Veľký poradca cestovaním autom: zákaz fajčenia v Taliansku a povinné detské autosedačky po celej Európe

Zo strachu z teroristických útokov plánujú tento rok Slováci dovolenku najmä autom do európskych krajín. Na prvých miestach záujmu sú podľa štatistík spoločnosti Invia európske prímorské krajiny, konkrétne Grécko, Taliansko a Chorvátsko. Šoféri si tak musia naštudovať pravidlá cestnej premávky nielen v cieľovej destinácii, ale aj v krajinách, ktorými prechádzajú.

V Rakúsku potrebujete doklad o požičaní vozidla

Pri ceste do južanských krajín prechádza väčšina cestovateľov najskôr cez Rakúsko, kde sa pokuty pohybujú na úrovni mnohonásobne vyššej ako u nás. Dodržiavať pravidlá sa tak oplatí nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj kvôli financiám. Na rozdiel od Slovenska nie je nutné svietiť celý deň. Súčasne je povolené malé množstvo alkoholu za volantom, nadýchať je možné až 0,5 promile. Vo vozidle je v Rakúsku nutné mať k dispozícii reflexnú vestu, výstražný trojuholník aj lekárničku. Okrem bežných dokladov, ktoré sú potrebné aj na Slovensku, je nutné doložiť potvrdenie o požičaní vozidla, ak nikto z posádky nie je jeho majiteľom. Dokument by mal byť spísaný v angličtine alebo nemčine. Deti do 14 rokov, nižšie ako 150 cm, môžu byť prepravované len v detskej autosedačke zodpovedajúcej váhe dieťaťa.

V Slovinsku kontrolujte viditeľnosť

Ďaľšou tranzitnou krajinou po ceste do Chorvátska alebo Talianska je Slovinsko. Hoci v ňom väčšina slovenských motoristov strávi pomerne mílo času, je nutné dbať na cestné pravidlá aj tam. Tlmené denné svetlá je nutné používať po celý deň, hmlovky len vo chvíli, kedy viditeľnosť klesne pod 50 metrov. Maximálne povolemé množstvo alkoholu v krvi je rovnako ako v Rakúsku 0,5 promile. V aute musíte mať zelenú kartu, lekárničku, výstražný trojuholník a reflexnú vestu. Deti musia vždy povinne cestovať v detských autosedačkách.

Do Chorvátska s hasiacim prístrojom

Najobľúbenejšia destinácia mnohých Slovákov – Chorvátsko – nariaďuje podobne ako Slovensko povinné celodenné svietenie, hoci dlhé a slnečné dni môžu zvádzať k vypnutiu predných reflektorov. Toleruje sa 0,5 promile alkoholu v krvi. V aute je potrebné mať reflexnú vestu, výstražný trojuholník, lekárničku a  dokonca aj hasiaci prístroj. „Deti do 12 rokov nesmú sedieť na predných sedadlách. Ak cestujú vzadu, musia mať vhodnú autosedačku alebo podsedák určený pre ich vek a váhovú kategóriu,“ vysvetľuje Lukáš Fiala zo spoločnosti Britax Römer, výrobcu autosedačiek a detských kočíkov.

V Taliansku za volantom nefajčite

Ďaľšou obľúbenou prázdninovou destináciou je Taliansko. Celoročné svietenie počas celého dňa je mimo obec povinné. Povolená hranica alkoholu v krvi je opäť 0,5 promile, ale pri prípadnej nehode je alkohol klasifikovaný ako priťažujúca okolnosť. „V Taliansku tiež po novom platí zákaz fajčenia v aute prevážajúcom deti do 12 rokov alebo tehotné ženy pod pokutou 500 až 5000 eur. Použitie detských sedačiek je bez výnimiek povinné,“ dodáva Fiala. Do auta je pred cestou potrebné uložiť reflexnú vestu a výstraťný trojuholník. Lekárnička nie je v Taliansku povinná, ale vzhľadom na vlastnú bezpečnosť aj povinnosť mať lekárničku v okolitých štátoch, ju odborníci odporúčajú mať aj tu.

Všetky štáty na trase Slovensko – Chorvátsko/Taliansko majú povolenú nízku hladinu alkoholu v krvi. Pri dlhších cestách však odborníci alkohol vôbec neodporúčajú. Aj malé množstvo alkoholu totiž znižuje schopnosť šoférovať bezpečne. Už pri 0,3 promile alkoholu v krvi sa reakčná doba viditeľne predlžuje. Alkohol tiež zhoršuje priestorové videnie a zužuje zorné pole. Pri dlhých cestách je dôležité dbať na zvýšenú opatrnosť a bezpečnosť.

 Maximálne povolené rýchlosti v jednotlivých štátoch

Limity rýchlosti v km/h Rakúsko Slovinsko Taliansko Chorvátsko
Obec 50
Mimo obec 100 90
Rychlostná cesta 100 110 100
Diaľnica 130

Related Post