšiť finančnú situáciu, ale určite sa nezaobíde aspoň bez základnej, hovorovej nemčiny. Ak si chcete nájsť v Rakúsku dobrú prácu, ešte pred vycestovaním sa prihláste na kurz nemčiny. Jazykové znalosti Vám pri hľadaní práce veľmi pomôžu.

Related Post