Digitalizovanie a archivácia dokumentov

Tlačené dokumenty sa stávajú v dnešnej dobe už prežitkom. Spisy, tlačivá, formuláre a iné “zbytočnosti” zaberajú veľa miesta a ničia sa. Ich skladovanie je nákladné či finančne alebo priestorovo. Prerábanie a prepisovanie je zdĺhavé. Elektronické verzie dokumentov sú skladnejšie, ľahšie upraviteľné, dajú sa odoslať mailom a sú dostupné v podstate kdekoľvek.

Priebeh digitalizácie
Digitalizovanie a skenovanie tlačív do elektronickej podoby je jednoduché a veľmi často využívané. Pri menšom počte dokumentov je možné využívať domáci skener či digitalizovanie v tlačiarenských firmách. Vtedy sa nejedná o veľké množsto dokumentov čiže aj časovo je takéto skenovanie nie veľmi náročné. Pri väčších množstvách tlačív je výhodnejšie nechať digitalizáciu na profesionálov vo veľkých špecializovaných firmách, ktoré majú špeciálnu techniku. Medzi túto techniku patria tzv. digitalizačné roboty. Na špeciálne platne, ktoré riadia robota, sa uloží zadaný dokument a robot ho sám spracuje. Stroj si podtlakom tento dokument prisaje a kamerou nasníma. Robot sa postará o šetrné listovanie strán.

Po prebehnutí digitalizácie je treba, aby sa naskenované dokumenty elektronicky uchovali. Klient si zadáva možnosť ako chce dokumenty uložiť. Na rad prichádza archivácia dokumentov, čiže prenos dokumentov na externé disky alebo na DVD nosiče. Zdigitalizované dokumenty je možné sprístupniť aj priamo na webe čiže budu dostupné kedykoľvek a kdekoľvek.

Related Post