Kúpele Luhačovice pripravujú na september Dni slovenskej kultúry

V Kúpeľoch Luhačovice (Lázně Luhačovice, a.s.) je v plnom prúde kultúrne leto, ktoré ešte viac zatraktívňuje tunajšie liečebné a relaxačné pobyty. Najbližšími podujatiami, ktoré obohatia spoločenské vyžitie a spríjemnia kúpeľným hosťom pobyt v Luhačoviciach, sú: Tradičný festival Janáček a Luhačovice v dňoch 15. až 19. júla 2013, Akadémia Václava Hudečka (29.7. – 9.8.2013), prehliadka komornej tvorby Divadelné Luhačovice (19. – 24.8.2013), Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Piesňou a tancom (13. – 15.9.2013). Vyvrcholením kultúrneho leta bude v septembri (4.-7.9.2013) 1. ročník Dní slovenskej kultúry alebo Blízke stretnutia a sezónu uzavrie Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Piesňou a tancom (13. – 15.9.2013). Informoval o tom Ing. Jiří Dědek, MBA, výkonný riaditeľ kúpeľov.
,,Do Kúpeľov Luhačovice sa tradične chodí nielen za liečením a relaxom, ale aj za kultúrou. Medzinárodný charakter našich kultúrnych a spoločenských podujatí priťahuje domácich a zahraničných návštevníkov, takže v lete máme naše hlavné pobytové kapacity takmer vypredané. Niekoľko voľných miest je k dispozícii vo vilkách, alebo ich ponúkame ako last minute. Kúpele Luhačovice majú nenapodobiteľnú atmosféru, ku ktorej od mája do septembra neodmysliteľne patria kolonádne koncerty rozmanitých kultúrnych žánrov od sláčikových komorných orchestrov, cez swing, dixieland, dychovú hudbu, folklór a spevácke súbory. Obohatením kultúrneho leta bývajú slovenskí umelci, ktorí sú tu vítaní nielen domácimi návštevníkmi, ale aj početnou slovenskou klientelou. Ročne navštívi naše kúpele tisícka Slovákov. V rámci kultúrneho leta sa predstavia, okrem iných, aj C. a K. dychový orchester Bratislava a Violin Orchester Bratislava Eugena Botoša, so sólistkou M. Eliášovou, “ povedal J. Dědek.
Dodal, že tradícia priateľských moravsko-slovenských vzťahov stála aj v pozadí myšlienky zorganizovať tohtoročné dni slovenskej kultúry. Na 4. až 7. septembra pripravuje akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice prvý ročník Dní slovenskej kultúry alebo Blízke stretnutia, ktorým by rada nadviazala na tradíciu Československých porád. Tie sa konali v Luhačoviciach v rokoch 1908-1938.
,,Hostia sa môžu tešiť na koncert Orchestra ľudových nástrojov Miroslava Dudíka z Bratislavy, ktorý má hlbokú rodinnú tradíciu. Piesne v podaní Sama Dudíka počúval a určite si ich aj zapisoval už Leoš Janáček, ktorý často Luhačovice navštevoval. Ďalším programom nového projektu je predstavenie Divadla J. G. Tajovského zo Zvolena Šofér slečny Daisy a koncert Sisy Sklovskej. V spolupráci s Luhačovickým okrašľovacím spolkom Calma ponúkame Prechádzku kúpeľmi po slovenských stopách, pripomínajúcu osobnosti zo Slovenska, ktoré pôsobili v Luhačoviciach. V hale Vincentka sa budú môcť hostia zoznámiť formou výstavy so slovenským architektom Dušanom Jurkovičom, ktorý vtisol kúpeľom ich nádhernú podobu. Súčasťou bude aj beseda PhDr. B. Petrákovej o Dušanovi Jurkovičovi,“ vymenoval J. Dědek.
Tradičný festival Janáček a Luhačovice potrvá od 15. júla do 19. júla 2013, pripomína si už svoj 22. ročník a má v tomto roku na programe 5 koncertov. Bližšie informácie sú na www.lazneluhacovice.cz/janacek. Milovníci hudby na festivale privítajú svetovo známeho tenoristu zo Slovenska – Miroslava Dvorského. Počas leta ich poteší aj dvojtýždňová AKADÉMIA VÁCLAVA HUDEČKA (29.7. – 9.8.2013). Na svoje si prídu aj milovníci divadla. Prehliadka komornej tvorby Divadelné Luhačovice vstupuje v dňoch 20. – 24.8.2013 do svojho jubilejného 15. ročníka. Dramaturgia ponúka výber najlepších, najzaujímavejších a ocenených komorných predstavení niekoľkých českých a slovenských divadelných scén. Slovenské Divadlo J. Palárika z Trnavy sa predstaví hrou Vrátila sa raz v noci. Bližšie informácie sú na www.divadelni-luhacovice.cz. Posledným festivalom je na sklonku leta Medzinárodný festival detských folklórnych súborov Piesňou a tancom, v dňoch 13. – 15.9.2013.
Vrcholom “kolonádnej sezóny” v tomto roku bol prestížny júnový koncert 65 členného orchestra Hudby Hradnej stráže a Polície Českej republiky, ku ktorému patrila prehliadka motorizovanej jednotky Hradnej Stráže a ukážka programu jednotky Hradnej stráže. Pre veľký úspech sa s týmto súborom stretnú v Luhačoviciach v tomto roku ešte raz 5.9., pri slávnostnom koncerte k 20.výročiu vzniku zlínskej jazdnej polície.

Tohtoročné kultúrne leto má za sebou aj niekoľko ďalších zaujímavých podujatí. Návštevníkov potešilo Luhačovické stretnutie rezbárskych majstrov ,,Krása v dreve ukrytá“, či Luhačovické divadelné stretnutie (LUHAČOVICKÁ DIVADELNÍ SEŠLOST), čo bolo stretnutie ochotníckych divadelných súborov, kam zavítalo s komédiou Všetko o ženách aj Trenčianske Hradné divadlo.

Vlani navštívilo Kúpele Luhačovice 28 532 hostí, v tomto roku by ich radi privítali viacej, predovšetkým z radov samoplatcov a zo zahraničia – perspektívnou lokalitou je Slovensko. Luhačovické kúpele sú totiž nielen populárnou liečebnou destináciou, ale aj obľúbeným cieľom jednodňovej turistiky a relaxačných a wellness pobytov. Pritom slovenské hranice sú vzdialené iba 27 km, Trenčín 54 km a Bratislava 165 km. Pre slovenských klientov sú tak rovnako dostupné ako slovenské kúpele. A to nielen vzdialenostne, ale aj finančne, či kultúrne. Lákadlami pre Slovákov sú hlavne geografická blízkosť, pôsobenie najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča a jeho diela v Luhačoviciach, ale aj jedinečnosť a vzácnosť Luhačovických minerálnych vôd a liečivých prameňov.

Related Post