V Luhačoviciach začala kúpeľná sezóna, čakajú domácich i Slovákov

Slovákmi najčastejšie navštevované české (moravské) kúpele sú jednoznačne Kúpele Luhačovice (Lázně Luhačovice, a.s.). Tieto svetoznáme kúpele ročne navštívi tisícka Slovákov a sú tu veľmi vítaní. Za čias federácie sem chodili vo väčšom počte, ale v posledných rokoch sa situácia zlepšuje a Slováci napriek ekonomickej kríze majú o návštevu Luhačovíc záujem. Luhačovice majú veľmi špecifický vzťah k Slovensku a Slovákom. Nie je to len tým, že sú blízko od hraníc a priechodu Starý Hrozenkov, je to sem sotva 27 km, ale aj tým, že tu pôsobil najvýznamnejší slovenský architekt Dušan Jurkovič, po ktorom tu zostali nádherné stavby ľudovej secesie, o ktoré sa kúpele starajú. A nie sú to len historické pamiatky, ale napr. Jurkovičov dom po veľkorysej rekonštrukcii spred 11 rokov, je dnes jedným z najvyhľadávanejších a najluxusnejších zariadení v Kúpeľoch Luhačovice. Návštevníci sa tu môžu kúpať ešte v pôvodných mosadzných vaniach, ktoré sa tu používali pred vyše 100 rokmi.

Ing. Jiří Dědek, MBA, obchodný riaditeľ Kúpeľov Luhačovice k tomu poznamenáva: ,,Luhačovice sú pre slovenských klientov zaujímavé predovšetkým liečebnými pobytmi, chodia sem hlavne za liečbou dýchacích ciest svetoznámou Vincentkou. Okrem toho využívajú aj ďalšie minerálne pramene na liečbu ochorení dýchacích ciest, pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva, cukrovky, obehového ústrojenstva a onkologických ochorení. Okrem kúpeľných pobytov sa však Luhačovické kúpele stali aj cieľom wellness a relaxačných pobytov i krátkodobej turistiky. V tejto oblasti vyniká hlavne najluxusnejší Hotel Alexandria zariadený s prvorepublikovým šarmom a poskytujúci všestranné wellness služby naozaj na špičkovej úrovni. Tento hotel je veľmi vhodný aj na kongresovú turistiku. Našli si do neho cestu aj podnikatelia, ktorí tu usporadúvajú kongresy, školenia, podnikové stretnutia a pod“.

J. Dědek ďalej poukazuje na to, že Luhačovice sú očarujúce svojou architektúrou, od najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča a jeho nasledovníkov, ktorí veľmi citlivo zakomponovali svoje diela do tunajšej prírody. Kopce a lesy obklopujúce kúpeľné údolie, nádherná príroda, krásne upravené parky, fungujúce fontány a pekne zastrihnuté trávniky dotvárajú a umocňujú čaro tohto miesta. Luhačovice majú svoje jedinečné genius loci. Jurkovičova architektúra si zasluhuje širokú publicitu aj preto, že v tomto roku si pripomínajú Luhačovice, ale aj Slovensko, 145. výročie jeho narodenia a pri tejto príležitosti sa bude konať v Luhačoviciach seminár. Slovenskí hostia sú v Luhačoviciach vítaní a tunajšia jedinečná zvyšková morská voda vyvierajúca v podobe prameňa Vincentka prinavracia ročne zdravie stovkám alergikov, astmatikov a pacientom s chorobami dýchacích ciest. Vincentka sa tu inhaluje, kloktá, ale aj pije, pomáha rozpúšťať hlieny a čistiť dýchacie cesty.

,,Manažment kúpeľov vyvíja značné úsilie, aby eliminoval negatívne dôsledky vyhlášky spred roka, ktorá spôsobila pokles počtu českých pacientov s plnou, alebo čiastočnou úhradou pobytu od poisťovní a nahradil ich klientmi – samoplatcami, či už domácimi, alebo zahraničnými. Toto úsilie prináša svoje ovocie. Každoročne sa počet domácich i zahraničných samoplatcov zvyšuje a to je v rozsiahlej konkurencii českých kúpeľov, ale aj kúpeľných zariadení v okolitých krajinách, veľmi povzbudzujúce. K atraktivite Luhačovíc nepochybne prispieva aj bohatá ponuka kultúrnych a spoločenských podujatí, ktorými sú kúpele známe po celej Českej republike. Tradičný vzťah k Slovensku Kúpele Luhačovice rozvíjajú aj prostredníctvom predstaviteľov slovenskej kultúry. Počas kultúrneho leta tu vystupujú i slovenskí umelci. V tomto roku napríklad svetoznámy tenorista Miroslav Dvorský, prídu aj slovenské orchestre, divadlá, súbory a premiérovo sa na september pripravujú „Dni slovenskej kultúry“. Slovenskí samoplatcovia radi chodia na víkendové pobyty do slovenských kúpeľov a keď už majú slovenské kúpele pochodené, radi vyskúšajú aj niečo nové. Luhačovice im majú čo ponúknuť. Najobľúbenejší je pre Slovákov Jurkovičov dom, s neopakovateľnou atmosférou a službami najvyššej kvality. Zvlášť obľúbený je na sedemdňové pobyty s procedúrami, či krátkodobé štvor a trojdenné relaxačné pobyty s atraktívnymi balíčkami služieb. Ak človek hľadá miesto pre príjemný relax, pohodu a zároveň aj zaujímavý program, ktorý mu spríjemní pobyt, Kúpele Luhačovice sú to pravé miesto na zdravotnú dovolenku a oddych“, uzatvára J. Dědek.

Tohtoročná hlavná kúpeľná sezóna v Kúpeľoch Luhačovice už začala. Tradične ju otvorilo trojdňové pásmo programov od piatku 10. mája do nedele 12. mája 2013, ktorého súčasťou bolo posvätenie minerálnych prameňov. V roku 2012 navštívilo Kúpele Luhačovice 28 532 hostí, v tomto roku by ich radi privítali viacej, predovšetkým z radov samoplatcov a zo zahraničia. Zahraniční hostia tvorili vlani 10 % z počtu návštevníkov kúpeľov a prišli prevažne z Rakúska, Slovenska, Nemecka a Izraela.

Viac informácií je na www.LazneLuhacovice.cz a www.HotelAlexandria.cz

Related Post