O titul Víno roka 2014 zabojujú dve stovky vín

metro
Slávnostný galavečer METRO Víno roka 2014 tento štvrtok už po desiaty raz predstaví dvadsiatku šampiónov medzi slovenskými vínami. To najlepšie, čo naši vinári aktuálne ponúkajú, vyberie odborná porota z 201 prihlásených vzoriek.

Každoročne stúpajúci počet prihlásených vín v tuzemských i zahraničných súťažiach svedčí o tom, že slovenskí výrobcovia vína sa majú čím pochváliť. „Oproti minulému roku sme zaznamenali nárast počtu súťažných vzoriek takmer o polovicu, o titul METRO Víno roka sa tak uchádza až 201 vzoriek od 28 slovenských vinárov,“ hovorí Richard Süss, head someliér METRO a riaditeľ súťaže. Z prihlásených vín už tradične najväčšiu časť tvoria biele vína (110), nasledujú červené (56) a ružové vína (24), samostatnú kapitolu tvoria sladké vína (11).

„Medzi prihlásenými vzorkami je niekoľko vín, ktoré už pozbierali ocenenia v zahraničí, napríklad vo Francúzsku, bude preto veľmi zaujímavé sledovať ich umiestnenie. Veľmi nás teší aj účasť nových vinárstiev – na jubilejnom desiatom ročníku premiérovo privítame napríklad Karpatskú Perlu, Repa winery, značku Janoušek & Polák či Dubovského & Grančiča, alebo vinárstvo Martin Pomfy –Mavín s ich Horeca radou,“ dodáva Eva Wagnerová, nákupca vína v METRO, ktoré všetky ocenené vína ponúkne aj vo svojom sortimente.

TOP slovenské vína v kategóriách Suché a polosuché a Polosladké a sladké víno vyberie porota zložená zo špičkových slovenských a českých sommeliérov a enológov. Popri víťazoch v oboch kategóriách pritom v záverečnom „rozstrele“ piatich najlepšie hodnotených vín udelí aj trofej Grand Prix. Hodnotenie vín prebieha naslepo v súlade s pravidlami Medzinárodnej únie enológov a modernými trendami, prostredníctvom hodnotiacej a informačnej vinárskej aplikácie ShirazCode pre iOS a Android. Vyhlásenie výsledkov prebehne 22. mája 2014 o 18.00 v hoteli Lindner v Bratislave.

Zloženie poroty METRO Víno roka 2014:
Jakub Přibyl Head sommelier Premier wines, trojnásobný držiteľ titulu Najlepší sommeliér ČR
Tomáš Brůha Hlavný sommeliér Bohemia Sekt, trojnásobný víťaz medzinárodných majstrovstiev sommeliérov ČR
David Chrápek Riaditeľ vinárstva Mikrosvín Mikulov
Miroslav Majer CEO a spolumajiteľ Davinus, porotca mnohých zahraničných vinárskych súťaží
Miroslav Jajcay Člen Asociácie sommeliérov SR, majiteľ spoločnosti Chateau-vin a niekoľkonásobný víťaz sommeliérských súťaží
Jaroslav Žák Výrobný riaditeľ spoločnosti Víno Matyšák
Katarína Ďurčanská Enológ spoločnosti Víno Matyšák
Vladimír Mrva Zakladateľ a spolumajiteľ značky Mrva & Stanko
Róbert Müller Nezávislý enológ, usporiadateľ a účastník medzinárodných vinárskych súťaží
Klaudia Tretinová Sommeliérka Villa Modur a víno Tretina, degustátorka Národného salónu vín, Austria Wine Challenge a ďalších suťaží
Marek Závracký Oddelenie kontroly vín Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR
Michal Pavelka Vinárstvo Pavelka a syn
Miloš Grančič Vinárstvo Dubovský & Grančič
Vladimír Majtán Vinárstvo Lacko & Majtán

Related Post