Malé veci robia veľký rozdiel: pravda o pôžičkách

Jedna spoločnosť, ktorá požičiava ľuďom peniaze, v sade svojich televíznych reklám hlási, že malé veci robia veľký rozdiel. Ako to vlastne myslí? A nie sú tie reklamy vlastne klamlivé? Zistili sme, že nie!

Spoločnosť, ktorá každému plní priania na počkanie a rozdáva na všetky strany nové chladničky, práčky, televízory, peniaze na dovolenku či na auto, to predsa musí byť báječná firma so skvelými produktami. Alebo je to všetko trošku inak?

Pravdou zostáva, že je veľký rozdiel, či sa večer pozeráte na desať rokov starú farebnú televíziu, alebo máte doma v obývačke týždeň starú LCD televíziu s uhlopriečkou 102 centimetrov a púšťate si video z dovolenky, na ktorú ste si vzali pozicky vďaka spomínanej reklame. Že vás dovolenka a televízia stáli päťtisíc? To predsa nie je vôbec dôležité!

Bacuľka, či kosť a koža?
Nuž, existuje ešte iný pohľad na vec. Je – priznávam – pohľad trochu prízemné, zahŕňa otravné premýšľania a trochu ešte otravnějšej matematiky. Keď si ale zložíte ružové okuliare a takému pohľadu sa odhodláte, zistíte, že ten veľký rozdiel môže byť aj v niečom inom. Trebárs v tom, či vaša peňaženka pripomína anorektickú modelku, alebo skôr Vestonickú venušu. Samozrejme – proti gustu žiadny dišputát, je len na vás, čomu dávate prednosť.

Poďme si spočítať, aký veľký je rozdiel v hrúbke peňaženky, keď si takú malú vec, ako je televízia či dovolenka, doprajeme hneď a za cudzie peniaze a keď nákup odložíme, chvíľu vydržíme a kúpime si ich za svoje. S počítaním nám pomôžu potrebné Pepa s Karlom. Karel a Pepa sú susedia, robia v rovnakej firme tú istú prácu a zarábajú takmer na korunu rovnako. Majú ale odlišný prístup k peniazom.

Karel: pokojne za cudzie, ale hneď
Karel si vie život užiť, do príležitostí skáče po hlave, na veľké počítanie nemá čas. Ostatne je to nuda. Takže práve teraz potrebuje 5 tisíc, treba na domáce kino a na dovolenku. Riešenie? Pôžička alebo Úver! Na začiatku je jeho stratégia príjemná: peniaze má hneď, odchádza na dovolenku a po návrate premieta na novom elcédéčka kamarátom fotky. Ostane mu ešte na arašidy a chipsy na pohostenie. Odporúčame aj článok Pôžičky na bývanie a ich správny výber. Viac na Malé veci robia veľký rozdiel: pravda o pôžičkách.

Related Post