Svadobná sezóna sa blíži: Tipy na 5 trendy destinácií na svadobnú cestu

Svadobná cesta je neoddeliteľnou súčasťou svadobných plánov väčšiny novomanželov. Z výskumu serveru About travel vyplýva, že drvivá väčšina párov, ktoré zvolia tradičný obrad, si následnú svadobnú cestu v cudzine nenechá ujsť. Na svadobnú cestu vyrážajú väčšinou letecky a typicky volia vzdialenejšie destinácie. Pri prvej novomanželskej dovolenke si podľa prieskumu chcú užiť luxus. Trendom uplynulých rokov však je, že novomanželia počas svojho pobytu okrem odpočinku vyhľadávajú aj iné zaujímavé aktivity a adrenalín. Prinášame vám niekoľko tipov na destinácie, kam sa oplatí vyraziť na svadobnú cestu.

Luxus aj zábavu si užijete v exotickom raji

Kapverdy patria v poslednej dobe k jednej z najpopulárnejších exotických destinácií Slovákov. Tento rok ich volí dokonca trikrát viac turistov ako vlani. Medzi najobľúbenejší patrí ostrov Sal, ktorý ponúka luxus päťhviezdičkových hotelov priamo na pláži a mnoho turistických atrakcií. Napriek turistickej obľúbenosti je hlavné mesto ostrova Esperagos skôr malým historickým mestečkom, kde si novomanželia môžu užiť romantickú večeru alebo posedenie v kaviarni Bom Dia, ktorá je vyhlásená svojou kávou. Kúzelný pohľad sa pravidelne naskytne v lávovej oblasti jazier Buracona. Cez pravé poludnie tam slnko zasvieti do otvoru v skale a na hladine jedného z jazierok vytvorí takzvané Modré oko. Kúpeľ ako v Mŕtvom mori ponúka bývalá solná baňa pri dedinke Pedro de Lume, kde si okrem liečivého kúpeľa môžete užiť aj bahenný zábal. Nadšení cestovatelia môžu využiť jednodenné letecké výlety, ktoré sa zo Salu pravidelne usporadúvajú, a spoznať atmosféru ostatných ostrovov.

Tip na dovolenku:

Melia Dunas Beach Resort*****, All Inclusive, raňajky, letecky, od 1225 eur, viac tu

Užívajte si pod africkým slnkom

Africká Keňa nepatrí medzi typické destinácie na svadobnú cestu. Už dávno ale neplatí, že zájazdy do Afriky sú nedostupné, výlety do zaujímavých afrických destinácií dnes usporiadava mnoho cestovných kancelárií. Svadobná cesta v Keni je tak ideálna pre páry, ktoré okrem romantiky hľadajú aj trochu dobrodružstva. To prežijete napríklad pri spoločnom potápaní v Indickom oceáne, pri ktorom si môžete zaplávať s hejnom farebných rýb a zblízka si prezrieť koralové útesy. Tými je preslávené mesto Malindi, kde sa nachádza morský národný park. Zábava sa dá užiť aj na hladine. Ak ste sa vždy chceli naučiť surfovať, v Keni sú na to ideálne podmienky. Za preskúmanie rozhodne stojí aj divočina na pevnine. Keňa je vyhlásená svojimi národnými parkami a safari. Najväčším parkom je Masai Mara, v ktorom si pohladíte slona pre šťastie, ale aj zažijete adrenalín pri stretnutí s levom alebo tigrom. Celá oblasť je domovom nielen divokej zveri, ale aj kmeňa Masajov, ktorí umožňujú návštevu svojich dedín. Spoznáte iný spôsob života a vyskúšať si môžete niektoré z ich tradícií. „Veľkou výhodou krajiny je jej poloha na rovníku. V Keni je takmer po celý rok stabilné počasie a turisti nie sú pri plánovaní pobytu obmedzovaní ročným obdobím,“ hovorí Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá je najväčším predajcom dovoleniek cez internet na slovenskom trhu.

Tip na dovolenku:

Diamonds Dream Of Africa*****, All Inclusive, letecky, od 1646 eur, viac tu

Svadobná cesta vo veľkomeste ponúka bohatý program

Romantiku môžete prežiť aj uprostred veľkomesta, akým je New York. Aj keď sa budete Central Parkom túlať celé hodiny, vždy narazíte na nové, ešte krajšie miesto. Ak vás budú bolieť nohy, môžete si požičať čln a užiť si plavbu po hladine jazera. Panorámu Manhattanu s Brooklinským mostom je najlepšie vidieť pri prechádzke po Brooklin Promenade. Cestou sa ponúka zastávka na občerstvenie v neďalekom River Café, ktoré je preslávené svojimi špecialitami a nádherným výhľadom na Sochu slobody. Historickú časť mesta reprezentuje skanzen Richmond Town s domami z devätnásteho storočia. Ak vás spája spoločná láska k umeniu, nechajte si jedno popoludnie voľné na návštevu Metropolitného múzea. A ak na svadobnej ceste zatúžite po sledovaní západu slnka, nie je to problém ani v New Yorku. To pravé miesto na spoločnú chvíľu kľudu sa nachádza na brehu East River v Gantry Plaza State Parku. Jedinečným zážitkom je nočná výprava na Empire State Buliding. Výhľad na pulzujúce mesto vám doslova vyrazí dych.

Tip na dovolenku:

New York po americky + CONEY ISLAND***, raňajky, letecky, od 1850 eur, viac tu

Exotika sa dá zažiť aj v Európe, Portugalsko vás prekvapí

Navštíviť spoločne nádherné miesta, objavovať neznáme chute a vône, spoznávať tradície a zvyky inej kultúry, to všetko je možné aj v Európe. Vplyv neďalekých brehov Afriky je v Portugalsku zrejmý na každom kroku. Vo večerných uliciach sa tancuje a spieva, každú chvíľu sa koná nejaký bujarý festival, ktorý vás svojou atmosférou pohltí. Dlhú tradíciu má v krajine aj pestovanie vína. Tamojšie vinice sú domovom nielen vína portského, vyrábajú sa tam aj vynikajúce červené a biele vína. Navštíviť je možné jednu z najstarších vinárskych oblastí na ostrove Pico, ktorá je dokonca zapísaná na zozname kultúrnych pamiatok UNESCO. História pestovania vína tu siaha do 15. storočia. Fanúšikovia dlhých prechádzok nesmú vynechať výlet na Azorské sopečné ostrovy, ktoré sú rajom pešej turistiky. Novomanželia ocenia skaly plné malých romantických jaskýň, a pretože davy turistov tam nestretnete, kúpanie v termálnych jazerách môže byť privátnou záležitosťou. Spokojní budú aj milovníci jedla. Okrem tradičných pokrmov z čerstvých morských plodov môžete jedine tu ochutnať špeciality pripravené nad horúcimi žriedlami a k tomu popíjať víno s príznačným názvom Terras de Lava.

Tip na dovolenku:

Aldeia Da Fonte****, raňajky, letecky, od 1380 eur, viac tu

Nechajte sa uniesť drsnou romantikou islandskej prírody

Ak vám ležanie na pláži nič nehovorí a chcete na svadobnú cestu vyraziť s batohom, Island je pre vás tou pravou voľbou. Na ostrove totiž spoznáte úplne iný svet. Horúce pramene sú v bezprostrednej blízkosti ľadovcov, prechádzať sa môžete nielen po pasienkoch, ale aj mrazivom kráľovstve ľadovcovej krajiny. „Ideálnym obdobím na výlety je leto, kedy funguje väčšina hotelov a reštaurácií aj mimo hlavné mesto. Island je ale zaujímavý aj v zime, kedy je veľkým lákadlom napríklad pozorovanie polárneho žiarenia,“ odporúča Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka zájazdy nielen za teplom, ale aj do mnohých severských krajín. Neopakovateľnú romantiku zažijete aj pri vodopádoch, ktorých je na Islande nespočetné množstvo. Vodopád Sjealandfoss sa dá po úzkej cestičke obísť a užijete si tak čarovnú chvíľku ukrytia sa pred svetom za jeho burácajúcou clonou. Ako z rozprávky vyzerá miesto bývalej zrútenej sopky nazývané kaldera. Miestne Dúhové hory zaujmú svojou farebnou rozmanitosťou. Po celom ostrove sa nachádzajú pramene, v ktorých horúcej vode je na mnohých miestach možné sa vykúpať. Na načerpanie síl po svadobnom zhone je ideálna napríklad návšteva Modrej lagúny, prírodného kúpaliska pod šírim nebom.

Tip na dovolenku:

Island – Veľký poznávací okruh, bez stravy, letecky, od 1390 eur, viac tu

Related Post