THERMO|SOLAR dodal do ZOO Ostrava unikátneho hrocha

Takmer 5 metrov dlhého hrocha, vážiaceho okolo 600 kg, dostala ZOO Ostrava zo slovenského Žiaru nad Hronom. Hroch nie je živý, ale ide o jedinečný výrobok v tvare hrocha, ktorý je plne funkčným slnečným kolektorom. Hroch už zdobí priečelie pri vstupe do administratívnej budovy ZOO v Ostrave. Jeho dodávateľom je najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov – firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Informoval o tom technický riaditeľ THERMO|SOLARU Alfréd Gottas.

,,Solárny hroch je súčasťou dodávky 56 kusov vákuových kolektorov TS 400, ktoré slúžia ostravskej ZOO na ohrev nerezovej akumulačnej nádrže s objemom 6,6 m3. Z nej sa následne odoberá teplo buď pre kúrenie v zimnom období, alebo v letnom období je zdrojom tepla pre solárne chladenie. Vykurovacia voda je určená aj pre ohrev teplej úžitkovej vody. Celá dodávka bola realizovaná na základe vyhranej súťaže, ktorá mala podmienku, aby jej súčasťou bol aj solárny hroch. Rozmery hrocha sú 2300 x 4600 mm a najnáročnejšia bola jeho preprava do Ostravy, kam sme ho transportovali poležiačky,“ povedal A. Gottas.

Česká republika je pre THERMO|SOLAR významným odbytišťom. Po Nemecku je to druhé najvýznamnejšie vývozné teritórium. Pritom THERMO|SOLAR vyváža celkovo do 47 krajín sveta, okrem iného i do exotických, ako sú Nepál, Maroko, Južná Afrika, Mexiko a ďalšie africké a ázijské štáty.
THERMO|SOLAR v súčasnosti predáva na Slovensku iba malú časť svojej produkcie, hlavná časť smeruje na európske trhy. Podstatnú časť produkcie umiestňuje v Nemecku, ktoré je európskym lídrom v počte namontovaných solárnych systémov. Veľmi silnú pozíciu má aj na českom a maďarskom trhu a vo Veľkej Británii. Významný je aj predaj v Španielsku, Rakúsku, Taliansku, Francúzsku, Lotyšsku, Švajčiarsku, Srbsku, Poľsku, Rumunsku, Slovinsku, Ukrajine, Rusku i v ďalších európskych krajinách.

Firma je najväčším výrobcom slnečných kolektorov v postkomunistickej Európe a patrí do prvej desiatky najväčších európskych výrobcov termických slnečných kolektorov. Ojedinelý je však rozsah výroby, pretože v jednom výrobnom závode v Žiari nad Hronom má firma nielen montáž slnečných kolektorov, ale aj výrobu selektívnych konverzných vrstiev, lisovňu kolektorových vaní a výrobu podporných konštrukcií na kolektory. Silnou stránkou spoločnosti je aj výskum a vývoj realizovaný vlastnými silami, alebo v kooperácii so slovenskými univerzitami, prípadne zahraničnými inštitúciami.

Kolektory zo Žiaru sú vysoko spoľahlivé a za ich exportom je tradične výborná kvalita výrobkov a jeden z najlepších pomerov kvality a ceny. Pracujú spoľahlivo často vo veľmi extrémnych podmienkach, či už v Patagónii blízko Antarktídy, alebo na najvyššej nemeckej hore Zugspitze, či v Nepále v Kátmandú. Ako kontrast k týmto mrazivým podmienkam možno uviesť aj ich používanie pri odsoľovaní morskej vody v Ománe, alebo v marockom Marákeši, či v alžírskej púšti.

Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk , alebo na tel.: +421-45-601 6080

Related Post