• Čo získam?
  • Reklamný článok zadarmo s možnosťou troch odkazov!
Pridaj článok zadarmo

8 tipov, ako sa dobre pripraviť na štart lyžiarskej sezóny

05/11/12

Prevádzkovatelia lyžiarskych areálov sa už pripravujú na začiatok hlavnej lyžiarskej sezóny. Prípravu by však nemali odkladať ani milovníci lyžovania, aby si včas zabezpečili bezproblémovú zimnú dovolenku. Poradíme vám, na čo nezabudnúť pri výbere lyžiarskeho areálu, ubytovania i príprave potrebného vybavenia.

1. Včasný nákup dovolenky
Rada zaistiť si svoju lyžiarsku dovolenku včas, stojí prirodzene na prvom mieste. Nie je dobré ponechať nákup zájazdu alebo rezerváciu ubytovania a dopravy na poslednú chvíľu. V takom prípade sa vám môže stať, že budete nútení vybrať si z menej atraktívnych lokalít, alebo nezoženiete ubytovanie na požadovanej úrovni. „Milovníci lyžovania by s výberom svojej zimnej dovolenky nemali príliš otáľať. Napríklad first minute ponuka lyžiarskych zájazdov je k dispozícii už od septembra. Ľudia môžu vďaka včasnému nákupu ušetriť až 15 % z ceny pobytu,“ hovorí Ivan Šidla, marketingový manažér cestovnej agentúry Invia.sk, najväčšieho slovenského online predajcu zájazdov. „Včasný nákup je dôležitý najmä pre početnejšie skupinky lyžiarskych nadšencov, ktorí inak len ťažko nájdu spoločné ubytovanie, “ dodal Šidla.

2. Preverte ceny skipasov
Pri výbere lyžiarskeho zájazdu hrajú významnú úlohu ceny skipasov, ktoré môžu konečné náklady na vašu dovolenku výrazne ovplyvniť. Preto sa vopred informujte o cenách permanentiek v jednotlivých strediskách, ich rozpätie je totiž veľké. Hodnota skipasov sa pohybuje od 15 do 50 eur za deň. Je však možné získať zľavu pri zakúpení permanentky na viac dní alebo pre celú rodinu. Zaujímajte sa preto o výhodné varianty, ktoré budú zodpovedať vašim potrebám. Napríklad niektoré talianske strediská ponúkajú k ubytovaniu skipas úplne zadarmo.

3. Starostlivý výber lyžiarskeho strediska
Pri plánovaní dovolenky by ste nemali zabudnúť zhodnotiť lyžiarske zručnosti všetkých účastníkov a podľa toho vybrať zodpovedajúce lyžiarske stredisko. Preto je vhodné zistiť s predstihom informácie o počte, náročnosti a dĺžke zjazdoviek. Dôležitým parametrom je aj nadmorská výška rezortu. Vo vyššie položených areáloch je totiž väčšia istota kvalitného snehu. Ak však trpíte vo vysokých polohách zdravotnými problémami, voľte radšej strediská do výšky 2 500 metrov nad morom. Slovenskí turisti s obľubou navštevujú lyžiarske strediská v talianskych Alpách, ktoré zaručujú kvalitné lyžovanie za dobré ceny, bez zdĺhavých front a na upravených trasách. Rakúske areály sú zase populárne vďaka malej vzdialenosti od Slovenskej republiky. Tento rok sem návštevníkov lákajú predovšetkým 3 nové lanovky na obľúbených tirolských ľadovcoch Pitztal a Stubaital.

4. Zvoľte vhodné ubytovanie
S výberom lyžiarskeho strediska úzko súvisí voľba ubytovania. Veľkú úlohu pri hľadaní miesta pobytu by mala okrem ceny hrať predovšetkým dobrá dostupnosť zjazdoviek, buď chôdzou alebo pomocou skibusu. Mali by ste zvážiť aj to, či vám vyhovuje intimita a domáca atmosféra apartmánov, ktoré možno prenajať na týždeň od 80 eur na osobu, alebo dáte prednosť komfortu hotela, kedy za týždenný pobyt s raňajkami v trojhviezdičkovom hoteli zaplatíte od 220 eur na osobu. Samozrejmosťou v dnešnej internetovej dobe je možnosť overiť si ohlasy a spokojnosť klientov. Nezabudnite premyslieť, akým spôsobom sa chcete stravovať. Ak volíte ubytovanie bez stravy, je dobré dopredu overiť, ako ďaleko sa nachádzajú reštaurácie a obchody s potravinami.

5. Preverte, či sú dostupné aj iné aktivity ako lyžovanie
Ani tí, ktorí nemôžu alebo nevedia lyžovať, nemusia byť ochudobnení o vynikajúcu zimnú dovolenku na horách. Ak teda plánujete do výpravy zapojiť aj nelyžiarov, poobzerajte sa po aktivitách, ktoré rezorty ponúkajú. Ide o veľmi širokú škálu možností od snowtubingu, bobových dráh, cez jazdenie na saniach či na koňoch, až po korčuľovanie či možnosť vyskúšať si adrenalínové športy. V prípade, že vyrazíte na dovolenku aj s deťmi, mali by ste sa uistiť, že pre ne v areáli nechýba zázemie. V detskom kútiku zvyčajne narazíte na vyhrievanú herňu, ale aj na zaujímavé atrakcie pre malých lyžiarov. Neoddeliteľnou súčasťou by mala byť výučba lyžovania pre deti, najlepšie zábavnou formou.

6. Zaistite si relax po lyžovaní
Po celom dni vyčerpávajúceho športovania na zjazdovke určite oceníte možnosť relaxovať a zregenerovať svoje telo v kvalitnom a dobre vybavenom wellness zariadení. Odborníci odporúčajú na dostatočné uvoľnenie svalov návštevu fínskej sauny, prípadne parných kúpeľov. Vhodným spôsobom aktívneho odpočinku je plávanie vo vyhriatych bazénoch. Ak vami zvolený hotel či apartmán tieto relaxačné služby neponúka, nebojte sa poobzerať inde. Vopred si zistite, ktoré hotely vo vašom okolí ponúkajú možnosť využívania wellness zóny nielen pre svojich hostí, ale aj pre ostatných návštevníkov. Vždy je dobré si návštevu bazéna či sauny rezervovať vopred. Zvlášť vo večerných hodinách býva o wellness služby vysoký záujem.

7. Nezabudnite skontrolovať vybavenie
Pred odchodom na dovolenku by ste sa mali s dostatočným predstihom uistiť, či je vaše lyžiarske vybavenie v poriadku. Vždy je dobré nechať lyže skontrolovať odborníkom. V špecializovanom servise vám zaistia nabrúsenie hrán, zacelia prípadné ryhy na sklznici a navoskujú lyže. Dôležitou súčasťou údržby je aj úprava a nastavenie viazania podľa aktuálnej výšky a hmotnosti. A to najmä u detí, ktoré rýchlo rastú. Ak sa vám počas dovolenky stane s vybavením nejaká nehoda, existujú dnes samozrejme vo väčšine lyžiarskych areálov požičovne a opravovne lyží a ďalších lyžiarskych potrieb. Okrem toho sa nezabudnite informovať, aké pravidlá platia v strediskách, kam vyrazíte na dovolenku, na niektorých zjazdovkách je napríklad povinná prilba.

8. Zabezpečte si správne cestovné poistenie
Odchod na hory bez cestovného poistenia sa môže veľmi predražiť. Liečebné náklady sa môžu vyšplhať až do stoviek tisíc korún. Pritom základné poistenie môžete zohnať už od 1 eura na deň. „Pri dojednávaní cestovného poistenia pre dovolenku na lyžiach, je nutné zistiť, či poistka zahŕňa aj rizikové športy, kam lyžovanie patrí. Zároveň myslite na to, že sa poistenie nevzťahuje na úrazy, ktoré sa vám stanú mimo vyznačenej trate,“ upozornil Ivan Šidla z cestovnej agentúry Invia.sk. „Okrem toho je dobré mať uzavreté poistenie zodpovednosti. To vás chráni, keď spôsobíte úraz druhej osobe, čo sa na zjazdovkách stáva často,“ doplnil Šidla. Pre prípad, že sa dostanete do problémov, majte zistené dôležité telefónne čísla na lekársku pohotovosť, políciu, hasičov alebo tiesňovú linku. Z tohto dôvodu si s dostatočným predstihom dohodnite u svojho operátora roaming.

5 tipov na najlepšie lyžiarske areály v Európe

Val di Fiemme
Talianske lyžiarske stredisko Val di Fiemme, veľmi obľúbené medzi slovenskými turistami, je preslávené svojim širokým spektrom zjazdárskych terénov s prepracovaným systémom zasnežovania. Nájdete tu snowboardové zjazdovky, bežkári môžu využiť 150 km bežeckých tratí. V cene skipasu sú návštevy bazénov, korčuľovanie, skibus aj nočné lyžovanie. Ubytovať sa môžete v lacných apartmánoch aj v luxusných hoteloch. Ubytovanie pre osobu na týždeň v apartmáne pre štyroch ľudí môže vyjsť iba na 120 eur. Ani vzdialenosť 630 km zo Slovenskej republiky nie je neúnosná, pretože sa dá využiť rýchla cesta po diaľnici.
Sella Ronda
Najväčší lákadlo oblasti Dolomiti Superski, tak býva označovaný lyžiarsky okruh Sella Ronda. Zároveň je to asi najznámejší Európsky skitour. Prepojené areály umožňujú navštíviť neuveriteľných 250 zjazdoviek dlhých takmer 400 km, ku ktorým vedie 170 lanoviek a vlekov. Tie sa ovíjajú okolo horského masívu Gruppo del Sella a spájajú tak túto obrovskú lyžiarsku oblasť v jeden celok. Týždenný pobyt pre osobu v apartmáne pre štyroch príde na 120 eur a viac.

Kitzbühel
Toto exkluzívne stredisko budete určite poznať vďaka náročnej zjazdovke Streif, kde sa každý rok koná závod Svetového pohára. Kitzbühel je vzdialený asi 450 km, ale vďaka diaľnici je cesta rýchla a pohodlná. Pre snowboardistov je pripravená snowboardová aréna, nadšení lyžiari si môžu kúpiť komplexný skipas a lyžovať aj v ďalších areáloch Kitzbühelských Álp. Pretože oblasť patrí k drahším, je pre návštevníkov výhodné využiť ubytovanie v Uttendorfe, ktorý je s Kitzbühel spojený lanovkou. Tam sa dá zohnať ubytovanie v apartmáne od 64 eur na osobu za týždeň.

Kaprun – Zell am See
Tri lyžiarske strediská a 138 km zjazdoviek všetkých stupňov zložitosti, to na vás čaká v Kaprune a Zell am See. Ak si zaobstaráte skipas, môžete využívať hustú, dobre fungujúca sieť skibusov. Ubytovať sa môžete v hoteloch i apartmánoch, ceny sa pohybujú od 104 eur za osobu na týždeň. Lacnejším variantom je ubytovať sa v Maishofen, odkiaľ sa dá do Zell am See dostať skibusom. Hora Schmittenhöhe sľubuje veľa náročných čiernych zjazdoviek, naproti tomu Maiskogel ocenia začiatočníci a rodiny s deťmi. V areáli nájdete aj športové a vyhliadkové bežecké trate.

Savoie
Najrozsiahlejšia lyžiarska oblasť celého sveta, v ktorej dĺžka zjazdoviek dosahuje 610 km, to je Trois Vallées, Tri údolia. Možnosť lyžovať tu osem mesiacov v roku je zaručená dobrými snehovými podmienkami aj kvalitným systémom zasnežovania. Nájdete tu zjazdovky všetkých stupňov zložitosti, rovnako ako možnosť dobrodružného lyžovania mimo trate. Skipas je možné kúpiť pre jedno aj všetky strediská, ubytovanie na týždeň začína na 140 eurách na osobu.

Fotografie lyžiarskych areálov si môžete stiahnuť tu.

O spoločnosti Invia.sk

Internetová cestovná agentúra využíva kvalitný know-how svojej materskej spoločnosti INVIA.CZ, ktorá je najväčšou online cestovnou agentúrou v Českej republike. Cestovná agentúra INVIA.SK je autorizovaným predajcom zájazdov od viac ako 300 renomovaných a poistených cestovných kancelárií pôsobiacich na českom a slovenskom trhu.

Špičková technológia, znalosť cestovného ruchu a rýchlosť patria k dlhodobým konkurenčným výhodám spoločnosti. Vybraný zájazd je možné si objednať a kúpiť za rovnakú cenu ako v cestovnej kancelárii, ktorá daný pobyt zabezpečuje.

Kontakty

Ivan Šidla

marketingový manažér

INVIA.SK

e-mail: ivan.sidla@invia.sk

tel.: (+421)2 32 222 820

Dunajská 4, 811 08 Bratislava

www.INVIA.sk

Viac článkov tohto autora. >

Fatal error: Uncaught Exception: 12: REST API is deprecated for versions v2.1 and higher (12) thrown in /www/doc/www.napis.sk/www/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 1273