Opasky ako moderný doplnok oblečenia

Opasky sa stali každodennou súčasťou nášho života, ktorú si ani neuvedomujeme. Jednoducho pri rannom obliekaní v zhone schmatneme opasok, presne tak, ako zvyšné kusy oblečenia a bežíme do práce. Vieme, že opasky nám držia nohavice na správnom mieste a skrášľuje naše oblečenie, ale málo kto sa niekedy zamyslel nad tým, odkiaľ tento módny doplnok – kožený opasok pochádza a kto ho vynašiel. Je krásne uvedomiť si vzácnosť vecí, ktoré sú pre nás samozrejmosťou.

Síce s určitosťou povedať nemôžeme, môžeme však predpokladať, že prvý kožený opasok bol vytvorený zo šnúrky omotanej okolo oblečenia. Nejako takto vznikol svet opaskov a módnych, trendov. Kožený opasok bol prvýkrát oficiálne zaznamenaný v dobe bronzovej, ako doplnok oblečenia určený výhradne pre mužov. Dnes ho síce používajú aj ženy, no v západom svete bol kožený opasok len mužskou záležitosťou. Po druhej polovici 19. storočia, až do prvej svetovej vojny, bol kožený opasok nie len užitočnou vecou, ale aj módnym doplnkom a to hlavne v ozbrojených silách u dôstojníkoch. Nosili sa široké opasky, nosené priamo na páse, na vrchu oblečenia. Takéto opasky s prackou ste určite zahliadli v mnohých vojnových filmoch. Tento široký opasok zvýraznil pás, vystrel postavu a opticky rozšíril ramená. Zároveň mal aj praktickú stránku, pretože dôstojníci si zaň dávali svoje šable.
V roku 1920 začal opasok slúžiť len ako módny doplnok oblečenia. Od polovice 1990 sa športový opasok začal nosiť na bedrách, spolu s nízko pustenými nohavicami. Tento trend si obľúbili hlavne mladí muži. Možno ste o tom nevedeli, ale takýto štýl nosenia nohavíc prišiel priamo z väzenia, priniesli ich gangy, keďže opasky mali vo väzení zakázané, kvôli bezpečnosti, nohavice museli nosiť spustené na bokoch.

Teraz sa nohavice, ale aj originálne opasky vracajú späť na pás. Ako oblečenie sa preferuje športovo- elegantná, až elegantná móda. Obľúbené oblečenie je svetrík, kožený opasok so striebornou prackou a tmavé rifle. U žien prišla móda širokých opaskov umiestnených priamo pod prsiami. V poslednej dobe ste určite aj Vy skrášlili svoje oblečenie o opasok s prackou v podobe rôznych rozprávkových postavičiek. Dokonca sa na trh dostali aj módne opasky s LED prackou, ktorá určite prekvapí všetkých okoloidúcich a bude ozdobou vášho oblečenia.

Všimnúť ste si mohli aj špeciálne opasky, ktoré nosia kaderníčky. Takéto opasky majú vrecúška do ktorých si vlasové umelkyne vkladajú sponky, nožničky a mnoho iných pomôcok. Aj robotníci na stavbe majú na svojom odeve kožený opasok s vreckami. Dokonca aj čašníčky nosia okolo svojich bokov opasok so špeciálnou peňaženkou. Áno, aj takéto využitie má na prvý pohľad obyčajný opasok. Viete si predstaviť svoje oblečenie bez opasku? Či už po praktickej alebo estetickej stránke. Určite nie. Je to doplnok oblečenia, ktorý používa každý. Možno nie je až taký dôležitý, ako topánky, či rukavice, no aj opasok má svoje čestné miesto a veríme, že na ňom ostane ešte veľmi dlho. Opasok je skutočne nenahraditeľnou súčasťou módneho sveta.

Related Post