Sprievodca poistením pred dovolenkou alebo Čo všetko je možné si poistiť a ako na to

Obdobie letných dovoleniek sa nezastaviteľne blíži. Pri plánovaní cesty by ste rozhodne nemali zabudnúť na primerané poistenie. To je ideálne nastaviť vždy podľa typu zájazdu, plánovaných aktivít aj osôb, ktoré sa dovolenky zúčastnia. Ako sa chrániť pred krachom cestovnej kancelárie, na koľko nastaviť poistné plnenie a ako postupovať pri cestovaní autom? To vám poradíme v nasledujúcom článku.

Poistenie voľte podľa typu dovolenky, nezabudnite naň ani v tuzemsku

Cestovné poistenie pre dieťa aj dospelého by sa malo vždy skladať z poistenia liečebných výloh, úrazového poistenia a poistenia zodpovednosti za škodu. Limity poistného plnenia si vždy nastavte podľa typu dovolenky a aktivít, ktoré plánujete na dovolenke robiť. V prípade ciest do Európy je štandardom limit na liečebné výlohy do 100 000 eur. Na cesty do vzdialenejších destinácií, kde sú čiastky na prípadné ošetrenie spravidla vyššie, odborníci odporúčajú nastaviť si vyššie limity. „Pri cestovaní, obzvlášť s deťmi, sa oplatí zjednať si aj poistenie zodpovednosti za škodu. Tu odporúčame limit aspoň 80 000 eur pre prípad spôsobenia újmy na zdraví, 40 000 eur pre prípad škody na veci a 20 000 eur pre prípad finančnej škody,“ vymenúva Ivana Buriánková, hovorkyňa Českej poisťovne. Ceny poistenia zahŕňajúce tieto zložky pre štvorčlennú rodinu sa v prípade týždennej dovolenky v európskej destinácii pohybujú od 12 do 32 eur v závislosti od typu produktu. Na cestovné poistenie by turisti nemali zabúdať ani v prípade dovolenky v tuzemsku. Poistenie liečebných výloh je síce kryté zo zdravotného poistenia, na tuzemskú dovolenku sa ale rozhodne oplatí zjednať si úrazové poistenie a poistenie zodpovednosti za škodu.

Poistenie storna aj krachu cestovnej kancelárie sa oplatí

Veľká väčšina Slovákov si objednáva dovolenku s predstihom. Potvrdzuje to tohtoročný enormný záujem o First Minute dovolenky, ktorý bol napríklad v cestovnej agentúre Invia až o 70 % vyšší ako v minulom roku. Pred cestou na dovolenku vás však môžu postihnúť nečakané udalosti, ktoré vám v odjazde zabránia. Oplatí sa preto zriadiť si poistenie storna zájazdu. To slúži na úhradu storno poplatkov, ktoré pri zrušení zájazdu na poslednú chvíľu účtuje cestovná kancelária. Zjednať vám ho pomôže buď priamo predajca zájazdu alebo väčšina poisťovní. Podmienky poisťovní sa u každého poskytovateľa líšia. Poisťovne napríklad často vyplácajú len 80 % výšky storno poplatkov, na druhú stranu ale majú nižší počet výluk z poistenia. V každom prípade ale platí, že poistenie storna je vhodné uzatvoriť čo najskôr po objednaní zájazdu, najneskorší termín na jeho zjednanie je u väčšiny inštitúcií s poslednou platbou za zájazd. Vhodné je si preštudovať situácie, na ktoré sa poistenie storna nevzťahuje, typicky ide o nemožnosť čerpať v práci dovolenku, zmenu zdravotného stavu ako následok požitia návykových látok alebo nezískanie víza.

Poistiť sa ale môžete proti prípadnému krachu cestovnej kancelárie, s ktorou máte na dovolenku vyraziť. V takých prípadoch poslúži napríklad poistenie Faktor 100, ktoré ponúka cestovná agentúra Invia. V prípade krachu cestovnej kancelárie klient obdrží späť 100 % svojich peňazí najneskôr do 30 dní, a to formou poukazu, za ktorý si môže ihneď alebo počas celého roku vybrať náhradný zájazd. „S krachom cestovnej kancelárie je spojená náročná agenda, ktorá môže pre cestovateľov znamenať dlhé čakanie na vrátenie peňazí, ktoré okrem toho nie je často ani stopercentne úspešné. Vďaka poisteniu proti krachu cestovnej kancelárie im tieto starosti odpadajú,“ vysvetľuje podmienky poistenia Faktor 100 Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá je na slovenskom trhu jednotkou v predaji online dovoleniek.

Bojíte sa straty batožiny? Zvážte jej poistenie

Poistenie batožiny býva často voliteľným doplnkom cestovného poistenia. Uvažovať by o ňom mali predovšetkým cestovatelia, ktorí na cestu vyrážajú autom. „V prípade leteckej alebo inej organizovanej dopravy je za prípadnú stratu batožiny zodpovedná prepravná spoločnosť, ktorá vzniknuté škody hradí z vlastného poistenia. V prípade cestovania na vlastnú päsť sa ale poistenie batožiny môže oplatiť,“ komentuje Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka zájazdy od stoviek preverených predajcov. Aj tam je však podstatné preštudovať si podmienky. Výška poistného plnenia sa totiž môže líšiť, poisťovne ponúkajú plnenie od 200 do zhruba 2000 eur. Výšku limitu si nastavte podľa vybavenia, ktoré budete prevážať, vybavenie auta sa pred cestou oplatí vyfotiť. Väčšina poistiek sa týka len predmetov vnútri vozidla, ktoré musia byť preukázateľne chránené pred odcudzením. Poistky sa často nevzťahujú na niektoré konkrétne predmety, napríklad na cudzie veci, ktoré len prevážate, alebo na pracovné potreby. Pri zjednaní poistenia batožiny tak vždy dôkladne zvážte, či sa vám skutočne oplatí.

Pred cestou autom preštudujte svoje zmluvy

V prípade, že cestujete vlastným vozidlom, sa pred dovolenkou určite uistite, aké poistné podmienky máte v tuzemsku zjednané. Pozornosť venujte predovšetkým havarijnému poisteniu a tomu, či sa týka celej Európy, alebo len Slovenska. V prvom prípade si pri cestovaní do európskych destinácií nemusíte s poistením auta robiť starosti, v tom druhom sa však oplatí zjednať krátkodobé havarijné poistenie aj pre zahraničie. „Turisti by sa mali zamyslieť nad tým, aký rozsah asistenčných služieb si k svojmu poisteniu zjednali. Ak majú k poisteniu len základnú asistenciu, odporúčame zvážiť dokúpenie nadštandardnej asistencie, ktoré sa môže na zahraničnej dovolenke hodiť,“ odporúča Ivana Buriánková, hovorkyňa Českej poisťovne. „V zahraničí býva totiž riešenie akejkoľvej krízovej situácie spravidla zložitejšie, a to nielen kvôli jazykovým bariéram. A práve kvalitná asistenčná služba dokáže v takých nepríjemných situáciach výrazne pomôcť,“ uzatvára Buriánková.

Related Post