Slováci sa v zime chystajú za teplom. Rastie záujem o exotiku aj Egypt

Slovenskí turisti majú v tohtoročnej zimnej sezóne väčší záujem o cestovanie do teplých krajín. Vyplýva to z aktuálnych štatistík cestovnej agentúry Invia. Obľube sa teší predovšetkým Egypt, kam v tejto zimnej sezóne vycestuje šesťkrát viac turistov ako vlani. Populárne sú ale aj Spojené arabské emiráty a ďalšie exotické krajiny.

Egypt patrí počas tejto zimnej sezóny k absolútne najobľúbenejšej dovolenkovej destinácii Slovákov. Tvorí 43% podiel na predaji všetkých zájazdov cestovnej agentúry Invia. „V porovnaní s minuloročnou zimnou sezónou, kedy Egypt tvoril zhruba 8% podiel na predaji zájazdov, sa jedná o skutočne veľký nárast záujmu o cestovanie do tejto destinácie,“ uviedol Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia, ktorá je jednotkou na slovenskom trhu v oblasti predaja dovoleniek cez internet. Za popularitu krajiny podľa neho môže dobrá letecká dostupnosť, stála teplá klíma a prijateľná cena, ktorá v porovnaní s minulým rokom mierne klesla. Priemerná hodnota predaného zájazdu na osobu tak v tejto sezóne dosahuje 500 eur.

Druhou najobľúbenejšou destináciou slovenských turistov sú v zimných mesiacoch Spojené arabské emiráty. Zájazdy do tejto destinácie volilo v cestovnej agentúre Invia dvakrát viac osôb ako v minulom roku. Spojené arabské emiráty tak počas tohtoročnej zimnej sezóny tvoria 16% podiel na celkovom predaji zájazdov. Priemerná cena predaného zájazdu na osobu tak vďaka zvýšenému záujmu turistov klesla v porovnaní s vlaňajškom o 91 eur na 1072 eur.

Kým pri výbere letnej dovolenky zvyčajne stavia slovenskí turisti na klasické destinácie, počas zimnej sezóny sa neboja experimentovať. Medzi populárne destinácie pre tohtoročnú zimu sa tak zaradila aj Kuba či Omán. „Obe exotické destinácie sa tento rok dokonca dostali do pätice najobľúbenejších zimných dovolenkových destinácií Slovákov, tvoria zhodne 5% podiel na predaji všetkých zájazdov,“ dodal Michal Tůma.

Aj počas tejto zimy vyrážajú slovenskí turisti na hory. Záujem o ne však medziročne klesol. Turisti, ktorí si kupujú zájazdy od cestovných kancelárií, vyrážajú najčastejšie do Rakúska. Zimné zájazdy do tejto destinácie tvoria 14% podiel na predaji všetkých pobytov cestovnej agentúry Invia. Zájazdy do Talianska, naopak, v tohtoročnej zimnej sezóne volí len 2 % turistov.

Tabuľka: Predaj zájazdov s odjazdom november – marec 2017

Destinácia Podiel na predaji Priemernácena na osobu 2015 Podiel na predaji 2016 Priemernácena na osobu 2016
Egypt 8 % 527 eur 43 % 500 eur
Spojené arabské emiráty 8 % 1 163 eur 16 % 1 072 eur
Rakúsko 15 % 182 eur 14 % 264 eur
Kuba 3 % 1 791 eur 5 % 1 903 eur
Omán 1 % 1 331 eur 5 % 1 261 eur

Zdroj: Štatistiky Invia

Related Post