Objavte skryté perly európskeho pobrežia. Ponúkajú pokoj aj priaznivejšie ceny

Pokiaľ ešte hľadáte ideálnu dovolenku pre tento rok, skúste opustiť zoznam klasických destinácií. Aj Európa totiž skrýva miesta, ktoré si dokázali zachovať svoju pôvodnú krásu a nedotknuteľnosť. Vydajte sa na neznáme pláže Grécka, Talianska, či Bulharska a užite si prázdniny plné pokoja. Navyše lepšie poznáte miestnu kultúru a dosť možno vás celý zážitok vyjde omnoho lacnejšie než v zavedených európskych destináciách. 

Obdobie dovoleniek je tu a mnoho ľudí na poslednú chvíľu rieši, kam by si mohli zájsť aspoň na pár dní odpočinúť. Ďaleko od domova sa mnohým nechce, ale na preplnené chorvátske, či talianske pláže tiež nie. „Trendom posledných rokov sú pobyty v menších hoteloch, či apartmánoch. Ľudia sú viac v kontakte s miestnym obyvateľstvom a chcú si užiť skôr prázdne pláže a lokálne tradície než diskotéky a more plné turistov,“ potvrdzuje Michal Tůma, marketingový riaditeľ cestovnej agentúry Invia. Málokto má samozrejme čas a chuť hľadať neznáme destinácie. Preto sme pripravili zoznam európskych miest, na ktorých nebudete musieť bojovať o výhľad, či lehátko.

Tip: Do Grécka za prázdnymi plážami i históriou

Máloktorá zem v Európe poskytuje toľko možností ako Grécko. Medzi desiatkami ostrovov si vyberie úplne každý. Pokiaľ nechcete vyraziť do úplného neznáma, môžete zvoliť aspoň pokojnejšie časti veľkých ostrovov. Napríklad Kréta ponúka radu miest, kam stále ešte mnoho turistov nemieri. Príkladom je Kyani Akti. Krásna piesková pláž dva kilometre od mesta Kalyves ponúka pokoj, ale zároveň aj stánky, kde je možné si kúpiť pitie, či sa najesť. Kréta je navyše bohatá aj na mnoho antických pamiatok, ktoré potešia aktívnejších cestovateľov. Pokiaľ by ste predsa len radi zvolili menší a menej známy ostrov, stavte na Lipsi. Leží severne od známejšieho Samosu a má iba osemsto stálych obyvateľov. Okrem úplného odpočinku tu nájdete aj pokojné more a priezračnú vodu.

Tipy na dovolenku:

Blue Sky Beach ***, all inclusive, letecky, od 323 EUR, viac tu

 

Tip za pieskom belším než sneh na Sardínii 

Hoci o pláže nemajú Taliani núdzu, sami tvrdia, že tie sardinské sú z celej zeme najkrajšie. Belasí piesok, azurovo modré nebo a čistá teplá voda. Práve preto, že Sardínia vládne aj svetovým rebríčkom najkrajších miest, o turistov nie je na talianskom ostrove núdza. Napriek tomu sú aj tu ešte miesta, kde si užijete pokoj. „Na sardínsky poolostrov Sinis si budete môcť zájsť autom. Cesty ale určite ľutovať nebudete. Obzvlášť pokiaľ si vyberiete najvzdialenejšiu pláž Is Aruttas. Tam už totiž váži cestu len málo ľudí a budete ju tak mať z väčšej časti pre seba,“ radí Michal Tůma z cestovnej agentúry Invia, ktorá ponúka zájazdy po Európe, i do exotických destinácií celého sveta. Netreba potom pripomínať, že okrem krásnych pláží je ostrov obľúbený aj kvôli skvelému jedlu a vínu

Tipy na dovolenku:

Palmasera Village Resort ****, all inclusive, letecky, od 399 EUR, viac tu

 

Tip: Za vlnami do Portugalska

Pokiaľ okrem kúpania vyhľadávate pri mori aj adrenalín, zvoľte Portugalsko. Pobrežie Algarva v južnej časti polostrova ponúka okrem viac než stopäťdesiat pláží aj vlny. To poteší predovšetkým milovníkov surfingu, ktorí sa tak môžu zajazdiť a mať kus mora len sami pre seba. „Surfarom sa bude páčiť tiež Praia da Arrifana, kde sa turisti môžu tešiť na stabilné vlny a surfarské školy, ale aj tradičný rybársky prístav,“ dodáva Tůma. Plážou pre všetkých prepracovaných, romantikov a filozofov je Praia de Cacela Velha. Tá sa nachádza kúsok od Manta Rota, najrýchlejšie sa k nej dostanete loďou a poskytne vám ideálne útočisko pri odpočinku, premýšľaní o živote.

Tipy na dovolenku:

Luar Hotel***, raňajky, letecky, od 613 EUR, viac tu

 

Tip: Do Bulharska bez plaviek

Pokiaľ chcete mať tento rok to najlepšie opálenie, vydajte sa do Bulharska. Konkrétne na pláž Irakli nachádzajúcej sa tridsaťpäť kilometrov od známeho Slnečného pobrežia. Je to totiž jedna z posledných prírodných pláží, do ktorých príliš nezasiahla ruka človeka. Po celej dĺžke tak nenájdete jediný hotelový komplex. Možno práve to činí z miesta obľúbenú destináciu nudistov. Okrem plaviek navyše môžete ušetriť aj za ubytovanie, pretože je tu povolené aj kempovanie. Pokiaľ predsa len dávate prednosť pohodliu niektorého z hotelov na Slnečnom pobreží, naplánujte si aspoň na Irakli cestu okolo 30. júna. To sa tam totiž pravidelne oslavuje východ slnka nad Čiernym morom.

Tipy na dovolenku:

Funtazie Klub Laguna Park ****, all inclusive, letecky, od 435 EUR viac tu

 

 Tip: Z Albánska na člne až do Grécka

Albánsko už nie je destináciou iba pre dobrodruhov a milovníkov odľahlých kútov civilizácie. Za posledných desať rokov sa cestovný ruch v Albánsku významne rozvinul. Miestne pobrežie už ponúka atraktívne lokality s hotelovými rezortmi a všetkými službami. Ale aj tu zostávajú nedotknuté pláže bez množstva turistov. Asi najkrajšie sa nachádzajú pri dedinke Ksamil, ktorá leží južne od Sarandy – najvýznamnejšieho mesta albánskej riviéry. Zátoka s tromi menšími ostrovmi poskytuje romantické útočisko pre každého, kto si rád vychutná kúpanie v tyrkysovom mori alebo plavby v člne. Navyše je možné z tohto miesta doplaviť sa cez kanál na blízky grécky ostrov Korfu alebo navštíviť starobylé mesto Butrint, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Tipy na dovolenku:

Hotel Jaroal ****, raňajky, letecky, od 490 EUR, viac tu

Related Post