ČR Na podozrivé firmy, ktoré sa chcú vyhnúť daniam, sa chystá nútený správca

PRAHA Keď úradníci finančnej správy získajú podozrenie, že firma sa chystá vyhnúť plateniu daní, môžu dnes použiť obávanú zbraň: zaisťovací príkaz. Tým môžu zabaviť majetok spoločnosti. Len málo nástrojov berniho úradu je ale takým terčom kritiky.

Podľa informácií médií majú zaisťovacie príkazy na svedomí aj koniec niekoľkých zrejme poctivých firiem. Tiež väčšina poslancov a v niektorých prípadoch aj Najvyšší správny súd si myslí, že ide o opatrenie zbytočne prísne a pre podnikateľov likvidačné.

Finančná správa preto podľa informácií LN prichádza s plánom, ako prísny postup v odôvodnených prípadoch zmierniť. Namiesto zabavenie majetku by chcela zaviesť čosi ako nútenú správu.

Ak úrad u konkrétnej spoločnosti vyhodnotí vysoké riziko, že daň v termíne nezaplatí, miesto zablokovania majetku by na takýto daňový subjekt dohliadal až do zaplatenia dane určený správca. Podobný tým, ktorí fungujú v insolvenčnom konaní. Dočasne by riadil chod firmy.

“Takúto formu akejsi nútenej správy zatiaľ legislatíva neumožňuje. Dal som podnet na spracovanie vecného zámeru prípadné novely zákona, následne o tom chceme diskutovať s ďalšími odborníkmi, “potvrdil zámer generálny riaditeľ Generálneho finančného riaditeľstva Martin Janeček.

Správca by tiež dohliadal na to, aby majitelia nevyviedli časť alebo celý majetok niekam do neznáma a firmu ešte pred úhradou dane nenechali účelovo skrachovať. Alebo by využili inštitút predaj zadlženej sro. Čo je zavedená taktika rôznych nastrčených bielych koní pri rozsiahlych karuselových podvodoch s DPH. Viac na ČR Na podozrivé firmy, ktoré sa chcú vyhnúť daniam, sa chystá nútený správca.

Publikujeme aj na Poradca Podnikateľa – blog pre podnikateľov.

Related Post