• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

Pôžičky a úverový register

10/02/13 Tags: pôžička, pozicka bez dokladovania prijmu

Využívanie úverových registrov pri rozhodovaní o poskytnutí pôžičky nie je iba “slovenským špecifikom” – naopak, úverové registre sú nástrojom využívaným v celom svete.

Čo sú to úverové registre?
Všeobecne povedané úverový register je databáza všetkých typov klientov, teda fyzických osôb občanov, fyzických osôb podnikateľov a právnických osôb, ktorí “sú spojení” s poskytnutým úverom. Ich účelom je poskytovať obchodným bankám (ale nielen im) údaje o klientoch, ktoré potrebujú pre poskytovanie úverov a zamedziť tak poskytovanie úverov nebonitním klientom.

Úverové registre je možné členiť podľa najrôznejších hľadísk. Najdôležitejšie je ich členenie na registre negatívne a pozitívne.

  • Negatívne úverové registre obsahujú iba takých klientov, ktorí majú zlú platobnú morálku (z hľadiska splácania poskytnutého úveru).
  • Pozitívne úverové registre obsahujú pozitívne aj negatívne informácie o platobnej morálke všetkých klientov, ktorým bol poskytnutý úver.

Úverové registre obsahujú najmä identifikačné údaje klienta, údaje o jeho bonite a jeho úverovú históriu, t.j. informácie o tom, aké úvery a v ktorej banke, príp. splátkovej firme klient čerpal, resp. doteraz čerpá, ako ich splácal a spláca, či nie je alebo nebol v sklze so splácaním úverov atď.

Ak má klient “pozitívnu” úverovú históriu, je zvýhodnený pri posudzovaní žiadosti o úver (vrátane napr výhodnejšie úrokové sadzby). Vďaka využívaniu úverových registrov sa tiež urýchľuje proces posudzovania žiadostí o pôžičky bez dokladovania príjmu a môže dôjsť aj k znižovaniu úrokových sadzieb z poskytnutých úverov.

Prístup k informáciám z registra je možný iba k jednotlivým záznamom, hromadné otázky nie sú možné, resp. nie sú zodpovedané. Viac na Pôžičky a úverový register.

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273