• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Čo skrýva skratka NIC?

20/06/12

Register doménových mien je databáza všetkých doménových mien registrovaných v konkrétnej doméne najvyššej úrovne. Správca registra (alebo inak sieťové informačné centrum – anglicky NIC) je súčasťou internetového systému doménových mien a má na starosti domény, ich databázu a generuje súbory, ktoré slúžia ako základ pre preklad doménového mena na IP adresu.

Každý NIC je zodpovedný za doménové mená v doméne najvyššej úrovne, ktorú spravuje, kontroluje a určuje pravidlá ich priraďovania, a tiež obstaráva technickú stránku pridelenej domény najvyššej úrovne. Sám ani nemusí vystupovať ako registrátor domén, len práva na túto činnosť dáva iným organizáciám.

Registre doménových mien sú v niektorých krajinách súčasťou vlády, respektíve vládnou organizáciou. Môže však ísť aj o spoluprácu poskytovateľov internetových služieb alebo neziskovú organizáciu. Najčastejšie ide však o “normálnu” komerčnú spoločnosť.

Na základe toho, v akom režime NIC operuje sa môže líšiť aj skutočnosť, či za registráciu domény vyžaduje poplatok, prípadne jeho výška.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273