ZCHFP SR: Chémiu ťahajú automobily, zvyšok odvetvia čelí prepadom

Tržby slovenských chemických a farmaceutických firiem v 1. polroku 2016 dosiahli podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR úroveň 4,421 miliardy EUR. Bolo to o 352 miliónov EUR menej ako v 1. polroku 2015, čo je medziročný pokles o 7 %. Pod negatívny vývoj sa podobne ako v minulom roku podpísal pokles cien ropných produktov, naopak darilo sa výrobkom z gumy a plastu. Rast bol podmienený boomom automobilového priemyslu. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

„Slovenská chémia a farmácia zaznamenala pokles tržieb už tri roky po sebe – v rokoch 2013, 2014 a 2015. Bohužiaľ sa tento klesajúci trend nepodarilo prerušiť ani v prvom polroku tohto roku. Naopak, zdá sa, že sa ešte zrýchlil, keď za pol roka 2016 tržby klesli o rovnakú sumu, ako vlani za celý rok (-352 mil. EUR). To všetko sa deje v situácii, keď slovenská ekonomika zaznamenáva slušné medziročné rasty a slovenské automobilky hlásia najvyššiu výrobu v histórii. Poukazuje to na hlboké dôsledky krízy z prepadu cien ropy, na nerovnomerný vývoj vo vnútri slovenskej chémie i na štrukturálne rozdielny vývoj jednotlivých odvetví. Segmenty ekonomiky, ktoré nie sú napojené na automobilky, majú nedostatočné zdroje na rozvoj. Situáciu v nich zhoršili za posledné roky konsolidačné vládne opatrenia na dodatočné zdanenie firiem. Stovky miliárd naviac pre štátny rozpočet teraz chýbajú vo vlastných zdrojoch podnikov. V súčasnosti prijímané opatrenia by mali uľahčiť aspoň malému a strednému podnikaniu, naopak zavedenie dane z dividend môže väčším podnikateľom uškodiť,“ okomentoval vývoj v odvetví R. Karlubík.

Dodal, že nezdravý pokles realizačných cien v odvetví zužuje priestor vo vytváraní zdrojov pre firmy. Pri rastúcich mzdách sa tak konkurencieschopnosť odvetvia znižuje. Zo zahraničných vplyvov je najhorší dramatický pokles cien ropy a jej produktov a tlak čínskeho chemického priemyslu, ktorý pri poklese domáceho tempa rastu hľadá uplatnenie svojich výrobkov na európskom trhu. Situáciu komplikuje aj sprísňujúca sa legislatíva v EÚ, ktorá významne ovplyvňuje konkurencieschopnosť európskeho chemického priemyslu v globálnom kontexte. Najnovšie musia podniky počítať s poplatkami za registráciu chemických látok, kde nosnú časť nákladov tvorí ich povinné testovanie. Povinnosť registrácie by sa mala týkať približne 1300 firiem na Slovensku.

Rozdielny vývoj odvetvia v jednotlivých segmentoch počas 1. polroka 2016 najlepšie ilustrujú čísla. Najviac sa na negatívnom vývoji podpísal dramatický pokles cien ropy a ropných produktov, sprevádzaných výkyvmi a neistotami na trhu. Pre slovenských producentov týchto produktov to znamenalo v prvom polroku 2016 medziročný prepad tržieb až o 28,2 %. Tržby za primárne plasty sa znížili o 20,2 %, naopak darilo sa výrobkom z plastov, ktoré narástli o 8,7 %. Tržby výrobkov z gumy sa zvýšili dokonca až o 17,8 %. Celý rast prakticky sa deje vďaka automobilovému priemyslu. Pohoršili si  však farmaceutické výrobky a to o 16,7 %.

Priemerná veľkosť podnikov slovenského chemického a farmaceutického priemyslu podľa počtu zamestnancov je cca 150.  Štatistický úrad SR v roku 2015 evidoval v chemickom a farmaceutickom priemysle celkom 275 výrobných podnikov s počtom 20 a viac zamestnancov. V roku 2015 zamestnávali chemické podniky v SR spolu 40 679 osôb. Tržby v bežných cenách dosiahli 9,326 miliardy EUR. V rámci celej priemyselnej výroby SR mal chemický a farmaceutický priemysel v roku 2015 na celkových tržbách v bežných cenách podiel 12,1 %. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Odvetvie zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie.

Related Post